Zdraví prostaty a doplňky stravy: Poznejte fakta

Rakovina prostaty je celosvětově nejčastěji diagnostikovanou formou rakoviny u mužů.
Ne všechny problémy s prostatou však ohrožují život. Ve skutečnosti, protože prostata má tendenci se s věkem zvětšovat, není neobvyklé, že muži starší 50 let mají nějaký typ problému s prostatou.
Přesto i příznaky nerakovinných problémů s prostatou, jako je bolestivé močení a ejakulace, mohou výrazně ovlivnit kvalitu života.
Doplňky jsou často inzerovány na podporu zdraví prostaty nebo pomáhají zmírnit příznaky spojené s onemocněním prostaty, ale možná se ptáte, zda jsou tyto produkty účinné.
Tento článek shrnuje bezpečnost a účinnost několika běžných složek, které se nacházejí v doplňcích pro prostatu.
Zdraví prostaty
Prostata je malá žláza velikosti vlašského ořechu, která se nachází pod močovým měchýřem a obepíná horní část močové trubice. Jeho primární funkcí je produkovat většinu tekutiny, která obsahuje sperma.
V prostatě se mohou vyskytnout tři hlavní stavy, včetně:
Akutní nebo chronická prostatitida. To je charakterizováno zánětem prostaty. V některých případech je prostatitida způsobena bakteriální infekcí, zatímco jindy je příčina neznámá.
Benigní hyperplazie prostaty (BPH). Toto nerakovinné zvětšení prostaty často vede k symptomům dolních močových cest. Je to jeden z nejčastějších stavů u starších mužů.
Rakovina prostaty. Tato forma rakoviny se vyvíjí v prostatě. Celosvětově je to čtvrtá nejčastější příčina úmrtí u mužů.
Zatímco časná stadia rakoviny prostaty mohou být asymptomatická, problémy s prostatou jsou často doprovázeny nepříjemnými příznaky, jako jsou:
bolestivé močení
časté nutkání močit
probuzení uprostřed noci na močení
bolestivá ejakulace
erektilní dysfunkce
bolest v dolní části zad, kyčlí nebo pánevní oblasti
Doplňky nemohou léčit nebo léčit problémy související s prostatou. Mnozí však tvrdí, že pomáhají předcházet nebo zmírňovat příznaky spojené s problémy prostaty, obecně snížením zánětu.
SOUHRN
Prostata obaluje močovou trubici a pomáhá produkovat tekutinu ve spermatu. Prostatitida, BPH a rakovina prostaty jsou nejčastějšími problémy s prostatou a často vedou k symptomům dolních močových cest.
Běžné přísady doplňků
Celkově jsou důkazy podporující účinnost doplňků pro zdraví prostaty slabé.
Omezené studie však naznačují, že některé složky mohou pomoci zmírnit některé nepříjemné příznaky spojené s problémy s prostatou.
Přesto, zatímco některé složky vám mohou pomoci, abyste se cítili pohodlněji, jiné mohou být neúčinné nebo možná škodlivé pro zdraví prostaty. Proto je důležité vždy konzultovat s lékařem, než začnete užívat doplňky pro prostatu.
Saw palmetto
Saw palmetto (Serenoa repens) je jednou z nejběžnějších složek doplňků pro zdraví prostaty. Je to druh palmy, který pochází z jihovýchodu Spojených států.
Konkrétně bobule a výtažky ze saw palmetta se používají k léčbě příznaků močových cest spojených s BPH. I když přesný mechanismus není znám, předpokládá se, že svou roli pravděpodobně hrají protizánětlivé účinky saw palmetta.
Jedna studie na 165 mužích s BPH zjistila, že užívání 160 mg kapslí s extraktem ze saw palmetta 4krát denně po dobu 12 týdnů významně zlepšilo skóre symptomů prostaty, rychlost průtoku moči a skóre kvality života.
