15 kvetoucích stálezelených keřů, které dodají vaší zahradě okamžitou barvu

Tyto pracovité keře nabízejí velkolepé květy nebo barevné bobule – a někdy dokonce obojí.

Některé keře na zimu neztrácejí listy, takže dodávají krajině barvu po celý rok. Abychom to opravdu zvýšili, několik z těchto krásných, pracovitých rostlin nabízí buď velkolepé květy, nebo barevné bobule – někdy dokonce obojí.

01 z 15
Azalka

Jednoduše velkolepé! Jen tak lze popsat záhon azalek v jejich jarní parádě. Azalky jsou dostupné v různých tvarech a barvách a daří se jim v polostínu, kde jsou chráněny před horkým odpoledním sluncem. Použijte je k obložení procházky nebo k maskování základů vašeho domova. Lze je pěstovat i v nádobách. Některé novější odrůdy azalky také znovu kvetou a od jara do podzimu produkují menší, ale častější návaly květů. Některé druhy v severním klimatu jsou opadavé.

Období květu: jaro

Podmínky pěstování: Částečný až úplný stín v mírně vlhké, kyselé, dobře odvodněné půdě

Velikost: Až 6 stop vysoký

Zóny: 4-8

02 z 15
Zimostráz

Zimostráz, který se tradičně používá ve formálních zahradách, může hrát hlavní roli na jakémkoli dvorku. Je to proto, že tento adaptabilní keř lze snadno tvarovat nebo zastřihávat do živého plotu, topiary, exempláře nebo kontejnerové rostliny. Zimostráz produkuje malé, ale ne nápadné květy. Je ceněný spíše pro své malé, jasně zelené listy, které si zachovávají barvu po celý rok. Roste poměrně pomalu, takže pokud chcete okamžitý účinek, kupte si ty největší rostliny, které si můžete dovolit.

Období květu: jaro

Podmínky pěstování: Plné slunce až částečný stín v průměrné, středně velké, dobře odvodněné půdě

Velikost: Až 3 stopy vysoký

Zóny: 5-8

03 z 15
Kamélie

Královna jižní zahrady, kamélie kvete v řadě jednoduchých, dvojitých nebo polodvojitých květů. Barvy zahrnují růžovou, levandulovou, bílou, lososovou, červenou, žlutou a bicolor. Jakmile se kamélie usadí, vydrží po generace, každým rokem se zvětšuje a zdokonaluje. Chcete-li zvětšit velikost květu, odstraňte z každého shluku pupenů všechny pupeny kromě jednoho. Nezapomeňte tento keř zastřihnout ihned po odkvětu, abyste stimulovali další větvení.

Období květu: Od podzimu do zimy nebo od zimy do jara, v závislosti na odrůdě

Podmínky pěstování: Částečný stín ve vlhké, kyselé, dobře odvodněné půdě

Velikost: Až 12 stop vysoký

Zóny: 7-9

04 z 15
Cotoneaster

Tam, kde je prostor omezený, zkuste do své krajiny přidat skalník. Tento nízký, rozložitý keř je v létě a na podzim pokrytý malými, lesklými, tmavě zelenými listy a velkorysými shluky jasně červených bobulí. Použijte skalník jako půdní kryt na svahu nebo svahu nebo se zkuste projít nebo projet autem s tímto odolným terénním objímačem. Některé odrůdy skalníku jsou opadavé, proto si před nákupem přečtěte štítek rostliny, pokud hledáte stálezelenou.

Období květu: pozdní jaro

Podmínky pěstování: Plné slunce v průměrné, středně propustné, dobře odvodněné půdě

Velikost: Až 3 stopy vysoký

Zóny: 4-7

05 z 15
Daphne

Někdy nejmenší keře mají největší dopad na krajinu. Daphne, například, dorůstá pouze 2-3 stopy do výšky a šířky, přesto její hojnost sladce vonících shluků bílých květů provoní celou vaši zahradu. Daphne navíc poskytuje dvě období květu: Velkou show na jaře a další na podzim. Rostliny jsou opadavé, pokud zimní teploty klesnou pod 0°F.

