Vaping: Zdravotní rizika a jak přestat

Používání e-cigaret a jiných vape zařízení může vést k závislosti na nikotinu a vystavit vás nebezpečným toxinům. Zjistěte více o jedinečných rizicích, kterým mladí lidé čelí, a o tom, jak se tohoto zlozvyku zbavit.

Pochopení vapingu
Vaping zahrnuje vdechování páry z e-cigarety, e-pipe, vape pod, vape pera nebo podobného zařízení. Mnoho dětí a dospívajících se dívá na vaping a vidí neškodnou aktivitu. Možná si myslíte, že je to v podstatě jen ochucená pára, která vám pomáhá relaxovat. Nebo můžete věřit, že vaping je mezi lidmi ve vašem věku tak běžný, že nebezpečí musí být přehnané.

Je pravda, že vaping je mezi mladými lidmi stále častějším zvykem. V průzkumu v USA z roku 2021 více než dva miliony studentů středních a středních škol uvedlo, že za poslední měsíc použili elektronické cigarety. E-cigarety byly mezi těmito studenty mnohem populárnější než cigarety, doutníky a další tabákové výrobky.

Tato čísla jsou pro zdravotníky alarmující, protože nebezpečí vapingu je velmi reálné. Aerosol z vapovacích zařízení často obsahuje nikotin, návykovou drogu, která může ovlivnit vyvíjející se mozek. Kromě toho, když vdechujete páru z vaší elektronické cigarety, vdechujete také různé chemikálie, z nichž některé mohou být toxické. Takže tato zdánlivě neškodná pára má potenciál nepříznivě ovlivnit vaše fyzické a duševní zdraví.

Pokud jen občas vapujete, dozvědět se více o rizicích může stačit k tomu, abyste se v budoucnu e-cigám vyhnuli. Pokud již jste obvyklým uživatelem vapu, možná zjistíte, že odstranění nikotinu je obtížný proces. Možná chcete přestat, ale abstinenční příznaky vás vedou zpět k vapu. Možná se bojíte zdravotních rizik vapingu, ale nejste si jisti, jak si poradíte bez nikotinu. Vězte, že se to dá. Se správnými informacemi, podporou a strategiemi se můžete tohoto zvyku nadobro zbavit a chránit své celkové zdraví a pohodu.

Zdravotní účinky vapingu
E-cigarety byly nabízeny jako bezpečnější alternativa k tradičním cigaretám. Někteří lidé dokonce přecházejí na vaping, aby minimalizovali rizika spojená s kouřením. Je pravda, že vapované aerosoly obsahují méně toxických chemikálií než kouř z cigaret. Ale to neznamená, že vaping je činnost bez rizika.

Podle studie CDC má zhruba 99 procent e-cigaret prodávaných v USA určitou hladinu nikotinu a obsah není vždy zveřejněn. Nikotin je stimulant, který zvyšuje vaši srdeční frekvenci a dočasně vám zvedne náladu. Můžete jej použít k odpočinku po dlouhém dni ve škole nebo k uklidnění nervů před odchodem na velkou akci.

Ačkoli mnoho lidí zpočátku používá nikotin k úlevě od úzkosti nebo deprese, rychle zjistí, že se může vyvinout závislost. A ta závislost dlouhodobě zhoršuje duševní zdraví.

Pokud máte závislost na nikotinu a příliš dlouho bez drogy, můžete se začít cítit depresivně, úzkostně, nesoustředěně nebo podrážděně. Takže znovu vapujete, abyste zmírnili tyto příznaky, a cyklus se opakuje. To může vést k úzkostné situaci, když začnete mít pocit, jako by nad vámi držela moc závislost na nikotinu.

Nikotin může také ovlivnit váš mozek, který pokračuje ve vývoji, dokud nedosáhnete věku 20 let. Nikotin narušuje vývoj mozku tím, že narušuje oblasti mozku odpovědné za učení, soustředění, náladu a kontrolu impulzů. To může mít důsledky pro všechno od školních prací až po váš společenský život.

Potíže s udržením informací ve třídě nebo soustředěním se na domácí úkoly mohou vést k akademickým problémům. Výkyvy nálad a impulzivní chování vás mohou vést k tomu, že budete narážet na své nejbližší přátele, což způsobí roztržky ve vašem sociálním kruhu.

