10 malých keřů nenáročných na údržbu pro přední část vašeho domu

Vylepšete svou přitažlivost pomocí těchto malých keřů, které se snadno udržují a nebudou se snažit ovládnout váš dvůr.

Nejlepší malé keře nenáročné na údržbu pro přední část vašeho domu závisí na vašich cílech terénní úpravy. Budete se muset rozhodnout, zda hledáte kompaktní keře pro uklizený živý plot pro soukromí, nebo možná chcete vytvořit otevřenější, přirozený vzhled na vaší zahradě. Chcete barevné květiny a ovoce, nebo jen zeleň? Chtěli byste se zaměřit na výsadbu původních keřů nebo byste raději ponechali své možnosti otevřenější? Tento seznam malých keřů nenáročných na údržbu vám poskytne dobré místo, kde začít.

01 z 10
Medvědice

Když potřebujete nízko rostoucí keř na předzahrádku, medvědice lékařská (Arctostaphylos uva-ursi) je perfektní. Pěstujte ji jako hustou půdopokryvnou vrstvu, která bude blokovat plevel. Nabízí čtyřsezónní zajímavosti: její malé růžové jarní květy ustupují jasným bobulím oblíbeným zvěří a tmavě zelené stálezelené listy se v zimě zbarvují do fialova. Tato rostlina odolná vůči suchu poroste i ve skalnatých a písčitých půdách, kde by mnoho jiných rostlin mohlo bojovat.

Podmínky pěstování: Plné slunce a průměrná až chudá půda

Velikost: 1 stopa vysoká
Zóny: 2-8

02 z 10
Modrovous

Stejně jako většina členů čeledi mátovitých vyžaduje modrovous (Caryopteris spp.) jen velmi málo péče, aby vypadal nádherně. Tento přirozeně kopcovitý keř je nejlepší pro slunná předzahrádka, kde bude produkovat krásné, malé purpurově modré květy, které přitahují opylovače od července do září. V chladnějších oblastech v rámci svého rozsahu odolnosti modrovous většinu let odumře zpět na zem, ale každé jaro rychle znovu vyskočí.

Podmínky pěstování: Plné slunce v dobře odvodněné půdě
Velikost: 3 stopy

Zóny: 5-9

03 z 10
Trpasličí Fothergilla

Zakrslá fothergilla (Fothergilla gardenii), známá také jako bottlebrush, je malý keř nenáročný na údržbu, který může zastínit. Na jaře vytváří spoustu bílých květů, které jsou opylovacími magnety. Listy tohoto opadavého původního keře se na podzim změní ze zelené na více odstínů žluté a oranžové.
Podmínky pěstování: Plné slunce až částečný stín a vlhká, dobře odvodněná půda

Velikost: 4 stopy na výšku a 3 stopy na šířku

Zóny: 5-9

04 z 10
Trpasličí oregonský hrozen

Trpasličí oregonská réva (Mahonia nervosa) je nízko rostoucí původní keř, který může vaší zahradě dodat celoroční zajímavost. Jeho stálezelené listy podobné cesmíně jsou po celé léto sytě zelené, než s příchodem zimy ztmavnou do odstínů červené a fialové. Jeho malé žluté květy se objevují na jaře, následované malými, namodralými, hroznovitými plody. Trpasličí oregonský hrozen se pomalu šíří pod zemí, ale nikdy ne agresivně.

Podmínky pěstování: Plné slunce až částečný stín se stálou vlhkostí

Velikost: 2-4 stop vysoký

Zóny: 5-9

05 z 10
‚Nana‘ Purpurová vrba

Technicky vzato je vrba nachová (Salix purpurea) velký keř (nebo malý strom), který dorůstá do výšky asi 10 stop, ale ‚Nana‘ je kompaktnější odrůda, která je jen asi poloviční. Navíc jej lze udržovat kratší, pokud jej každých pár let seříznete až k zemi. Jinak nepotřebuje mnoho údržby, aby vypadal krásně. Tato vrba nabízí jemnou texturu, modrozelené listy po celé léto a purpurové stonky. Je zvláště užitečné zasadit v deštné zahradě nebo na nízko položeném místě, které je náchylné k záplavám.