Období květu: pozdní jaro až podzim

Podmínky pěstování: Částečný stín ve vlhké, písčité, dobře odvodněné půdě

Velikost: Až 3 stopy vysoký

Zóny: 5-9

06 z 15
Gardénie

Pro přidání vůně do vašeho dvorku je těžké porazit gardénii. Tento kvetoucí stálezelený keř má lesklé, tmavě zelené listy a příjemně vonící jednoduché nebo dvojité bílé květy, které se objevují na jaře a začátkem léta. Gardeniám se dobře daří v nádobách a lze je přes zimu chovat uvnitř v severních klimatech, kde nejsou mrazuvzdorné. Během vegetačního období krmte jednou měsíčně kyselým hnojivem nebo rybí emulzí.

Sezóna květu: Sezónní květák

Podmínky pěstování: Částečný stín v dobře odvodněné kyselé půdě

Velikost: Až 6 stop vysoký

Zóny: 8-11

07 z 15
Cesmína

Cesmínové keře, ceněné pro své lesklé zelené nebo panašované listy a shluky červených nebo žlutých bobulí, tvoří barevný doplněk každé krajiny. Abyste si mohli užívat bohaté zásoby bobulí, budete potřebovat mít poblíž alespoň jednu samčí rostlinu cesmíny (ano, tyto rostliny jsou samčí nebo samičí). Před nákupem zkontrolujte štítek rostliny, protože tam bude uvedeno, která odrůda funguje nejlépe jako opylovač pro vaši konkrétní cesmínu. Rostliny vyžadují malý řez a lze je zastřihnout do živého plotu nebo topiary.

Období květu: jaro

Podmínky pěstování: Plné slunce až částečný stín v průměrné, středně vlhké, dobře odvodněné půdě

Velikost: Výška až 50 stop

Zóny: 7-9

08 z 15
Japonské Pittosporum

Japonský pittosporum, jeden z nejlépe kvetoucích stálezelených keřů pro mírnější podnebí a pobřežní oblasti, je nenáročná na údržbu živých plotů, základových výsadeb nebo zástěn pro ochranu soukromí. Rostliny mají poutavé tmavě zelené nebo zelenobílé olistění a na jaře drobné, intenzivně vonící bílé květy. Japonský pittosporum se snadno seřezává na libovolnou výšku a snese písčitou půdu a posypovou sůl v přímořských zahradách.

Období květu: jaro

Podmínky pěstování: Plné slunce až částečný stín v mírně kyselé, středně vlhké, dobře odvodněné půdě

Velikost: Až 15 stop vysoký

Zóny: 9-10

09 z 15
Mahonia

Mahonia, často nazývaná oregonská hroznová cesmína, na jaře vyvine velké shluky voňavých žlutých květů, po nichž v létě následují bohaté modročerné bobule a na podzim purpurově červené listy. Jako bonus začíná nový porost na jaře bronzově červený. Použijte mahoniu jako živý plot nebo seskupte do keře nebo do lesní zahrady. Existuje také několik zakrslých a půdopokryvných odrůd tohoto keře.

Období květu: Předjaří

Podmínky pěstování: Část až úplný stín ve vlhké, dobře odvodněné půdě

Velikost: Až 10 stop vysoký

Zóny: 6-8

10 z 15
Nandina

Nandina, běžně nazývaná nebeský bambus, je stálezelený keř se snadnou údržbou, který se pěstuje pro své bambusové listy s jemnou texturou a velké postřiky červených bobulí. Je odolný vůči suchu a dobře se přirodí na svahu nebo svahu. Uvědomte si, že tento keř je v několika jihovýchodních státech považován za invazivní, proto si před jeho vysazením zkontrolujte místní předpisy nebo vyhledejte odrůdy, které nevytvářejí semena.