Podobně dvě starší studie zjistily zlepšení symptomů močových cest u mužů po každodenním užívání doplňků stravy saw palmetto po dobu 3–6 měsíců.
Přestože je výzkum účinnosti saw palmetta na příznaky BPH u lidí slibný, je omezený. Kromě toho byly výsledky studií o jeho účinnosti na příznaky BPH smíšené.
V jednom přehledu 17 studií, které trvaly 4–72 týdnů, bylo zjištěno, že saw palmetto není při snižování symptomů močových cest účinnější než placebo .
Navíc vzhledem k tomu, že se dávky mezi studiemi velmi liší, není optimální účinná dávka u jedinců s BPH jasná.
Také mějte na paměti, že většina studií zahrnuje pouze jedince s diagnostikovanou BPH nebo jinými problémy s prostatou, takže není jasné, zda by doplňky stravy pomohly předcházet symptomům močového traktu souvisejícím s prostatou u zdravých dospělých.
O extraktu ze Saw palmetto se také tvrdilo, že pomáhá chránit před rakovinou prostaty. Některé důkazy ze zkumavky a výzkumu na zvířatech naznačují, že léčba saw palmetto může pomoci blokovat šíření a růst buněk rakoviny prostaty.
Tyto ochranné účinky však nebyly u lidí prokázány.
Celkově je zapotřebí více výzkumu k potvrzení potenciálních přínosů a vhodného dávkování extraktu ze saw palmetta na zdraví prostaty.
A konečně, ačkoli je obecně považováno za bezpečné, někteří jedinci nemusí saw palmetto dobře snášet. Mezi nejčastěji hlášené nežádoucí účinky patří bolest hlavy, závratě, nevolnost, zácpa a alergické reakce.
Beta-sitosterol
Beta-sitosterol je běžně se vyskytující rostlinná sloučenina, která patří do větší skupiny látek zvaných fytosteroly. Fytosteroly produkované rostlinami jsou přírodní steroidy, které jsou spojeny s několika zdravotními přínosy, včetně nižšího cholesterolu.
Bylo prokázáno, že zejména beta-sitosterol má silné antioxidační a protizánětlivé vlastnosti.
Beta-sitosterol, který je také obsažen v saw palmetto, byl zkoumán pro svůj potenciál snižovat zánět spojený s příznaky BPH močových cest a případně chránit před rakovinou prostaty.
Zatímco omezené studie ve zkumavce a na zvířatech prokázaly, že beta-sitosterol má potenciální protirakovinné účinky, je zapotřebí více výzkumu u lidí.
Jedna přehledová studie o dietním příjmu fytosterolů, včetně beta-sitosterolu, a riziku rakoviny zjistila, že celkový příjem fytosterolů byl spojen se sníženým rizikem rakoviny.
Není však jisté, zda by doplňky fytosterolu měly stejný ochranný účinek.
Pokud jde o jeho roli v BPH, jedna studie u 91 mužů se symptomatickou BPH porovnávala účinek oleje ze saw palmetta obohaceného o beta-sitosterol se samotným olejem ze saw palmetta.
Studie zjistila, že obohacený olej byl významně účinnější při snižování závažnosti symptomů močových cest po dobu 12 týdnů ve srovnání s olejem ze saw palmetto samotným nebo placebem.
Opět, navzdory slibným výsledkům, je zapotřebí mnohem více výzkumu účinnosti a optimálního dávkování beta-sitosterolu pro zdraví prostaty.
Extrakty z květového pylu
Chronická prostatitida je bolestivý stav, který zahrnuje zánět prostaty. Tento stav je běžný u mužů mladších 50 let a je často charakterizován pánevní bolestí, sexuální dysfunkcí a bolestivým močením a ejakulací.
Zatímco protizánětlivé léky, jako je aspirin a ibuprofen, se často používají ke snížení zánětu a bolesti, existuje zvýšený zájem o použití extraktů z květového pylu jako přirozené alternativy k těmto lékům.
