Různé typy muškátů nenáročných na údržbu

Pokud vejdete do téměř jakéhokoli skleníku nebo zahradnictví, pravděpodobně najdete alespoň jednu nebo dvě odrůdy muškátů. Na většině míst zahradníci zacházejí s těmito velkými, svůdnými květy jako s letničkami, protože je třeba je během zimy přenést dovnitř, aby neuhynuly, ale na pobřežním a tropickém jihu jsou to odolné rostliny, které mohou vyrůst ve velké dřevité keře. . Na jiných místech tyto rostliny nerostou zdaleka tak velké, ale odolné rostliny odolné vůči suchu a jelenům jsou oblíbené mezi zahradníky všude.

Muškáty pocházejí z Jižní Afriky a pro dosažení nejlepších výsledků preferují plné sluneční světlo a rychle odvodňující půdu, ale dobře se jim daří i v částečném stínu, zejména ráno a pozdě odpoledne. Výjimkou z tohoto pravidla jsou muškáty Martha Washington, které preferují trochu stínu a vlhké půdy. V soukromých zahradách a terénních úpravách jsou muškáty standardem nenáročným na údržbu pro záhony, okraje a kontejnerové zahrady. Dodávají se v široké škále barev a velikostí, a když se pěstují uvnitř, jako pokojová rostlina může kvést po celý rok, pokud mají dostatek světla.

Muškáty nejsou jen hezké okrasné květiny; jsou také pěstovány pro esenciální oleje nacházející se v jejich listech (zejména ve variantách Ivy-Leaf a Scented-Leaf), které se používají v parfémech a v aromaterapii.

Tyto odolné, krásné a voňavé květiny jsou základem každé zahrady, ať už je to vaše vnitřní kontejnerová zahrada nebo svěží, upravená venkovní zahrada. Snadno se o ně pečuje, takže můžete strávit více času kocháním se svými květinami a mnohem méně času starostí o jejich péči.

Červené zahradní muškáty


Muškát zahradní neboli pelargonium x hortorum je nejčastěji se vyskytující muškát v okrasných zahradách. Jedná se o podsadité, velké rostliny s jednoduchými nebo dvojitými květy ve formě velkých shluků, které připomínají koule. Říká se jim také zonální muškáty pro barevné pruhy na listech. Tyto běžné krásky mohou mít oranžovou, červenou, lososovou, růžovou, bílou a levandulovou barvu. Tyto velké, vysoké rostliny jsou běžně k vidění v předem vyrobených závěsných koších a květináčích, které jsou ceněné pro svou odolnost a rozmanitost barev.

Martha Washington Geranium

Květy pelargonium domesticum jsou největší ze všech muškátů a jsou dvoubarevné, s tmavším středem, který přechází do světlejších barevných okvětních lístků, obvykle bílé. Další barevné kombinace zahrnují fialovou a levandulovou, růžovou a bílou, purpurovou a růžovou a jasně karmínovou přecházející do primární červené. Tato odrůda pelargónie preferuje chladnější počasí než jiné muškáty a její květy se objevují brzy na jaře a na konci podzimu, kdy není příliš horké počasí.

Geranium břečťanový

Na rozdíl od jiných muškátů, které jsou vysoké a povislé jen mírně, muškáty s břečťanovým listem (pelargonium peltatum) mají tenké, jemné stonky, které se táhnou a kaskádovitě splývají. Pro nejlepší efekt se nejčastěji používají v okenních truhlících a závěsných koších. Jejich obecný název pochází z tlustých, masitých, lesklých listů podél stonku. Květy jsou červené, fialové a růžové a na rozdíl od jiných odrůd potřebují během horkých letních dnů neustále vlhkou půdu a ochranu před sluncem.

Geranium s vonnými listy

Pelargonium graveolens je odrůda pelargónie pěstovaná speciálně pro své voňavé listy. Jako dědičné rostliny, které se příliš nezměnily, patří jejich květy mezi nejmenší v rodině pelargónie. Tyto fungují nejlépe v nádobách a květináčích poblíž teras a jiných míst k sezení, kde si můžete vychutnat vonné listy. Každá odrůda muškátů s vonnými listy má jinou vůni. Mezi těmito vůněmi jsou nejpříjemnější máta, čokoláda, koření, citron a další citrusové vůně. Jejich listy se také mohou lišit v závislosti na druhu, který máte: krajkové, vroubkované, zaoblené nebo vrásčité.