Jak zasadit a pěstovat Dieffenbachii

Tato oblíbená pokojová rostlina nepotřebuje mnoho péče, aby její bujné olistění vypadalo krásně.

Dieffenbachia (také známá jako němá třtina) je oblíbená pokojová rostlina pěstovaná pro své velké, nápadné listy. Tyto trvalky jsou obecně zelené s cákanci nebo skvrnami krémově bílé, ačkoli kultivary rozšířily paletu o žlutou. Tato rostlina odolná v zónách 10-11 může ve správném tropickém prostředí vyrůst poměrně velká (například 6 až 10 stop vysoká ve své rodné Brazílii), ale nabízí i menší velikosti. Jak spodní listy přirozeně opadávají v průběhu času, stávají se viditelné stonky rostliny podobné palici.

Je třeba poznamenat, že listy, kořeny, míza a stonek dieffenbachie jsou všechny považovány za toxické pro lidi i domácí zvířata. Zejména listy obsahují jehlicovité krystaly šťavelanu vápenatého a proteolytické enzymy. Vyhněte se manipulaci s rostlinou bez rukavic a po dotyku si umyjte ruce.

Přehled Dieffenbachie
RODOVÉ JMÉNO Dieffenbachia seguine
BĚŽNÝ NÁZEV Dieffenbachia
TYP ROSTLINY Pokojová rostlina
SVĚTLO Část Slunce, Stín
VÝŠKA 1 až 3 stopy
ŠÍŘKA 2 až 3 stopy
BARVA KVĚTU Bílá
BARVA LISTŮ Modrá/zelená, Chartreuse/zlatá
SPECIÁLNÍ VLASTNOSTI Dobré pro kontejnery, nenáročné na údržbu
ZÓNY 10, 11
MNOŽENÍ Kmenových řízků

Kde zasadit Dieffenbachii
Dieffenbachia pochází z tropických oblastí Ameriky, jako je Mexiko, Jižní Amerika, Střední Amerika a Karibik. Ve svém přirozeném prostředí může růst 6 až 10 stop, ale když se pěstuje jako pokojová rostlina – jako většina lidí – Dieffenbachia obvykle dosáhne výšky pouze 1 až 3 stopy. V zónách 10 a výše ji můžete pěstovat venku. V těchto teplých podnebích se dieffenbachia nejlépe hodí do zahrady ve stínu, kde může mít ochranu před ostrým slunečním zářením.

Pro zbytek světa je dieffenbachie vynikající pokojovou rostlinou, protože nepotřebuje mnoho slunce. Stačí jej umístit do okna orientovaného na sever nebo východ s ranním slunečním zářením, kde bude chráněn před průvanem a větracími otvory. Pokud máte pouze okna orientovaná na jih nebo na západ, použijte k rozptýlení slunečního záření průsvitný závěs.

Jak a kdy zasadit Dieffenbachii
Vzhledem k tomu, že dieffenbachia pochází z tropických oblastí, daří se jí ve většině vnitřních teplot a lze ji pěstovat uvnitř kdykoli během roku, pokud je váš prostor udržován mezi 60 ° F a 75 ° F a má střední až vysokou vlhkost. Přirozenou vegetační sezónu dieffenbachie (od března do října) můžete využít výsadbou na jaře.

Dieffenbachii vysaďte na jaře venku (v zónách 10 a výše) tak, že připravíte jamku přibližně dvakrát větší než je kořenový bal vaší rostliny a přimícháte do ní trochu krve a kostní moučky. Umístěte rostlinu do díry a zasypte díru zeminou a během práce ji jemně udusejte. Dieffenbachii dobře zalévejte a udržujte půdu vlhkou (ale ne mokrou), jak se rostlina usadí. Pokud chcete, můžete přidat vrstvu organického mulče, který pomůže půdě udržet vlhkost.

Tipy na péči o Dieffenbachii
Dieffenbachia nevyžaduje velkou péči, aby prospívala. Potřebuje minimum světla a občasnou zálivku.
Světlo
I když snáší slabé světlo, nejlépe se mu daří na jasném nepřímém světle s ochranou před sluncem. Filtrované světlo je zvláště důležité na jaře a v létě, kdy dieffenbachie vysazuje nové listy, které mohou trpět spálením, pokud jsou vystaveny jasnému světlu, které svítí přímo na rostlinu.

