8 jednoduchých kroků k aranžování květin jako profík

Naučte se aranžovat květiny a pomocí těchto technik aranžování vytvořte barevnou, profesionálně vypadající kytici.

I když každý může nahodit hrst květin do vázy, existuje trochu více myšlení a techniky, která jde do umění aranžování květin. Vyžaduje to trochu plánování a pečlivou přípravu, abyste vytvořili krásný střed a zajistili, že si květiny udrží svou barvu a svěžest. Jak již bylo řečeno, je snadné se naučit, jak aranžovat květiny do vázy, aby to vypadalo jako práce profesionála. Jakmile se naučíte základy, může být aranžování květin zábavné i jednoduché. Mluvili jsme s Charlotte Moss, interiérovou designérkou a autorkou knihy Charlotte Moss Flowers (43 dolarů, Amazon), abychom získali její odborné tipy na vytváření a udržování krásných aranžmá. Tento podrobný průvodce aranžováním květin vám pomůže sestavit a vystavit nádherné kytice.

Krok 1: Rozhodněte se pro návrh květinového aranžmá.

Jedním ze způsobů, jak se při aranžování řídit, je rozhodnout se pro barevné schéma před nákupem květin. Když si pak jdete koupit květiny, víte, že vybíráte barvy, které spolu dobře ladí. Monochromatická schémata, která předvádějí rozmanitost různých odstínů stejné barvy, mohou být nápadná. Pro další působivý květinový design vyzkoušejte doplňkové barvy, které budou proti sobě vystupovat.

I když můžete být metodičtí ohledně svého barevného schématu, opravdu neexistuje způsob, jak se při párování květin pokazit. Moss doporučuje vybírat květiny podle toho, co právě kvete na vaší zahradě nebo co najdete na místním trhu. „Klíčem je být otevřený a vidět, co vás přitahuje,“ říká. „Příliš konkrétní ve vyhledávání vám může zabránit podívat se na jiné krásné kandidáty.“ Vyberte si své oblíbené s různými vzory růstu, tvary a velikostmi a uvidíte, jak je můžete spojit.

Krok 2: Nařezejte a připravte květiny.

Po příchodu domů s květinami můžete být v pokušení začít hned aranžovat. Existuje však několik důležitých kroků k přípravě květin a jejich delší trvanlivosti. Nejprve odstraňte přebytečné listy a poškozené okvětní lístky ze stonků. Pokud jsou na stejném stonku jako plný květ nechtěná poupata, odstřihněte je také. Jakmile jsou stonky vyčištěny, proveďte nový diagonální řez na spodní části stonků. Oříznuté stonky vložte do vázy nebo kbelíku s vodou (nemusí to být vaše konečná nádoba) s krmivem pro řezané květiny.

Krok 3: Vyberte vázu.

Při výběru vázy nebo jiné nádoby pro vaše aranžmá zvažte typ květin, které používáte. Tulipány obvykle vyžadují podporu například vázy s rovnými stranami, zatímco vysoké větve nebo květiny s vysokou hmotností mohou potřebovat váženou nádobu, říká Moss. Kromě tradičních váz ráda umisťuje květinová aranžmá do tkaných košíčků pro přirozenou texturu. Abyste udrželi vodu a květiny na místě, vyložte koš plastovou nádobou (nakupte kuchyňské skříňky nebo použijte plastové lahve na vodu a další obaly). V případě potřeby vyplňte kolem nádoby mechem, abyste ji zamaskovali uvnitř koše.

Krok 4: Připravte si květinovou vázu.

 

Nejdůležitější technika aranžování květin ve skutečnosti nezahrnuje květiny – je to všechno o nádobě, do které je vložíte. Pokud květiny nemají pevný základ, nezůstanou na místě a vaše aranžmá se nakonec rozpadne. . Aby květiny zůstaly na místě, vytvořte mřížku květinové pásky přes ústí vázy. Stonky prostrčte otvory v mřížce, aby držely na místě. Můžete si také zakoupit květinovou žábu (7 $ Michael’s), což je vložka do nádoby s kolíky, do kterých se mají zapíchnout stonky. Můžete si dokonce vyrobit květinovou žábu s malou částí kuřecího drátu ohnutého do klubíčka.

Krok 5: Vytvořte základnu se zelení.

Nejlepší způsob, jak aranžovat květiny, je začít se zelení jako základem. Listy eukalyptu, břečťanu a kapradí jsou dobrými pomocníky zeleně. Pomocí stonků zeleně vytvořte obrácený trojúhelníkový tvar. To zaručuje, že vaše uspořádání bude mít horizontální i vertikální přítomnost. Před přidáním do vázy také nezapomeňte přeřezat stonky.

Krok 6: Přidejte ohniskové květiny.

Ohniskové květiny jsou obvykle největší květy nebo ty s neobvyklou barvou nebo texturou. Nezapomeňte přidat lichá čísla pro přirozenější (nikoli symetrický) vzhled. Neumisťujte ohniskové květiny tak, aby trčely rovně po stranách: budou vypadat povislé a těžké, spíše než silné a živé. Umístění vázy na línou Susan vám pomůže vidět všechny strany, aniž byste museli vázu pohybovat.

Krok 7: Přidejte výplňové květiny.

Přidejte do aranžmá menší květiny a texturní prvky, které vyplní kolem ohniskových květin. Opět nedávejte všechny podpůrné květiny přímo nahoru nebo do stran. Tvar aranžmá si můžete představit jako kopuli a musíte vyplnit všechny úhly této kopule, aby vypadala celistvě. Kombinujte menší květiny ve skupinách po třech nebo pěti, abyste vytvořili shluky, podobně jako se to děje v přírodě.

Krok 8: Dokončete květinovou výzdobu.

Dokončete design plováky nebo jemnými květy, jako je dechovka, rozchodník nebo řebříček. Dejte je jako poslední, aby nebyly zmáčknuté nebo pohřbené silnějšími květy. Před vystavením hotové květinové aranžmá lehce stříkněte vodou, abyste napodobili vzhled čerstvé rosy, navrhuje Moss. Naplňte vázu vodou podle potřeby, aby květiny zůstaly hydratované a svěží.

 

Často kladené otázky
Jaké nástroje potřebuji k vytvoření květinového aranžmá?
Potřebujete květinové řezačky stonků, ostré nůžky, květinovou pásku a odstraňovače trnů (pokud pěstujete růže). Květinová pěna je užitečná, ale není šetrná k životnímu prostředí, takže zkuste pracovat s květinovou páskou nebo místo toho použijte zakoupenou nebo domácí květinovou žábu. Měli byste mít po ruce i přípravky na ochranu květin.

Jak vysoko chcete, aby květiny trčely z vázy?
Květiny by měly být jeden a půl až dvojnásobek výšky jejich vázy. Například u 12palcové květinové vázy by vaše květiny měly být vysoké 18 až 24 palců. U nádob ve tvaru misky a malých krychlových nádob udržujte květiny ve výšce asi jeden a půl násobku výšky vázy.

Jak zabráním plesnivění květin ve váze?
Nejdůležitější pro to, aby se ve váze s květinami nemnožila plíseň, je pravidelně měnit vodu a při každé výměně vody zastřihovat konce stonků. Každý den nebo dva jsou nejlepší. Při prvním vkládání do vázy přidejte do aranžmá také konzervační prostředek na květiny.