Jedna studie na 65 lidech s chronickou prostatitidou zjistila, že denní příjem kapslí obsahujících 1 gram pylového extraktu a několik vitamínů B po dobu 3 měsíců významně zlepšil skóre symptomů chronické prostatitidy.
Navíc bylo zjištěno, že skupina s pylovým extraktem má významně nižší hladiny interleukinu 8 (IL-8), což je marker zánětu, který je vyšší u lidí s chronickou prostatitidou.
Podobně i přehled 10 studií zjistil, že extrakty z květového pylu významně zlepšily kvalitu života a skóre symptomů u jedinců s diagnostikovanou chronickou prostatitidou.
Zejména nejběžnější směs pylových extraktů používaná v těchto klinických studiích byl Graminex, směs standardizovaných extraktů z pylu jílku (Secal cereal), kukuřičného pylu (Zea mays) a pylu timotejky (Phleum pratense).
Recenze také zjistila, že výtažky z květového pylu jsou bezpečné bez jakýchkoli závažných hlášených vedlejších účinků.
Pygeum
Bylinný extrakt z kůry africké třešně (Prunus africana), pygeum, je další běžnou složkou, která se nachází v doplňcích pro prostatu.
Omezené studie ve zkumavce a na lidech ukázaly, že extrakt z pygeum může snížit zánět spojený s prostatitidou a chránit před růstem rakovinných buněk.
Starší přehled 18 studií se zabýval přínosy doplňků stravy z pygea na zlepšení symptomů spojených s BPH ve srovnání s placebem.
Přehled zjistil, že doplňky z pygea významně zlepšily měření průtoku moči. Navíc u mužů užívajících pygeum byla více než dvakrát vyšší pravděpodobnost, že uvedou zlepšení celkových příznaků.
Je však třeba poznamenat, že studie zahrnuté v recenzi byly malé a krátké. Také porovnávali pygeum s placebem, takže není jasné, jak se jeho účinnost srovnává se standardními lékařskými zásahy pro BPH.
Zatímco výzkum účinnosti doplňků pygeum je omezený, zatím se zdá, že je bezpečný s minimálními hlášenými vedlejšími účinky.
Kořen kopřivy
Kořen kopřivy (Urtica dioica) je kvetoucí rostlina, která se běžně používá v alternativní medicíně ke snížení bolesti a zánětu.
Bylo prokázáno, že obsahuje několik rostlinných sloučenin se silnými antioxidačními, protizánětlivými a antimikrobiálními účinky. Běžně se vyskytuje v doplňcích stravy používaných při infekcích močových cest a močového měchýře.
Omezené studie na zvířatech a lidech poznamenaly, že může také pomoci snížit příznaky dolních močových cest spojené s BPH.
Jedna starší, 6měsíční studie u 558 dospělých mužů se symptomatickou BPH zjistila, že užívání 120 mg extraktu z kořene kopřivy třikrát denně významně zlepšilo symptomy dolních močových cest ve srovnání s placebem.
Navíc studie ve zkumavce a na zvířatech naznačují, že kořen kopřivy může mít protirakovinné účinky. V současnosti však neexistuje žádný výzkum, který by podpořil jeho schopnost pomáhat předcházet rakovině prostaty u lidí.
Navzdory slibným výsledkům je většina výzkumů extraktu z kořene kopřivy pro zdraví prostaty omezená a zastaralá. K posouzení jeho schopnosti snižovat symptomy spojené s BPH a také jeho role u rakoviny prostaty je zapotřebí více rozsáhlých studií.
Olej z dýňových semínek
Díky vysokým koncentracím protizánětlivých sloučenin je dýňový olej další běžnou složkou doplňků pro prostatu.
Předpokládá se, že dýňový olej tím, že snižuje zánět, pomáhá zlepšovat symptomy močového traktu spojené s BPH a chronickou nebakteriální prostatitidou.