Toxické chemikálie v e-cigaretách
Kromě nikotinu vás aerosol z vašeho výparníku může vystavit dalším nezdravým chemikáliím. Při zahřívání kapaliny se může tvořit formaldehyd, dráždivý a pravděpodobný karcinogen. Chemikálie jako akrolein, diacetyl a diethylenglykol mohou poškodit vaše plíce. Vaping může také vystavit vaše tělo kovům, jako je cín, olovo, nikl a kadmium.

Vaping může představovat nebezpečí, které výzkumníci ještě musí odhalit. Ještě v roce 2019 byla syntetická forma vitaminu E identifikována jako možný viník propuknutí poranění plic mezi uživateli vape. Kromě toho jedna studie z roku 2021 týkající se vapování aerosolů a kapalin odhalila přítomnost téměř 2 000 neznámých chemikálií.

Riziko nemocí
Stále více studií ukazuje, že vaping může ovlivnit zdraví ústní dutiny. Nikotin narušuje průtok krve v dásních a aerosol z e-cigaret mění stav ústních bakterií. To zvyšuje riziko onemocnění parodontu, které přichází s příznaky, jako je zápach z úst, oteklé a krvácející dásně, potíže se žvýkáním a vypadávání zubů.

Nový výzkum také ukazuje, že uživatelé e-cigaret mohou mít zvýšené riziko prediabetu a plicních onemocnění, jako je astma a chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN). Pokud používáte e-cigarety i klasické cigarety, dále zvyšujete svá zdravotní rizika. Jedna studie zjistila, že lidé, kteří užívají oba typy zdrojů nikotinu, výrazně zvyšují své šance na kardiovaskulární onemocnění.

Jak přestat vapovat
Existuje mnoho důvodů, proč přestat vapovat, ale zbavit se tohoto zvyku může být frustrující proces. Možná se vám podaří vyhnout se e-cigaretám na jeden den, než podlehnete touze po vapování. Pak pocit studu a lítosti doprovází nikotinový vysoký obsah. Poté, co se vám opakovaně nedaří přestat, se můžete cítit bezmocní, sklíčení a začít si klást otázku, jestli s vámi není něco v nepořádku.

Vězte, že nejste sami. Závislost na nikotinu je problém, se kterým se potýká mnoho lidí. Promyšlený a strategický přístup k řešení závislosti a souvisejících návyků však může znamenat velký rozdíl.

Začněte tím, že se zamyslíte nad svými vlastními motivacemi pro ukončení. Pro většinu lidí má odvykání od e-cigaret řadu výhod. Zapište si všechny své motivace. Možná chcete ušetřit peníze na důležitou událost, ale stále utrácíte peníze za příslušenství pro vape. Nebo možná chcete přestat vapovat, abyste se vyhnuli fyzickým a duševním následkům závislosti. Pokud vaše vztahy s přáteli, partnery nebo rodiči utrpěly kvůli vašemu zvyku, ukončení může zlepšit váš společenský život. Tento seznam důvodů, proč přestat s vapingem, vám pomůže udržet si přehled, když budete v pokušení tento návyk obnovit.

Dále nastavte datum ukončení. Kdy se plánujete zcela zbavit návyku vapingu? Vyberte si den, který spadá do příštích dvou týdnů, aby chuť přestat zůstala silná. Nevybírejte si však den, o kterém víte, že bude extrémně stresující, jako je den důležitého testu. Jakmile budete mít stanovený cílový cíl, můžete začít upravovat své chování a zbavit se závislosti.

Tip na ukončení vapingu 1
Spouštěče jsou specifické situace, které zvyšují vaši touhu po vapování. Například, cítit páru ve vzduchu nebo vidět kamarády vape může zvýšit vaši touhu. Možná vás online nebo televizní reklamy lákají k tomu, abyste si vzali e-cigaretu.

Některé emoční stavy mohou také působit jako spouštěče. Možná stres z příprav na pracovní pohovor zvyšuje vaši touhu po vapování. Můžete se také obrátit na nikotin, abyste se vyrovnali s osamělostí a nudou.

Pokud máte problém identifikovat své spouštěče, veďte si deník chutí. Zaznamenávejte informace, jako například kdy touha začala, co jste dělali a s kým jste byli. Můžete si také všimnout intenzity bažení.