Půda a voda
Pokud vysazujete dieffenbachii venku, vyhledejte místo s úrodnou, vlhkou, dobře odvodněnou a dobře větranou půdou, která má pH 6-7,5. Při výsadbě v nádobě použijte univerzální květináčovou směs s velkým množstvím rašeliny, která pomůže udržet vlhkost.

Tato rostlina má ráda trvale vlhkou, dobře odvodněnou půdu, která se mezi zavlažováním nechá vyschnout asi centimetr pod povrchem. Rozmočená půda může být smrtelná, takže se ujistěte, že vaše rostlina v květináči nesedí ve vodě. Čím větší je dieffenbachie, tím více může potřebovat zálivku. V zimě snižte frekvenci zavlažování.

Teplota a vlhkost
Ať už uvnitř nebo venku, vysoká vlhkost je pro dieffenbachii výhodou. Pokud se na listech vaší rostliny vyvinou hnědé okraje, nedostává dostatek vlhkosti. U pokojových rostlin možná budete muset přemístit rostlinu v květináči na vlhčí místo, jako je koupelna. Úroveň vlhkosti můžete zvýšit také tím, že nádobu postavíte na podšálek naplněný mokrými oblázky. U venkovních rostlin zvažte jejich seskupení v těsné blízkosti, abyste vytvořili vlhčí mikroklima. Kolem rostlin můžete také přidat mělké misky s vodou. Jak se voda odpařuje, propůjčí vzduchu trochu více vlhkosti.

Nejlépe se mu daří při teplotách mezi 60ºF a 75°F. Pod 60 stupňů se růst zpomalí. Pokud teploty klesnou pod 40ºF, rostlina může utrpět poškození nebo zemřít.

Hnojivo
Používejte dobře vyvážené hnojivo 20-20-20 každý měsíc nebo dva. Hnojivo nařeďte podle etikety výrobku.

Prořezávání
Pokud je vaše dieffenbachie příliš vysoká, seřízněte horní stonek zpět na listový uzlík. Některé starší rostliny mohou mít tvrdší stonky a vyžadují prořezávání. Rostlina po prořezávání poroste keřovitě.

Zalévání a přesazování Dieffenbachie
Pokud uvidíte, jak kořeny dieffenbachie začínají pronikat horní částí půdy nebo její listy začínají opadávat, je čas přesadit. Obvykle tyto rostliny potřebují přesazování každý rok. V rukavicích vytáhněte rostlinu z nádoby a dávejte pozor, aby se vám na kůži nedostala žádná míza rostliny.

Škůdci a problémy
Běžní škůdci, jako jsou mšice a mšice, mohou být problémem pro dieffenbachii. Pokud je chytíte brzy, můžete je odstranit trochou zředěného lihu a vatovým tamponem. V opačném případě je profoukněte vodou z hadice. U pokojových rostlin je vezměte ven a opláchněte hadicí nebo použijte insekticidní mýdlo bezpečné pro pokojové rostliny.

Pokud listy zežloutnou, můžete svou rostlinu přelévat nebo podlévat nebo může potřebovat dusík. Ať už je důvod jakýkoli, odřízněte žluté listy. Pokud rostliny klesají, dostávají příliš mnoho světla. Přesuňte je na stinnější místo.

Jak propagovat Dieffenbachii
Rozmnožujte dieffenbachii jedním ze čtyř způsobů – dělením, množením pahýlu, řízkováním stonků nebo vrstvením vzduchem.

Propagace Via Division
Chcete-li se množit dělením, oddělte svou dieffenbachii na jaře. U pokojových rostlin to lze provést při přesazování. V rukavicích oddělte některé odsazení od mateřské rostliny, aniž byste poškodili její kořenový systém. Navlhčete konec každé nové divize a zasaďte do květináče (o průměru alespoň 6 palců) naplněného vlhkou, dobře odkapávanou směsí a důkladně vodou.