V jedné studii na 60 mužích s BPH konzumace 500 mg bezolejového hydroetanolového extraktu z dýňových semen – což odpovídá 350 mg extraktu nativního dýňového oleje a ekvivalentu 10 gramům dýňových semínek – významně snížila příznaky během 12 týdnů.
Konkrétně bylo zjištěno, že užívání doplňku s extraktem z dýňových semen snižuje mezinárodní skóre symptomů prostaty v průměru o 30 %.
Přesto je výzkum účinnosti a optimálního dávkování dýňového oleje při problémech s prostatou obecně omezený.
Vitamín D
Vitamin D je základní živina, která je potřebná pro několik životně důležitých procesů ve vašem těle, včetně imunitní funkce a zdraví kostí.
Několik pozorovacích studií také naznačilo souvislost mezi nízkými hladinami vitaminu D a zvýšeným rizikem rakoviny prostaty.
Výzkum o tom, zda doplňování vitaminu D může chránit před rakovinou prostaty, je však neprůkazný. Ve skutečnosti jedna recenze dokonce zjistila zvýšené riziko rakoviny prostaty u jedinců s vysokou cirkulující hladinou vitaminu D.
Zatímco užívání doplňků vitaminu D může být přínosem pro muže, kteří mají nedostatek vitaminu D nebo mají jeho nízkou hladinu, suplementace vysokými dávkami se v současné době pro zdraví prostaty nedoporučuje.
Zinek
Zinek je základní minerál, který hraje důležitou roli v buněčném růstu a opravě DNA. Bylo také zjištěno, že je ve vysokém množství přítomen ve tkáni prostaty.
Je zajímavé, že výzkum zjistil, že koncentrace zinku v prostatě je výrazně snížena u lidí s rakovinou prostaty. V důsledku toho probíhá výzkum potenciální role zinku při prevenci nebo zpomalení růstu rakoviny prostaty.
Zatímco některé studie ukázaly, že vysoký příjem zinku je spojen se sníženým rizikem pokročilé rakoviny prostaty, jiné zjistily, že je spojen se zvýšeným rizikem rozvoje rakoviny prostaty.
Celkově je výzkum zinku a rizika rakoviny prostaty neprůkazný. Proto, pokud nejsou doplňky zinku předepsány poskytovatelem zdravotní péče, nedoporučují se pro zdraví prostaty.
Vitamín E
Vitamin E je další základní živinou, která se běžně vyskytuje v doplňcích pro prostatu.
Některé starší studie naznačují, že antioxidační vlastnosti vitaminu E mohou chránit před rakovinou prostaty. Novější studie však spojují doplňky vitaminu E se zvýšeným rizikem rakoviny prostaty.
Selenium and Vitamin E Cancer Prevention Trial (SELECT) byla rozsáhlá studie, ve které bylo 35 533 mužů randomizováno do jedné ze 4 léčeb – 200 mcg selenu denně, 400 IU vitaminu E denně, 400 IU vitaminu E plus 200 mcg selenu denně nebo placebo.
Na konci studie měli muži užívající doplněk obsahující pouze vitamín E významné, o 17 % vyšší riziko vzniku rakoviny prostaty během 7 let.
Zatímco výzkum potenciální souvislosti mezi vitaminem E a rakovinou prostaty probíhá, doplňky vitaminu E se v současnosti nedoporučují ke snížení rizika rakoviny prostaty.
Muži by se měli vyhýbat doplňování vitaminu E, pokud jim to nedoporučí jejich poskytovatel zdravotní péče.
Selen
Selen je dalším základním minerálem, který vyvolal určité kontroverze ohledně jeho bezpečnosti a účinnosti pro zdraví prostaty.
Ve dvou velkých přehledech byly vyšší hladiny selenu v těle spojeny se sníženým rizikem rakoviny prostaty, zejména u současných a bývalých kuřáků.
