Výhody levandulového čaje – víc než jen krásná květina

Mnoho lidí na celém světě prostě miluje jedinečnou vůni levandule, ale můžete pít levandulový čaj? Absolutně! Ve skutečnosti to dělá úžasně chutný nálev se všemi výhodami levandulového čaje. K čemu je ale levandulový čaj dobrý a existují nějaké negativní vedlejší účinky levandulového čaje, o kterých bych si měl být vědom? Dovolte nám objevit odpověď na tyto otázky a také se naučte, jak si vyrobit vlastní šálek, abyste na vlastní kůži poznali fantastické výhody levandulového čaje.

Můžete pít levandulový čaj?
V průběhu historie byla levandule oblíbenou volbou pro použití v široké škále aplikací, od přidání do potravin, esenciálních olejů a dokonce i kosmetických produktů. Jak dnes zjistíme, používá se také jako čaj s mnoha zdravotními přínosy.

Levandulový čaj se vyrábí z pupenů květu levandule, rostliny, která se hojně vyskytuje v oblastech se středomořským podnebím.

Po stovky let se levandule používá k léčebným terapiím, jako je aromaterapie, protože se ukázalo, že je užitečná pro úlevu od bolesti, zmírnění úzkosti a pomáhá uklidnit lidi ve stresujících časech. Během středověku se heřmánek častěji používal k přípravě relaxačních čajů, ale levandule byla stále prominentně používanou bylinkou pro jiné léčebné účely.

Levandule používaná k léčení

Nejen, že existuje mnoho výhod levandulového čaje pro vaše zdraví, ale je také velmi chutný a nabízí sladkou vůni s tóny jablka, máty a rozmarýnu. Často se přidává do jiných čajových směsí, aby doplnila různé přítomné bylinné příchutě nebo posloužila jako přísada do kombinace bylin vytvořených pro relaxaci nebo uklidnění někoho. Dá se však konzumovat i samostatně, bez přidávání dalších bylinek.

Přestože si mnoho lidí spojuje levanduli s Francií, lze ji hojně nalézt po celé Evropě i na jiných kontinentech. Ve skutečnosti existuje asi 40 různých druhů levandule, ale ne všechny jsou bezpečné pro požití.

K čemu je levandule dobrá?
Je až neuvěřitelné, že příroda dokáže poskytnout tolik léčivých rostlin, které nám pomohou vypořádat se s našimi každodenními neduhy, a levandule rozhodně není výjimkou. Přínosy levandulového čaje zahrnují snížení bolesti a zánětu, podporu hlubšího spánku a zklidnění lidí trpících extrémní úzkostí. Levandulový čaj má několik dalších výhod, takže se pojďme podívat podrobněji na to, co pro vás levandule může udělat.

Jaké jsou výhody levandule

Získejte lepší noční odpočinek
Vypití šálku levandulového čaje před spaním může pomoci zmírnit stres, který jste nashromáždili během dne. Levandulový čaj, který se používá k léčbě řady poruch spánku, způsobuje chemickou reakci vašeho nervového systému, která pomáhá zklidnit mozkovou činnost. Výzkumy ukázaly, že pokud matky pijí levandulový čaj po porodu, dosáhnou správného spánku a je méně pravděpodobné, že se u nich objeví poporodní deprese. Bylo zjištěno, že je nejúčinnější, pokud se používá čtyři až osm týdnů po porodu.

Mnoho čajů na trhu tvrdí, že mají vlastnosti proti úzkosti, ale čas ukázal, že levandule je jednou z nejúčinnějších a nejspolehlivějších bylinek, které lze použít k uvolnění stresu.

Pomozte zmírnit menstruační bolesti
Mnoho žen trpí bolestmi a nepohodlí menstruačních bolestí, aniž by věděly, že existuje bezpečný a přirozený způsob, jak bojovat s jejich měsíčními potížemi. Je známo, že levandule snižuje svalové křeče, uvolňuje tělo a snižuje zánět – což je zvláště užitečné při menstruačních bolestech. Testy zahrnující lidi, kteří během prvních pár dnů svého cyklu pili levanduli, zjistily, že pociťovali výrazně méně nepohodlí než ti v kontrolní skupině, kteří to nepili.

Pokud si to chcete vyzkoušet na vlastní kůži, doporučuje se vůni pít i vdechovat každý den asi 30 minut.

Předcházet infekcím
Levandule je známá tím, že je výjimečně dobrá pro vaši pokožku, a proto je tak běžnou složkou mnoha produktů určených pro péči o pleť. Dvě prospěšné vlastnosti, které chcete u produktu na čištění pleti, jsou protiplísňové a protizánětlivé vlastnosti, které jsou v levanduli obě bohaté.

Ve skutečnosti, když se podíváte na mnoho produktů určených pro onemocnění, jako je lupénka, akné a citlivá pokožka, všimnete si levandule mezi uvedenými složkami.

Dodejte svému imunitnímu systému rovnováhu
V dnešní uspěchané společnosti je velmi snadné, aby se imunitní systém člověka podrazil nahromaděným stresem, znečišťujícími látkami a nezdravou stravou, takže se cítíme unavení a vyčerpaní. Proto nalézáme nadbytek léků a čajů, které slibují dodání energie a odstranění toxinů z našeho těla. Některé z nich jsou spíše pochybné, ale levandule je osvědčená bylina, která dokáže zaručit správnou podporu imunitního systému. K čemu je levandule dobrá, když se týká vašeho imunitního systému?

