6 tipů pro začátečníky se zeleninovou zahradou, které vám pomohou začít

Existuje křivka učení, jak úspěšně pěstovat zeleninu. Tato nová rada vám pomůže snížit strmost.

Faith Salmon poprvé okusila zahradničení před pěti lety, když žila v Brooklynu v New Yorku. Zpočátku to byla prostě přitažlivost městské farmy v sousedství, která přitahovala Salmon a jejího manžela Matta, oba rodilé Australany. „Lidé byli super přátelští,“ říká. „Dříve jsme ten prostor využívali jen k poflakování se, a pak jsem si uvědomil, že bych se měl asi stát dobrovolníkem.“ Když začala trhat plevel a sázet semena, zjistila, že jí v každodenním životě chybělo spojení se zemí. Takže o čtyři roky později, když se pár přestěhoval do Nashvillu v Tennessee, jejich prioritou bylo mít prostor k založení vlastní zeleninové zahrady.

Tento dům jsme koupili v podstatě kvůli pozemku,“ říká Salmonová, která pracuje jako interiérová stylistka. Ne, že by to byla krajina na klíč. „Když jsme ji dostali, byla to velká kaše,“ říká o změti plevele.

Matt načrtl hrubé rozvržení vyvýšených záhonů, kde se pěstovalo jídlo, s dostatečným prostorem pro posezení u sklenky vína. Poté, inspirováni zahradními místnostmi, které našli na Pinterestu, se pár rozhodl orámovat svůj prostor malovanými cedrovými sloupky. „Lidé si ne vždy myslí, že zeleninové zahrádky jsou esteticky příjemné, ale věděli jsme, že tmavé sloupky opravdu upoutají pozornost,“ říká. A přestože jsou sloupky natřeny černou barvou, dřevo jejich vyvýšených záhonů má skvrnu s nulovým obsahem VOC, takže škodlivé chemikálie by se do půdy nedostaly.

Samozřejmě, došlo k křivce učení. Naplánováno v zimě, kdy bylo slunce níže na obloze, zahrada například první léto nedostávala dostatek slunce, a tak si najali arboristu, aby nařezal větve ze starého dubu pro více slunečního světla. Stále bojují s hmyzem a veverkami. Zahrada však přináší mnohem více štěstí než bolesti hlavy, říká Losos, a to díky jejich vynikajícím plodinám salátu a rajčat. „Pokaždé, když sklízíme zeleninu, cítíme se jako zářez na opasku naší soběstačnosti.“

Tipy pro založení zeleninové zahrádky
Aby byla vaše vlastní křivka učení méně strmá, Salmon sdílí tipy na vegetariánskou zahradu, včetně toho, jak položila základ své úspěšné kuchyňské zahradě.

Limitní velikost postele
Udržujte záhony úzké, ne více než čtyři stopy široké. „Chtěl jsem mít možnost dosáhnout na sklizeň, aniž bych vstupoval a zhutňoval půdu,“ říká Salmon. Aby udrželi nízké náklady na dřevo, manželé omezili své vyvýšené postele na výšku jedné stopy. Jděte výš, pokud chcete minimalizovat ohýbání.

Vytvořte zdravou půdu
„Výsadba je jen malá část zahradničení. Je to vlastně všechno o budování půdy,“ říká Salmonová, která své vyvýšené záhony průběžně doplňuje kompostovaným hnojem. Také vrství na kompost jako mulč a rostliny pokrývají plodiny, takže půda je zřídka obnažena.

Klepněte na Místní zdroje
Když začínala, trávila Salmon spoustu času chatováním s lidmi ve své místní školce. „Je dobré mluvit s lidmi, kteří mají zkušenosti s klimatem a mohou vás ujistit, že plíseň na vašich rostlinách tykve je jen součástí pěstování v Tennessee.“ Doporučuje také najít regionální zdroj plodin přizpůsobených vaší oblasti. Kupuje semena od Southern Exposure Seed Exchange a sazenice z farmářského trhu.

Očekávejte škůdce
Salmon ví, že nevyhnutelně ztratí část zeleniny kvůli škůdcům, protože se spoléhá pouze na organické postupy kontroly škůdců. Patří mezi ně ruční sbírání hmyzu z rostlin, oplocení, aby se nedostala zvířata, a aplikace neemového oleje. Kvůli tomu nyní zasadila o 20 procent více, než si myslí, že bude potřebovat k vyrovnání potenciálních ztrát.

Procvičte si následnou výsadbu a střídání plodin
Salmon nahrazuje jarní plodiny, jako jsou česnek, ředkvičky a zelenina, jakmile se počasí oteplí. Na jejich místo sází teplomilné letní tykve, papriky, rajčata, bazalku a voskovky. Následná výsadba udržuje úrodu po celou sezónu. Každý rok také střídá zeleninu, kterou zasadí na každý záhon, aby pomohla minimalizovat škůdce a choroby.

Stále se uč
Salmon se naučila, jak maximalizovat prostor během online kurzu na squarefootgardening.com. Teď, když už to pochopila, načrtává úrodu každé sezóny, aby sledovala, co kde rostlo a jak dobře.