Tipy pro perfektní kontejnerové zahrady

I když je dost snadné založit kontejnerovou zahradu, která zaplní nepohodlná místa a obchází špatnou půdu, ne každý ví, jak navrhnout takovou, která bude atraktivní a plodná.

Níže uvedené tipy vás inspirují k tomu, abyste vystoupili ze své komfortní zóny a vyvarovali se běžných chyb, kterých se u kontejnerových zahrad dopouštíte.

Myslete vertikálně
Pozdvihněte svou kontejnerovou zahradu z fádní na báječnou pomocí výšky. Umístěte rostliny různých velikostí vedle sebe a vytvořte atraktivnější zahradu nebo přidejte ústřední bod.

Vyšší rostliny, jako je cordyline fruticosa, mohou nejlépe fungovat směrem k zadní části vaší kontejnerové zahrady, nebo je můžete zasadit do středu a obklopit je menšími rostlinami.
Popínavé rostliny mohou dosáhnout výšky pomocí malého mřížoví zastrčeného do květináče. Přidejte k dojmu výšky pomocí závěsných květináčů, stojanů pod vaše nádoby nebo nádob, které jsou vyššími stojany.

Popínavé jenny, Scaevola nebo asarina, které se přelévají přes okraj vysokých květináčů, mohou být také krásné, zatímco vaše zahrada bude vypadat vyšší.

Vyberte rostliny, které vyžadují méně světla pro umístění ve stínu, vyhněte se prázdným místům.

Zasadit společně
Do velkého květináče můžete navrstvit několik druhů květinových cibulí, abyste vytvořili vrstvy a zajistili, že květináč nebude nikdy prázdný, bez ohledu na roční období.

Rostliny, které spolu dobře rostou, protože mají podobné požadavky na vodu, živiny a sluneční světlo, jsou známé jako doprovodné rostliny.

Pokud jsou příliš odlišné, vaše cibule nebo rostliny mohou zemřít.

Zvláštní opatrnosti je třeba u alelopatických rostlin, které způsobují toxicitu půdy.

Pokud si nejste jisti, kde začít, většina pokojových rostlin je dobrými společníky.Můžete také seskupit více sukulentů a sukulentům se často dobře daří i s kaktusy.

Přidejte první vrstvu cibulí na vrchol asi čtyř palců půdy. Umístěte cibule tam, kde chcete, aby rostliny rostly.

Například výsadba vyšších rostlin směrem k zadní části květináče umožňuje, aby zůstaly viditelné, aniž by bránily pohledu na rostliny nižší. Větší prostor budete mít s vysokými okrasnými trávami, jako je citroník nebo rubínová horská tráva, které můžete proložit jinými rostlinami, aniž byste je zastínili.

Před přidáním vrstvy cibulí jiného druhu cibule zcela zakryjte zeminou. Pokud je vaše nádoba dostatečně hluboká, můžete mít více vrstev a dokončit to přenesením několika malých rostlin z jejich nádob ve školce, takže je na co se dívat, když čekáte na cibulky.

Sledujte své doprovodné rostliny a ořezávejte všechny, které hrozí, že se chopí.


Doplňujte rostliny a barvy
Hlavním lákadlem kontejnerové zahrady je umístění rostlin v blízkosti, které by spolu bez kontejnerů dobře nerostly. Pro úspěšnou kontejnerovou zahradu je nezbytná rozmanitost.

Nedělejte tu chybu, že uděláte příliš mnoho stejného, ať už jde o typ rostliny nebo barvu. Častou chybou, kterou lidé dělají, je výběr květin pouze pro své kontejnerové zahrady.

Zelení jsou považováni za výplňové rostliny, ale jsou nezbytné pro přidání textury a udržení nádob plných, když květiny odkvetou.

Z tohoto důvodu je někteří lidé považují za kosti kontejnerové zahrady. Ujistěte se, že vaše zeleň má listy různých velikostí a tvarů, které se smísí s kvetoucími rostlinami, abyste dosáhli rozmanitosti.

Následující tvoří vynikající výplňové rostliny.

Okrasné zelí nebo kapusta
Stříbrný starček (prašný mlynář)
Bazalka
Celosia (pluchový květ)
Citronová tráva
Kapradiny
Artemisia
Podobně zvolte kontrastní barvy, aby byly pop. Pokud umístíte fialovou vedle žluté, každá bude vypadat živěji.

Coleus a růžové caladium jsou skvělými příklady odvážných listnatých rostlin, které jsou také docela barevné. Nezapomeňte na své nádoby, které nemusí splývat s pozadím.


Pokud pracujete s barevným motivem, vyberte květiny různých odstínů a jasu, abyste narušili monotónnost. I zeleň různých odstínů může mít velký vliv na prezentaci vaší zahrady.

Pro snazší nakupování použijte u školky dva vozíky. Jednu použijte při výběru rostlin, které spolu vypadají dobře. Poté, až si vyberete, umístěte rostliny, které chcete koupit, do druhé.