Jedna studie na 4 459 mužích však zjistila, že suplementace selenem po diagnóze rakoviny prostaty byla spojena se zvýšeným rizikem úmrtnosti na rakovinu prostaty.
Další studie také vyvolala obavy ohledně suplementace selenem, protože bylo zjištěno, že užívání 200 mcg selenu denně zvyšuje riziko vzniku rakoviny prostaty u mužů s vysokými výchozími hladinami selenu před užíváním doplňků.
Je však třeba poznamenat, že nebylo zjištěno, že by doplňky selenu měly významný vliv – pozitivní nebo negativní – na riziko rakoviny prostaty u pacientů s nízkou výchozí hladinou selenu.
Celkově je zapotřebí více výzkumu bezpečnosti a účinnosti doplňků selenu, zejména u populací s vysokými výchozími hladinami selenu a u těch, u kterých již byla diagnostikována rakovina prostaty.
Další běžné ingredience
Kromě těch, které jsou uvedeny výše, mnoho dalších složek běžně se vyskytujících v doplňcích pro prostatu zahrnuje:
Lykopen. Studie zjistily slabou souvislost mezi vysokým příjmem lykopenu z rajčatových produktů a sníženým rizikem rakoviny prostaty. K potvrzení tohoto účinku doplňků lykopenu je však zapotřebí více výzkumu.
Extrakt z granátového jablka. Studie ze zkumavek a na zvířatech ukazují, že extrakt z granátového jablka může zpomalit růst a šíření buněk rakoviny prostaty. Přesto studie na lidech nenalezly významné zlepšení progrese rakoviny.
Extrakt ze zeleného čaje. Vysoký příjem zeleného čaje je spojován se sníženým rizikem rakoviny prostaty. Navíc sloučeniny v zeleném čaji mohou mít protirakovinné vlastnosti. Je však zapotřebí přesvědčivějšího výzkumu.
Sojové isoflavony. Omezené studie na zvířatech a observační studie u lidí zjistily, že sójové isoflavony chrání proti rakovině prostaty, zatímco jiné nenalezly žádný významný účinek. Je zapotřebí více kvalitních studií na lidech.
I když je bezpečné získávat tyto ingredience prostřednictvím plnohodnotných potravin ve vaší stravě, je zapotřebí dalšího výzkumu, aby se potvrdilo, zda jejich konzumace ve formě doplňků bude mít příznivý a významný účinek na zdraví vaší prostaty.
SOUHRN
Několik složek běžně se vyskytujících v doplňcích pro prostatu může pomoci zmírnit příznaky močového traktu spojené s problémy s prostatou, zatímco jiné mohou být neúčinné nebo možná škodlivé. Celkově je zapotřebí více výzkumu.
Sečteno a podtrženo
Četné doplňky pro prostatu na trhu tvrdí, že pomáhají podporovat zdraví prostaty.
Zatímco některé složky mohou zmírnit příznaky močového traktu, které jsou spojeny s problémy s prostatou, výzkum jejich účinnosti je obecně omezený.
Kromě toho, protože některé doplňky mohou obsahovat složky jako vitamín E nebo zinek, které by mohly být potenciálně škodlivé pro zdraví prostaty, je důležité věnovat velkou pozornost tomu, co je v produktu, který kupujete.
Při nákupu doplňků se vždy ujistěte, že vybíráte produkty od renomované společnosti. Chcete-li zajistit kvalitu a přesnost, hledejte produkty, které byly certifikovány třetí stranou organizacemi, jako je NSF International nebo United States Pharmacopeia (USP).
A konečně, protože doplňky nemohou léčit nebo vyléčit problémy s prostatou, je důležité prodiskutovat jakékoli obavy, které máte ohledně zdraví prostaty, s lékařem. Zejména jakékoli známky rakoviny prostaty by měly být co nejdříve řešeny se svým lékařem.