Podmínky pěstování: plné slunce se stálou vlhkostí; snese přemokřené půdy

Velikost: 3-5 stop vysoký

Zóny: 3-7

06 z 10
Hortenzie dubová

Hortenzie dubová (Hydrangea quercifolia) je krásný původní keř, který poskytuje nejen dlouhotrvající květy, ale také barevné podzimní listí a zajímavou loupající se kůru pro zimní zajímavost. Přirozeně se vyskytují v lesích a zapadají přímo do krajiny před domem se vzrostlými stínovými stromy nad hlavou. Vzhledem k tomu, že zůstávají pod 8 stop, mohou se snadno udržet v zavedené zahradě, ale jen zřídka se vymknou z rukou. Pokud dáváte přednost menší verzi tohoto keře nenáročného na údržbu, vyzkoušejte „Ruby Slippers“. Tato odrůda roste asi 4 stopy vysoká a široká, ideální pro malou předzahrádku.

Podmínky pěstování: plné slunce až částečný stín a vlhká, dobře odvodněná půda

Velikost: 4-8 stop vysoký

Zóny: 5-9

07 z 10
Paperbush

Papírový keř (Edgeworthia chrysantha) je malý keř, který dodá vaší předzahrádce určitou jedinečnost díky krémově žlutým, velmi voňavým květům, které na jeho holých větvích kvetou od konce zimy do časného jara. Má také nápadnou architektonickou strukturu větví, která přirozeně tvoří úhlednou kopuli zelených listů. Paperbush je pomalu rostoucí, nakonec dosahuje asi 7 stop vysoký a široký a zřídka potřebuje prořezávání. ‚Gold Rush‘ je kompaktnější odrůda, která je vysoká asi 5 stop.

Podmínky pěstování: Částečný stín a vlhká, dobře odvodněná půda

Velikost: 5-7 stop

Zóny: 7-10

08 z 10
Okázalá Hebe

Pro ty, kteří žijí v mírném podnebí a podél pobřeží, je okázalý hebe (Veronica speciosa) nádherný stálezelený keř pocházející z Nového Zélandu, který by měl být na vašem krátkém seznamu doplňků vaší zahrady před zahradou. Zatímco okázalé hebe vytvářejí silné, lesklé zelené listy, primárně se pěstují pro své jasně růžové květní klasy, které se vytvářejí během vegetačního období.

Podmínky pěstování: Plné slunce a vlhká, dobře odvodněná půda

Velikost: 6 stop vysoký a široký
Zóny: 6-9

09 z 10
Virginie Sweetspire

Původní viržinská tužinka (Itea virginica) má půvabně klenuté větve, které rostou do úhledného, kopcovitého tvaru bez prořezávání. Převislé bílé květy v létě vydávají sladkou vůni. Na podzim se listy barví do různých odstínů žluté, červené a oranžové. Tento malý keř nenáročný na údržbu může mít trochu stínu a poroste v široké škále půd – dokonce i v jílu.

Podmínky pěstování: plné slunce až částečný stín v průměrné půdě

Velikost: 5 stop vysoký a široký

Zóny: 5-9

10 z 10
Weigela

Ačkoli běžná weigela (Weigela florida) může být poměrně velká (až 10 stop), existuje mnoho kompaktních odrůd, které krásně fungují jako malý keř pro přední část vašeho domu. Například „Minuet“ dosahuje výšky kolem 3 stop. Weigelas bohatě kvete týdny na konci jara a znovu v létě barvami od bílé po růžovou a červenou. Listy mohou být zelené až vínově červené nebo panašované.

Podmínky pěstování: plné slunce až částečný stín v průměrné půdě

Velikost: 2-10 stop (v závislosti na odrůdě)

Zóny: 4-9