Překonávání spouště
Jakmile znáte své spouštěče, můžete vyvinout strategie, jak se jim vyhnout nebo je minimalizovat.

Pro začátek si udělejte čas na to, abyste se zbavili jakéhokoli příslušenství pro vape ve vašem batohu, skříňce, autě nebo pokoji. Pokud je spouštěčem společenský tlak, dejte si pauzu od přátel, kteří vapují, nebo jim dejte vědět, že se snažíte přestat. Pokud se vás někdo pokusí donutit k opětovnému používání elektronických cigaret, jednoduše dejte pevné, ale zdvořilé „ne, děkuji“. Dobrý přítel bude tuto hranici respektovat.

Pokud jde o spouštěče založené na emocích, budete se muset naučit nové způsoby, jak se s těmito emocemi vyrovnat. Zde je jen několik příkladů potenciálních strategií zvládání situace:

Pokud zažíváte osamělost a nudu:
Použijte sebesoucit a pozitivní sebemluvu, abyste zpochybnili plachost a úzkost.
Připojte se ke klubům a navštěvujte akce, které odpovídají vašim zájmům.
Hledejte příležitosti k dobrovolnické práci.

Pokud jste ve stresu nebo úzkosti:
Zařaďte každodenní meditaci všímavosti nebo dechová cvičení.
Vyhněte se přehánění a přebírání přílišné odpovědnosti.
Pečujte o své tělo dostatečným spánkem a zdravou stravou.

Pokud se cítíte v depresi:
Ke zlepšení nálady použijte pravidelnou fyzickou aktivitu.
Obklopte se přáteli a rodinnými příslušníky, díky kterým se budete cítit bezpečně a postaráno.
Pokud se cítíte přemoženi negativními myšlenkami, obraťte se na linku pomoci.

Tip 2: Připravte se na chutě a odvykání
Abstinenční příznaky nikotinu jsou nepříjemné pocity, které se dostaví krátce poté, co přestanete vapovat. Mohou trvat dny nebo týdny, ale vědí, že jsou normální součástí procesu. Běžné abstinenční příznaky nikotinu mohou zahrnovat:

Touhy
Podrážděnost
Slabost a potíže se soustředěním
Úzkost
Neklid
Bolesti hlavy
Hlad
Nespavost

Touhy mohou být intenzivní, ale obvykle trvají jen několik minut. Existuje spousta způsobů, jak se vyrovnat, dokud nepřejdou. Experimentujte s těmito strategiemi, abyste zjistili, co je pro vás nejlepší.

Nechte se rozptýlit. Ty mohou zahrnovat poslech hudby, hraní s domácím mazlíčkem nebo hraní videoher.

Buďte fyzicky aktivní. Krátce si zaběhejte, projeďte se na kole nebo udělejte kliky nebo skákání. Tyto aktivity mohou sloužit jako rozptýlení, ale také mohou zlepšit vaši náladu a dodat vám energii.

Projděte si své důvody pro ukončení. Pamatujete si ten seznam vašich motivací přestat? Zopakujte si to. Přemýšlejte o tom, o kolik lépe se budete cítit, až se tohoto zvyku zbavíte. Představte si, že jste bez nikotinu.

Použijte perorální náhradu za vaping. Rozptylovat vás může například žvýkání žvýkačky nebo chroupání mrkve.

Cvičte hluboké dýchání, abyste uklidnili svůj nervový systém. Několik sekund pomalu vdechujte nosem. Následujte to s delším výdechem. Opakujte, dokud neucítíte, že vaše úzkost klesá – nebo vyzkoušejte naši meditaci hlubokého dýchání.

Pít více vody. Pokud touha přichází s dalšími abstinenčními příznaky, jako jsou bolesti hlavy a hlad, zůstat hydratovaný může pomoci.

Ačkoli jsou chutě v prvních dnech po odvykání běžné, pravděpodobně zjistíte, že se nakonec sníží jak ve frekvenci, tak intenzitě.