Propagace přes pahýl
Množení pahýlu se provádí odříznutím vrcholu starší, nohaté rostliny, ponořením do zakořeňovacího hormonu a zasazením do čerstvé zeminy. Jakmile se objeví nové listy, odřízněte staré.

Množení prostřednictvím stonkových řízků
Chcete-li množit pomocí stonkových řízků, použijte ostré, sterilní zahradnické nůžky na řezání několika 3 až 4palcových sekcí třtiny. Odstraňte všechny listy a nechte palice přes noc vyschnout na slunném místě. Poté palice ponořte do zakořeňovacího média a umístěte je vodorovně do hrnce naplněného vlhkou, dobře propustnou směsí s listovými pupeny mírně nad povrchem půdy. Umístěte květináč do plastového sáčku a udržujte půdu teplou a vlhkou po dobu 5 až 8 týdnů, dokud řízky nezakoření. Jakmile se usadí, můžete je přesadit na zahradu nebo do jiného květináče.

Šíření prostřednictvím vzduchového vrstvení
Množení pomocí vzduchového vrstvení je složitější metoda, ale lze ji provést, pokud je mateřská rostlina dobře zavedená. Budete muset najít hůl, která je alespoň 12 palců dlouhá a dostatečně tlustá, aby unesla malou váhu. Odstraňte listy ze spodních dvou třetin proutí a udělejte dlouhý, diagonální řez asi v polovině výšky (asi 2 palce dlouhý, ale ne celou cestu skrz palici). Pomocí malého klínku (jako zlomené párátko) držte řez otevřený a posypte ránu kořenícím médiem. Omotejte řez vlhkým kouskem rašeliníku a zajistěte květinovou nebo elektrikářskou páskou. Zabalte ránu pokrytou mechem do plastové fólie a zajistěte ji na místě malým kouskem drátu nebo kroucenou kravatou. Za pár dní byste měli vidět, jak se z mechu začínají objevovat kořeny. Jakmile se objeví, použijte ostrý, sterilní nůž k odříznutí nové rostliny od mateřské rostliny a umístěte ji do květináče (o průměru alespoň 4 palce) naplněného vlhkou, dobře stékající směsí. Umístěte květináč do plastového sáčku a umístěte jej na místo, kde může při dalším růstu dopadnout jasné nepřímé sluneční světlo. Udržujte ji vlhkou, ale ne mokrou.

Druhy Dieffenbachie
‚Camilla‘ Dieffenbachia

Listy se širokým bílým pruhem, lemované zeleně, činí tuto odrůdu Dieffenbachia maculata jedinečnou. Listy se za špatných světelných podmínek zbarvují pevněji do zelena.

‚Kamufláž‘ Dieffenbachie

Dieffenbachia ‚Camouflage‘ má poutavé světle zelené listy skvrnité a postříkané tmavě zelenou a krémovou barvou. Venku je mrazuvzdorný v zónách 10 a vyšších.

Dieffenbachia Maculata

Dieffenbachia maculata obvykle zůstává pod 3 stopy vysoká s několika stonky a keřovitým růstem. Středně zelené listy jsou nepravidelně poseté krémově bílým panašováním.

„Tropická Tiki“ Dieffenbachia

Tato odrůda Dieffenbachia maculata má listy se stříbřitě zeleným pruhem s krémovými skvrnami.

Dieffenbachia Seguine

Dieffenbachia seguine má třtinový stonek a klenuté listy dlouhé až 12 palců. Obvykle jsou mramorované bílou nebo krémovou barvou.

‚Tropic Marianne‘ Dieffenbachia

Dieffenbachia ‚Tropic Marianne‘ je velká odrůda se širokými, krémově bílými listy pestřenými zeleně. Venku je mrazuvzdorný v zónách 10 až 12.

„Tropický sníh“ Dieffenbachia

Dieffenbachia seguine ‚Tropic Snow‘ má světle zelené a krémové panašování na extra velkých listech.

Často kladené otázky
Roste dieffenbachie rychle?
Někdy rostliny Dieffenbachia vyrostou 2 stopy za rok.

Jak mohu zlepšit vlhkost pro mou dieffenbachii?
Rostlinu v květináči umístěte na talíř s oblázky a vodou, aby se zlepšila vlhkost, a listy pravidelně zamlžujte.