VIRAL – Vědci konečně dosáhli nejvyššího stromu, jaký kdy byl v Amazonii nalezen

Obří strom je Angelim Vermelho a jeho vědecký název je Dinizia excelsa. Je 88,5 metru (290 stop) vysoký a 9,9 metru (32 stop) kolem a je největší, jaký byl kdy v Amazonii identifikován, říkají vědci.

Trendy novinky: Vědcům se konečně podařilo dosáhnout nejvyššího stromu, jaký byl kdy nalezen v amazonském deštném pralese. Trvalo tři roky plánování, pět expedic a dvoutýdenní trek hustou džunglí, než jsme se dostali k tyčícímu se stromu, který má velikost 25patrové budovy.

Obří strom je Angelim Vermelho a jeho vědecký název je Dinizia excelsa. Je 88,5 metru (290 stop) vysoký a 9,9 metru (32 stop) kolem a je největší, jaký byl kdy v Amazonii identifikován, říkají vědci. Jeho vrchol vyčnívá vysoko nad baldachýnem v přírodní rezervaci řeky Iratapuru v severní Brazílii.

Expedice ve dnech 12. až 25. září viděla výzkumníky cestovat 250 kilometrů lodí po řekách se zrádnými peřejemi a dalších 20 kilometrů pěšky přes hornatý terén džungle. Jeden člověk z 19členné výpravy byl pokousán tím, co lékař týmu považuje za jedovatého pavouka. Přečtěte si také – Virové video: Opice hraje veselou myšlenkovou hru s tygrem, přiměje ho spadnout ze stromu.

Lesní inženýr Diego Armando Silva z Amapa Federal University, který pomáhal s organizací cesty, řekl, že to všechno stálo za to.

„Byla to jedna z nejkrásnějších věcí, co jsem kdy viděl. Prostě boží,“ řekla agentuře AFP třiatřicetiletá Silva.

„Jste uprostřed tohoto lesa, kam lidstvo ještě nikdy nevkročilo, s naprosto bujnou přírodou.“

Skupina se utábořila pod stromem a sbírala jeho listy, půdu a další vzorky, aby analyzovala, jak je strom starý, proč má region tolik obřích stromů a kolik uhlíku ukládají. Silva věří, že strom je starý nejméně 400 až 600 let.

Obrovský strom byl poprvé spatřen na satelitních snímcích v roce 2019 jako součást projektu 3D mapování. Později téhož roku se výzkumníci, akademici a místní průvodci sešli na expedici, aby dosáhli stromu. Desetidenní trek se však ukázal jako marný, protože tým s nedostatkem zásob se brzy vyčerpal a jeden z členů týmu onemocněl. Nakonec se museli vrátit.

Oblasti hrozí zničení, protože dřevorubci neustále sledují dřevo Angelim Vermelho. Kromě toho je rezervace Iratapuru napadena nelegálními těžaři zlata nechvalně známými tím, že přinášejí ekologickou destrukci. Za poslední tři roky se průměrné roční odlesňování v brazilské Amazonii zvýšilo o 75 procent oproti předchozímu desetiletí.