Tipy, jak pěstovat pomerančovníky ze semen

Pěstování pomerančovníku ze semínek je jednodušší, než si myslíte. Zvládne to každý, kdo má slunný a teplý parapet. Je však důležité vědět, že pomerančovníky se většinou množí roubováním.

To znamená, že pokud se rozhodnete pěstovat pomerančovník pomocí semene, měli byste vědět, že váš strom nemusí nést žádné ovoce prvních 10 až 12 let.

Někdy pomerančovníky nenesou vůbec žádné pomeranče. Navíc pomerančovníky pěstované ze semen jsou náchylnější k chorobám. Komerční pěstitelé pomerančovníků proto nevolí tuto metodu a dávají přednost roubování sazenic.

Pokud si však přesto chcete vypěstovat pomerančovník ze semen, zde je postup krok za krokem, který byste měli dodržovat:

Proces pěstování pomerančovníku ze semen

Krok 1
Nejprve musíte sbírat semena. Za tímto účelem rozřízněte pomeranč uprostřed a získejte semínka. Tento krok je poměrně komplikovaný, protože většina pomerančů je bez pecek. Po nalezení pomeranče se semeny a jejich sběru byste je měli důkladně omýt vodou a trochou mýdla.

Krok 2
Před zasazením semena byste je měli namočit do čisté vody alespoň na 2-3 hodiny. Pokud je můžete namočit přes noc, je to ještě lepší. Nenamáčejte je déle než 24 hodin, protože semena mohou hnít.

Krok 3
Dalším krokem je zasazení semen. Doporučuje se zasít pouze jedno semeno do květináče. Je lepší použít 3palcový květináč a kvalitní zeminu, která se skládá z písku a počáteční směsi půdy pro zalévání semen. Odborníci doporučují používat semena z různých pomerančů, aby se zvýšila šance na získání sazenic. Nejlepší období pro setí je jaro, protože půda má perfektní teplotu – více než 60 °F. Semena by se měla vysévat do hloubky 1/2 palce.

Krok 4
Až budete s výsevem hotovi, přidejte na půdu vrstvu říčního písku a zakryjte květináč černým plastovým sáčkem. To pomůže vytvořit dokonalé skleníkové podmínky. Doporučuje se také umístit květináč do vyhřívaného propagátoru při teplotě 61 F.

Alternativně můžete květináč umístit na teplé místo, jako je například parapet.

Krok 5
Ujistěte se, že rostlinu pravidelně zaléváte, abyste udrželi půdu vlhkou, dokud se neobjeví sazenice. Buďte však opatrní a nenechávejte ani kompost podmáčený. Klíčení obvykle nastává od 4 do 6 týdnů. Může to také trvat déle, takže se není čeho bát. Někdy trvá několik měsíců, než sazenice vyklíčí.

Krok 6
Své sazenice byste měli nechat v počátečním květináči, dokud nedosáhnou výšky 8-11 palců. V průměru tento proces trvá 3-6 měsíců. Až budou dostatečně vysoké, můžete je přesadit do větších květináčů. Ujistěte se, že vaše mladé sazenice mají správný přístup ke slunečnímu záření.

První zimu je však nechte v chráněném vnitřním prostředí. Nezapomeňte je také pravidelně zalévat a jednou týdně použít vodorozpustné hnojivo.


Krok 7

Pokud chcete, můžete sadbu vyklopit podle toho, jak roste a jaký chcete mít tvar. Nemusíte nic dělat a nechat ho být tím, že mu dopřejete jeho přirozený tvar.

Pokud žijete v chladné oblasti s tuhými zimami, je dobré mít pomeranče v zimních měsících pod ochranou. Jakmile však zima skončí, mohou se vaše sazenice na pár týdnů otužovat a poté strávit zbytek vegetačního období venku na plném slunci.

Problémy se škůdci
Škůdci (zejména mravenci) jsou častým problémem citrusových rostlin, včetně pomerančovníků.

Existují určité věci, které můžete udělat. Například můžete smíchat 1 čajovou lžičku mýdla na mytí nádobí, 1 čajovou lžičku rostlinného oleje a jeden šálek vody, abyste vytvořili účinný roztok.

Poté byste ji měli nastříkat na vršky a spodní strany listů, nechat několik hodin působit a opláchnout vodou.

Doporučuje se však nejprve otestovat toto řešení na malé ploše vašeho stromu před postřikem celého stromu.