11 nádherných rostlin pro stinné hranice

Přemýšleli jste někdy o tom, kolik rostlin může prosperovat ve stinné zahradě? Je vůbec možné vytvořit krásnou okrasnou zahradu ve stínu? Většina lidí má stín alespoň někde na svých zahradách a naštěstí existuje sortiment rostlin, kterým se daří ve stinných prostorách. Tento článek pokrývá 11 různých rostlin, které jsou krásné a zároveň vynikající pěstitelé ve stínu. Přečtením tohoto článku se dozvíte o nejkrásnějších rostlinách, které lze použít k vyplnění vašich stinných hranic. S těmito rostlinami je možné vytvořit dekadentní květinovou zahradu i ve stínu.

1. Hortenzie

Hortenzie je druh keře, který nese krásné hrozny květů. Tyto květiny mohou být bílé, modré. červená, růžová, světle fialová nebo tmavě fialová. Mohou dorůst do výšky asi 1-3 metrů. Tyto rostliny jsou vynikající pro stinné oblasti, protože poskytují záblesky barev a jsou okrasné povahy.

2. Caladium

Caladium jsou známé pro své nádherně jedinečné listy, které jsou typicky ve tvaru srdce nebo šípu a mohou být v barevných kombinacích červené, růžové, růžové, bílé, chartreuse a zelené. Caladium obvykle dorůstá do výšky jednoho až dvou stop a má široké listy. Jejich živé barvy mohou poskytnout dokonalý kontrast k vyplnění květinové zahrady.

3. Hosta

Hosty jsou tvarem a velikostí podobné Caladiums. Jejich listy však obvykle nemají tolik barevnou rozmanitost. Hostas může růst v různých podmínkách a vyžaduje malou údržbu. Jsou známé jako dobré stínící rostliny. I když nejsou tak barevné jako caladium, jsou hostas dekadentní, jedinečné a dávají charakter každé zahradě.

4. Nicotiana

Nicotiana jsou květinové rostliny, které mohou mít různé barvy, jako je bílá, růžová, červená, levandule a žlutá. Nicotiana jsou vlastně tabákové rostliny, které se pěstují jako okrasné venkovní nebo pokojové rostliny. Tyto vonné rostliny dodají vašim stinným hranicím krásnou vůni, zvláště když jsou vysazeny v trsech.

5. Kapradiny

Kapradiny se vyznačují tenkými a špičatými listy a šťavnatým zeleným listím. Jejich vzhled je jedinečný, ale neutrální, takže se budou hodit k rozmanitým řadám rostlin. Mohou růst na různých stanovištích, včetně tmavých, vlhkých oblastí. Rychle rostou a snadno se udržují.

6. Korálové zvonky

Coral Bells mají nízké olistění s vysoce rostoucími zvonkovitými květy bílé, červené, korálové nebo růžové. Stonky květů mohou dorůst až do výšky 2 stop. Listy mají charakteristický tvar a jsou obvykle zelené, ale některé odrůdy zahrnují odstíny červené, fialové nebo stříbrné. Coral Bells jsou nenáročné na údržbu a jedinečná struktura nabízí rozmanitost vaší zahradě.

7. Krvácející srdce

Bleeding Hearts jsou možná jedním z nejokrasnějších keřů vhodných pro stinné okraje. Vyznačují se svými okvětními lístky, které vypadají jako srdce, která „krvácí“. Tyto květy se dodávají v barevných kombinacích růžové a bílé a listy mají modrozelenou barvu. Bleeding Hearts preferují stinná místa, takže jsou dokonalým doplňkem stinné hraniční zahrady.

8. Columbine

Columbines jsou jasné květiny ve tvaru hvězdy, které mají téměř jakoukoli barvu. Mají také tendenci se křížit a křížit, čímž vytvářejí ještě více barevných variet. Rostliny mohou růst od jedné do tří stop vysoké a mají tendenci přitahovat kolibříky. Jen málokterá rostlina preferující stín nabídne tolik charakteru jako květina Columbine.

9. Fuchsie

Fuchsie jsou exotické a světlé dvoubarevné květiny. Mají tvar „slzy“ a barvy se pohybují od bílé po tmavě červenou a mohou být také fialovo-modré a oranžové. Tyto květiny dobře rostou v závěsných květináčích a vyžadují hodně stínu. Pokud máte kam umístit květináč ve stínu, tyto květiny jsou perfektní.

10. Impatiens

Netýkavky jsou velmi rozmanité a mají různé tvary a barvy. Tyto rostliny milují stín a zářivé květy ozdobí každou tmavou oblast vašeho trávníku. Jsou to letničky, které si získaly oblibu v okrasných zahradách. Většina odrůd zůstává hluboko pod metrem, ale nejvyšší plemena mohou ve skutečnosti dorůst až dvou metrů.

11. Pomněnky

Pomněnky jsou ochrannou známkou pro své shluky malých, světle modrých květů se žlutými středy. Květy však mohou být i růžové, bílé nebo žluté se žlutými středy. Mají krásné sytě zelené listy a ve skutečnosti nejlépe rostou ve stínu. Pomněnky mohou dosáhnout výšky až dvou stop a jejich květy vydrží po většinu jarních, letních a podzimních období.

Závěr
Považujete tento seznam za příjemný a užitečný? Stinné okraje mohou být tvrdohlavé, pokud neznáte ideální rostliny pro ně. Pokud máte nějaké návrhy nebo objevíte další rostliny k přidání do seznamu, zanechte je prosím v sekci komentářů. Pokud se vám tento seznam líbil, sdílejte jej s ostatními zahradníky!