Studené nudle se smetanovou kešu omáčkou a křupavou zeleninou

Soba jsou tenké japonské nudle vyrobené z pohanky, která má oříškovou příchuť. Navzdory svému názvu pohanka ve skutečnosti není zrno – je to ovocné semeno, které je přirozeně bezlepkové.

Pohanku si můžete vychutnat teplou i studenou, zejména ve formě soba nudlí. V tomto receptu se nudle podávají chlazené se smetanovou kešu omáčkou. Považujte omáčku za šablonu, kterou si můžete upravit podle svých preferencí.

Kešu máslo můžete vyměnit za arašídové nebo oblíbené semínkové máslo. Změňte teplotu pomocí sušených serranos místo čerstvých, nebo nahraďte citronovou šťávu troškou rýžového octa.

Příprava od začátku do konce: 20 minut

Porce: 4

Ingredience:
1/2 šálku (119 ml) kešu másla
1 (1/2-palcový) kus zázvoru, oloupaný a jemně nastrouhaný
1 chilli paprička serrano, jemně nastrouhaná
3 polévkové lžíce. (45 ml) tamari nebo sójové omáčky
3 polévkové lžíce. (45 ml) čerstvé citronové šťávy
1 lžička (5 ml) praženého sezamového oleje
košer sůl
6 uncí (28 gramů) sušené nudle soba
1 šálek (20 gramů) řeřichy, řeřichy nebo rukoly
1 šálek (16 gramů) koriandru
Na tenké plátky nakrájená okurka, ředkvičky nebo mrkev k podávání

Instrukce:

Ve střední misce rozšlehejte kešu máslo, nastrouhaný zázvor, serranos, tamari, citronovou šťávu, sezamový olej a 3 lžíce. (45 ml) vody do hladka. Ochutnejte a případně dochuťte solí. (S tamari už toho nebudete moc potřebovat.) Dejte stranou.
Ve velkém hrnci s vroucí osolenou vodou uvařte sobu podle návodu na obalu. Sceďte a poté nudle opláchněte pod studenou vodou, abyste zastavili proces vaření. Znovu sceďte, abyste odstranili co nejvíce vody.
Přidejte nudle do rezervované kešu omáčky. Pomocí kleští házejte nudle, dokud nebudou pěkně potažené omáčkou. Nudle rozdělte do servírovacích misek a rovnoměrně je posypte řeřichou, koriandrem a nakrájenou křupavou zeleninou dle vašeho výběru.

Zdroj: healthline.com