Tip 3: Najděte podporu
Zbavit se tohoto zvyku je v konečném důsledku vaší vlastní odpovědností, ale opřít se o podporu od ostatních vám může pomoci. Řekněte svým blízkým, že se snažíte přestat vapovat a chtěli byste jejich podporu. Když s nimi budete mluvit o svém cíli, pomůže jim to také porozumět jakýmkoli změnám ve vaší náladě v příštích několika dnech nebo týdnech.

Dejte jim vědět, jaké konkrétní kroky vám mohou pomoci. Možná chcete, aby se přátelé vyhýbali vapování kolem vás. Možná chceš, aby ti tvůj bratr bez obalu připomněl zdravotní následky. Možná budete chtít, aby se k vám přítel připojil v novém cvičení nebo koníčku, abyste snížili váš stres a nudu. Nezapomeňte si udělat čas na to, abyste projevili vděčnost za podporující přátele a členy rodiny.

Můžete také vyhledat odbornou podporu. Obraťte se na poradce pro odvykání, který vám poradí, jak přestat s kouřením. Poradce můžete kontaktovat telefonicky nebo online. Váš lékař může v případě potřeby předepsat léky, které zmírňují abstinenční příznaky. Můžete však najít i volně prodejná řešení, jako jsou žvýkačky a náplasti.

Buďte sami se sebou trpěliví. Zpočátku se to může zdát obtížné, ale s úsilím se můžete zbavit tohoto zvyku. Samozřejmě, přestat není malý úkol. Když tedy dosáhnete každého milníku, udělejte si čas na oslavu svých úspěchů. Pokud uklouznete a podlehnete pokušení vapovat, nebuďte na sebe příliš tvrdí. Proměňte to ve vzdělávací zážitek. Co tě přimělo znovu vapovat? Co můžete udělat pro řešení tohoto spouštěče v budoucnu?

Tipy pro rodiče dětí, které vapují
Pokud vaše dítě vapuje, je přirozené mít obavy. Můžete se obávat, že vaping bude mít vážné zdravotní následky, nebo je přivede k osvojení si jiných rizikových návyků.

Navzdory svým obavám také víte, že mluvit s dospívajícími o těchto tématech může být složité. Možná nebudete chtít riskovat hádku nebo je přimět, aby se cítili defenzivně. Naštěstí existuje mnoho způsobů, jak toto téma elegantně otevřít.

Nejprve je užitečné pochopit, proč vaše dítě nebo dospívající vapuje.

Proč děti a teenageři vapují
Čím více pochopíte důvody, proč mladí lidé vapují, tím snazší bude mluvit se svým dítětem o nebezpečích. Mezi běžné důvody patří:

Tlak vrstevníků. Mnoho dětí a dospívajících říká, že zpočátku zkoušeli e-cigarety, protože je používali jejich přátelé. Přátelé se mohou navzájem tlačit, aby vapovali tím, že budou bagatelizovat rizika. I když ze strany přátel není žádný zjevný tlak, teenageři, kteří nevapují, mohou cítit potřebu to vyzkoušet, aby zapadli do skupiny.

Atraktivní příchutě. Ačkoli se výrobci vape vyhýbají přímé reklamě pro mladší uživatele, děti a dospívající často považují ochucené produkty za přitažlivé. Produkty, které napodobují chuť ovoce, cukroví a dezertů, mohou být obzvláště lákavé.

Negativní emoce. Dospívání může být turbulentní období, které je plné sebeobjevování, sociálních stresorů a školních požadavků. Mladí uživatelé e-cigaret se často spoléhají na svá vape zařízení, aby zvládli stres, úzkost a deprese, které s sebou tato etapa života přináší.

Vnímání bezpečí. Po léta byly elektronické cigarety úspěšně nabízeny jako bezpečnější alternativy k tradičním cigaretám. Bohužel, děti a teenageři také zachytili toto sdělení a často podceňují rizika vapingu. Sladké příchutě mohou také hrát roli v neškodném vzhledu produktů vape.

Přístupnost. Pro mladé lidi je často snazší získat e-cigarety, zvláště pokud jsou produkty oblíbené mezi jejich přáteli. Vaping je také často levnější než jiné tabákové výrobky, což je lákavé pro mladé lidi, kteří nemají příjem.

Estetika. Mnoho vape zařízení lze před dospělými snadno skrýt, ale mají elegantní design, kterým se mohou teenageři navzájem předvádět. Někteří mladí lidé si také mohou myslet, že díky vapingu vypadají starší a dospělejší.