Období květu: léto

Podmínky pěstování: Plné slunce až částečný stín v dobře odvodněné půdě

Velikost: Až 8 stop vysoký

Zóny: 6-9

11 z 15
Pieris

Dlouhé krovy sladce vonících bílých nebo růžových květů, které se objevují brzy na jaře, si vysloužily pieris jeho obecný název keř konvalinky. Pieris je vyšší než široký, takže se snadno zastrčí do úzkých míst v krajině. Nakonec může vyrůst 8-12 stop vysoký, ale pokud je prostor omezený, jsou k dispozici i trpasličí odrůdy. Mulčujte jehličím, drcenou borovou kůrou nebo listím, abyste udrželi stálou vlhkost půdy.

Období květu: jaro

Podmínky pěstování: Plné slunce až částečný stín v kyselé, středně vlhké, dobře odvodněné půdě

Velikost: Až 12 stop vysoký

Zóny: 5-8

12 z 15
Pyracantha

Díky nápadným shlukům oranžových, červených nebo žlutých bobulí je pyracantha oblíbenou rostlinou. Tento kvetoucí stálezelený keř má vzpřímený růstový habitus, který umožňuje rostlinám snadno se postavit ke zdi nebo plotu. Protože je to člen čeledi růžovitých, má pyracantha trnité větve, takže při prořezávání používejte rukavice. Na jaře vyvine velké shluky bílých květů, které se promění v barevné podzimní bobule, které rádi jedí zpěvní ptáci, jako jsou voskovky a posměchy. Pyracantha je náchylná jak ke strupovitosti, tak k plísni, proto hledejte kultivary odolné vůči chorobám.

Období květu: pozdní jaro

Podmínky pěstování: Plné slunce až částečný stín v suché až středně vlhké, dobře odvodněné půdě

Velikost: Až 18 stop vysoký

Zóny: 6-9

13 z 15
Rhododendron

Pokud milujete velkou jarní barevnou show, zasaďte rododendrony. Tyto nádherné stálezelené keře tvoří obrovské hromady růžových, bílých, růžových, fialových, žlutých nebo dvoubarevných květů na tmavých, kožovitých zelených listech. Rododendrony vypadají úžasně zasazené jednotlivě u vchodu nebo seřazené tak, aby vytvořily velkolepý kvetoucí živý plot. Těmto kráskám se daří ve stínu zahrady, pokud jsou chráněny před extrémními letními horky a vysychajícími zimními větry.

Období květu: Předjaří

Podmínky pěstování: Částečný až úplný stín v kyselé, středně vlhké, dobře odvodněné půdě

Velikost: Až 6 stop vysoký

Zóny: 4-8

14 z 15
Rozmarýn

Rozmarýn, známý svou vůní a chutí, je oblíbenou bylinkou v kuchyni. Tento drobný stálezelený keřík je ale užitečný i v krajině jako okrasná rostlina. Má úhledný tvar a je pokryta stálezelenými, jehličkovitými listy. Mnoho odrůd má také malé, ale barevné modré, fialové nebo bílé květy, které přitahují opylovače. Nádoby naplněné rozmarýnem tvoří atraktivní doplněk na terasy a paluby.

Období květu: léto

Podmínky pěstování: Plné slunce v lehké, mírně kyselé, suché až střední, dobře odvodněné půdě

Velikost: Až 6 stop vysoký

Zóny: 8-10

15 z 15
Zimolez

Zimolez, který se často prodává jako půdopokryvná, vytvoří nízké keřovité kopce, které se rozprostírají přes balvany a nízké ploty. Toto okouzlující zaklínadlo vyroste jako blesk a je barevným doplňkem základových výsadeb, skalek a nádob. V závislosti na odrůdě je barva listů sytě zelená nebo postříkaná žlutou, bílou nebo stříbrnou barvou. Wintercreeper má pomalé, ale stálé tempo růstu, takže nebude zasahovat do svých sousedů.

Období květu: léto

Podmínky pěstování: Plné slunce až částečný stín v průměrné, středně vlhké, dobře odvodněné půdě

Velikost: Až 2 stopy vysoký

Zóny: 5-8