Obsahuje hořčík, vitamín C, vápník a mnoho dalších základních živin, které pomáhají udržet infekce na uzdě.

Podpořte svůj trávicí systém
Jednou z významných výhod levandulového čaje je, že podporuje zdravá střeva. Pití levandulového čaje může pomoci při podrážděném žaludku, křečích a nadýmání a také působí jako antispasmodikum. Nejen to, ale vůně levandule může také způsobit, že vaše tělo rozloží jídlo a stimuluje produkci žluči. Zároveň přináší úlevu vašemu trávicímu systému a mysli a umožňuje, aby se duševní stres z bolesti rozpustil spolu se skutečnou fyzickou bolestí.

Pokud vám tedy váš žaludek dělá problémy doma nebo v práci, jednoduše sáhněte po horkém šálku levandule, který vám pomůže celý den.

Zlepšete svou náladu
Jednou z nejznámějších výhod levandulového čaje je jeho schopnost pomáhat v boji proti úzkosti. Levandule je vysoce ceněna pro svou schopnost obnovit pocit klidu a pohody u lidí, kteří pravidelně trpí záchvaty ochromující úzkosti. V průběhu let se ukázalo, že je velmi účinný při zmírňování úzkosti a stresu těch, kteří pijí nebo dokonce jen cítí. Čichová žláza je mocná věc, která spojuje vůni se vzpomínkami a určitými pocity, a zdá se, že levandule všeobecně přináší lidem pocit mírumilovného klidu.

Levandule totiž stimuluje produkci chemických látek v částech mozku, které řídí naše nálady, a tyto chemikálie pak proudí naším tělem a přinášejí s sebou potřebné hormony pro dobrý pocit.

Uzdravte své rány
Levandule se také ukázala jako účinná při léčbě ran, jako jsou popáleniny, řezné rány a jiné skvrny na kůži. To je způsobeno schopností levandule stimulovat produkci kolagenu, který se zase používá k urychlení procesu obnovy tím, že poskytuje nezbytné chemické stavební kameny k hojení rány nebo tvorbě jizvy.

Bylo prokázáno, že pití levandulového čaje, stejně jako lokální aplikace levandulového oleje po dobu 14 dnů, výrazně snižuje a léčí rány.

Stimulujte růst vlasů
Dalším běžným důsledkem našeho hektického moderního života je nežádoucí vypadávání vlasů. Může to být důsledek stresu nebo dokonce jen poškození nahromaděného tím, že nemáte dostatek času se o své vlasy správně starat. Ať tak či onak, nedávné studie ukázaly, že levandule může výrazně pomoci zabránit dalšímu vypadávání vlasů. Dosavadní úspěchy, kterých byli vědci svědky při pokusech se zvířaty, silně naznačují, že by to mohlo být prospěšné i pro lidi, kteří trpí ztrátou vlasů.

Tím, že to vyzkoušíte, opravdu nemáte co ztratit, takže si příště uvařte horký šálek, až budete mít pocit, že shazujete víc než husky.

 

Zbavte se migrén a bolestí těla přirozeně
Nejen, že levandule pomáhá při zánětech, ale také pomáhá snižovat bolesti a bolesti, jako jsou bolesti zad a hlavy. Ačkoli nejúčinnějším způsobem použití levandule může být někdy forma místního esenciálního oleje, pití levandulového čaje může poskytnout stejné výhody.

Mnoho testů po celém světě prokázalo účinnost levandule v tomto ohledu.

Vedlejší účinky levandulového čaje
Navzdory tomu, že levandule je čistě přírodní bez přidaných chemikálií, stále existují lidé, kteří mohou zaznamenat negativní vedlejší účinky, pokud ji požijí. Studie prokázaly, že užívání levandule může způsobit změnu hormonálních hladin, což by mohlo potenciálně ovlivnit těhotné ženy i chlapce procházející pubertou, protože obojí jsou příklady období hormonální nestability. Například růst prsní tkáně byl objeven u mladých chlapců, kteří pravidelně pili levandulový čaj. Bylo však také poznamenáno, že tato změna nebyla trvalá a že hormonální hladiny a tkáň se vrátily do normálu po vyřazení čaje z jejich stravy.

Levandule napodobuje estrogen, proto se doporučuje, aby se nastávající maminky před přidáním do jídelníčku raději poradily se svým lékařem. Další lidé, kteří by se měli levanduli vyhýbat, jsou ti, kteří po kontaktu nebo požití zaznamenají jakoukoli alergickou reakci.

Příprava vlastního levandulového čaje
Nyní, když jste si vědomi všech úžasných výhod levandulového čaje, s největší pravděpodobností si rádi uvaříte šálek sami. I když si můžete jít vybrat ze široké škály předpřipravených čajů z obchodu, můžete si levandulový čaj připravit také pomocí levandulových poupat z vaší zahrady. S tímto receptem můžete použít buď čerstvě natrhaná nebo sušená poupata levandule, obojí nabídne skvělou chuť a zdravé výhody.

Vše, co budete potřebovat, je šálek vody, čajový nálev a dvě polévkové lžíce se sušenou levandulí nebo pár čerstvých poupat.

Nejprve dejte dříve usušenou levanduli do sítka na čaj a vložte ji do hrnku
Převařte trochu vody a nalijte ji na infuzér, naplňte šálek a nechte pět až deset minut louhovat.
Odstraňte sítko a pokud chcete, přidejte pár kapek mátového čaje, abyste přidali doplňkovou chuť k vašemu chutnému levandulovému záparu.

Zdroj: naturalherballiving.com