Jak mluvit se svým dítětem o vapingu
Nastavení správného tónu může mít velký vliv na to, jak dobře bude konverzace probíhat. Nemusíte, aby se konverzace jevila jako velký problém, když své dítě zatáhnete do jídelny na formální rozhovor. Ve skutečnosti by se kvůli tomu mohli cítit vyslýcháni.

Zaujměte ležérní přístup a nechte téma přijít přirozeně. Například můžete oba vidět reklamu v televizi nebo zahlédnout někoho, kdo na veřejnosti vapuje. Podobné situace nabízejí skvělou příležitost, jak na toto téma upozornit. Vyhněte se zahájení konverzace, když jste vy nebo vaše dítě již ve stresu nebo ve spěchu. Chat může probíhat hladce, pokud vám to oběma vyhovuje.

K diskusi použijte otevřené otázky. Můžete se zkusit zeptat, jaký je jejich názor na vaping nebo rizika e-cigaret versus cigarety. Cílem je spíše konverzace než přednáška. nekritizujte je. Poslouchejte jejich odpovědi nehodnotícím způsobem a pokládejte doplňující otázky.

Podělte se o to, co víte o rizicích vapingu. Možná budete chtít zmínit, jak vaping ovlivňuje zuby a dásně, stejně jako potenciál pro závislost na nikotinu. Můžete také zmínit nezákonnost vapingu nezletilými, ale vyhněte se vyhrožování. Dejte jasně najevo, že vaše obavy pocházejí spíše z lásky než z touhy ovládat každý jejich čin.

Konverzace nemusí být jeden, dlouhý chat. S dítětem můžete mít mnoho krátkých rozhovorů v rozmezí dnů, týdnů nebo měsíců. Pokud vaše dítě zpočátku váhá, zda má své zkušenosti otevřít, vraťte se k tématu později. Uvažovat o tom jako o probíhající konverzaci vám také poskytne čas na průzkum a další informace mezi diskusemi.

Jak pomoci svému dítěti přestat vapovat
Vaše podpora může pomoci vašemu dítěti zbavit se návyku vapingu. Začněte tím, že se vzděláte o závislosti a abstinenčních příznacích. Čím více budete o těchto předmětech vědět, tím lépe budete připraveni pomoci svému dítěti přestat.

Pomozte jim vyrovnat se se spouštěči a pokušeními. Sedněte si se svým dítětem a udělejte si seznam potenciálních spouštěčů. Poté můžete spolupracovat na brainstormingu strategií zvládání, jako jsou:

Zbavit se vape zařízení.
Cvičení říkat „ne“ tlaku vrstevníků.
Mějte po ruce žvýkačky nebo jiné náhražky kouření.
Pravidelně s dítětem mluvte o jeho stresorech. Cítí se v depresi z rozchodu nebo úzkosti z nadcházejícího testu? Ne vždy potřebujete řešení jejich problémů nebo nugety rodičovské moudrosti. Někdy stačí jen naslouchat a nechat své dítě slyšet, aby se zlepšilo jeho blaho.

Povzbuďte své dítě, aby přijalo koníčky a společenské aktivity. Navrhněte jim, aby si vyzkoušeli týmové sporty, naučili se hrát na nástroj nebo se připojili k místnímu klubu, který odpovídá jejich zájmům. Pokud mají nějaké koníčky, udělejte, co můžete, abyste je podpořili. Když se vaše dítě více zaměřuje na své koníčky a zájmy, může se cítit méně v pokušení používat vaping ke zvládání negativních emocí. Dobrovolnické příležitosti mohou také zmírnit nudu, zvýšit sebevědomí a pomoci posílit smysl pro orientaci.

Nechte je, aby se cítili zmocněni. Pochvalte jejich schopnost kriticky a samostatně myslet. Dejte jim vědět, že jim důvěřujete, že dělají chytrá rozhodnutí, a to i tváří v tvář tlaku vrstevníků. Připomeňte jim další překážky, které překonali, a věci, kterých dosáhli, když se na to zaměřili. Pomůžete tak svému dítěti získat sebevědomí a emocionální odolnost, které potřebují k překonání závislosti a ukončení vapingu.