10 rostlin, které rostou na skalách

Skalky jsou jedním z nejunikátnějších typů zahrad, které můžete mít, ale při správné péči o rostliny, které na zahradě rostou, můžete mít krásné místo, kde mohou rostliny vzkvétat.

Aby k tomu došlo, budete potřebovat, aby tam rostly rostliny, které mohou růst v oblastech se špatnou půdou, která nemusí mít neustále dostatek vody.

Existuje mnoho rostlin, které spadají do této kategorie, ale v tomto průvodci budeme zvažovat 10 nejlepších, které lze vyplnit ve vaší skalce.

1. Douglas Moss Phlox

Listy Phlox jsou tmavě zelené barvy s jehličkovitým tvarem, který bude vypadat skvěle mezi kameny vaší zahrady. Má tendenci růst nejlépe v oblastech s mírnou teplotou, ale je schopen růstu i v chladnějším prostředí. Obvykle jsou květy na této rostlině odstíny růžové a fialové. Jedná se o rostlinu, která má delší stonek, což znamená, že bude schopna pokrýt skály a přidat hloubku vaší zahradě.

2. Žlutý alpský Alyssum

Přidání žluté do vaší skalky je skvělý způsob, jak ji rozzářit. Tato odrůda Alyssum je jemně žlutá, díky čemuž je ideální jako rostlina, která kvete na jaře. Snadno se pěstuje; rostlina je odolná vůči suchu a může se jí dařit v půdě, která obsahuje velmi málo živin.
Vzhledem k tomu, že se této rostlině daří ve slunečných podmínkách, může mít potíže s pěstováním ve stinných oblastech nebo oblastech, které jsou po část roku chladné.

3. Kostřava modrá

Jen málo majitelů skalniček by uvažovalo o okrasné trávě, jako je kostřava modrá, pro svou zahradu, ale může to být skvělý doplněk, zejména s ohledem na modré zbarvení, díky kterému budou skalky vypadat živěji. Tato rostlina bude muset být v oblasti, kde bude plné slunce, aby listy mohly zmodrat, a když je udržována, tráva vytvoří a udrží kulovitý tvar, který je jedinečný.

4. Kaktus opuncie

O mnoho skalek se nestará každý den, a proto je třeba je zaplnit odolnými rostlinami, které snesou hodně tepla a slunce a zároveň velmi málo vody.

Rostliny odolné vůči suchu jsou obvykle nejlepší, a proto je opunciový kaktus skvělou volbou. Samozřejmě, že tento kaktus bude mít ostny na listech, takže při jeho výsadbě ve vaší skalce budete muset být opatrní. Hrušky na této rostlině jsou navíc jedlé, což znamená, že pokud žijete v pěstitelských zónách 10 nebo 11, můžete mít dokonce trochu extra ovoce, které si budete užívat po celý rok.

5. Řeřicha skalní

Pokud hledáte rostlinu, která zakryje skalky na vaší zahradě, řeřicha skalní je skvělou variantou, která dodá vaší zahradě jemnější vzhled. Jedná se o rostlinu, které se nejlépe daří na plném slunci, ale k přežití vyžaduje také poměrně dost vláhy. Ve skutečnosti má tendenci růst jako mech, což znamená, že vlhká půda bude pro její růst prospěšná. Květy, které tyto rostliny produkují, mohou mít jakoukoli barvu od modré a tmavě fialové až po jemně růžovou nebo levandulovou.

6. Slepice a kuřata

Slepice a kuřata jsou skvělé rostliny pro každou skalku, protože tyto malé rostliny se množí, jak rostou, a díky své velikosti jsou schopny zalézt do nejmenších prostorů v zahradě, aby byla plnější. K růstu nepotřebují mnoho vody, díky čemuž jsou ideální pro kamenitou půdu, která vodu nezadržuje.
Jedná se o kvetoucí rostlinu, ale je to skvělý doplněk do zahrady kdykoli kvůli červeným, růžovým a fialovým odleskům, které lze nalézt na listech. Protože se tyto rostliny tak snadno pěstují, najdete je po celém kraji.

7. Korálové zvonky

Mnoho rostlin, které jsme dosud považovali za skalku, mělo nějaký druh zeleného listí, které pokrylo zem a kameny v zahradě, ale korálové zvonky mají mnohem barevnější listy, které rozzáří vaši zahradu po celý rok. Přestože rostlina kvete, růžové a fialové listy jsou nápadné na zeleném listí jiných rostlin.

8. Tymián

Tymián je velmi dekorativní rostlina, která se bude skvěle vyjímat ve skalce. Rostlinu můžete použít k ozdobení konkrétní oblasti zahrady, nebo pokud dáváte přednost spíše krytu, plazivá odrůda je skvělou možností, kterou je třeba zvážit. Typicky jsou listy malé a jasně zelené, zatímco listy mají světle levandulový nebo fialový odstín. Jakmile rostlina vyroste, budete moci bylinky použít i k dochucení jídla.

9. Sedum – Rozchodník 

Rozchodník je skvělá rostlina, kterou je třeba zvážit pro skalku. Je sukulentní, což znamená, že nepotřebuje mnoho vody, aby se mu dařilo, a dokáže bez problémů přijímat sluneční teplo. Květy, které tato rostlina vytváří, jsou hvězdicovitého tvaru, díky čemuž vynikají ve většině skalek. Tato rostlina je k dispozici v různých barvách květu, takže tyto rostliny můžete použít k rozjasnění vaší skalky.

10. Aubrieta

Pokud chcete rozzářit svou skalku fialovými květy, pak je aubrieta skvělou volbou. Má malé listy a květy, které mohou snadno růst mezi kameny, a protože je to kobercová rostlina, snadno se rozšíří na všechny těžko pěstovatelné místa. Obvykle se květy na této rostlině mohou lišit ve stínu, takže můžete svou zahradu trochu změnit.

Existuje poměrně málo rostlinných možností pro skalku; některé dodávají prostoru kryt, zatímco jiné dodávají barvu.

Bez ohledu na rostliny, které si vyberete, budete chtít něco, co dobře roste ve skalnaté půdě a zvládne slunce celý den. Které rostliny podle vás nejlépe rostou ve skalce?

 

Zdroj: gardenloversclub.com