Je Verbena trvalka nebo jednoletá rostlina?

Zde je návod, jak dlouho můžete očekávat, že verbena ve vaší zahradě vydrží.

Jak se počasí na konci vegetačního období ochlazuje, možná se ptáte: „Je verbena trvalka, která se bude každý rok vracet?“ Odpověď závisí na tom, jaký druh verbeny pěstujete a jaké je vaše místní klima. A ačkoli mnoho druhů je technicky trvalka, zahradníci obvykle pěstují verbeny jako letničky, rostliny nakupují v zahradnictví na jaře, užívají si je celé léto a nechají je zemřít s příchodem mrazů na podzim. Zde je uvedeno, jak dlouho můžete očekávat, že vaše rostliny verbeny vydrží.

Co je Verbena?
Verbena je různorodá skupina rostlin s jednoletými i víceletými druhy. Některé se pěstují jako okrasné rostliny, které nabízejí shluky malých hvězdicovitých květů v odstínech růžové, fialové, červené a bílé. Mohou kvést týdny a přitahovat opylovače.

Značky nebo popisy rostlin často uvádějí verbeny jako „napůl odolné letničky“. Co to znamená? Rostliny uváděné jako poloodolné letničky jsou často technicky trvalky, které nemají vysokou toleranci k mrazu a chladnému počasí, takže se s nimi místo toho zachází jako s letničkami. Verbeny jsou také označovány jako něžné trvalky, protože jsou citlivé na mrazivé teploty a pravděpodobně nepřežijí zimy v chladném klimatu.

Druhy verbeny
Většina verben pěstovaných v zahradách je odolná v zónách USDA 8-11, i když některé snesou chladnější klima. Vytrvalé verbeny jsou primárně krátkodobé, trvající pouze několik let.

Zahradní Verbena

Verbena zahradní (Verbena x hybrida) je nejčastěji pěstovaným typem. Je k dispozici v jednobarevných a dvoubarevných květech v desítkách barev. Mnozí mají vlečný zvyk a dobře fungují v závěsných koších, květináčích a okenních truhlících. Vzpřímené odrůdy zahradní verbeny se výborně hodí do záhonů a velkých květináčů. Spolehlivě kvetou po celé léto, i když v parném počasí mohou trochu zpomalit a s ochlazením teplot zase nabrat. Novější hybridy dobře snášejí teplo a sucho a vyžadují méně mrtvol, ideální pro těžko dostupné závěsné koše.

Modrá Vervain

Vervaine modrá (Verbena hastata) je původní divoká květina, která přitahuje opylovače. Jeho květy jsou seskupeny ve skupině hrotů, které vypadají jako svícen. Otevírají se jako snapdragons, přičemž spodní květy se otevírají jako první a postupují po stopce. Na rozdíl od mnoha verben, modrá vervain snese vlhčí půdu. Je mrazuvzdorný v zónách 3-8.

Purpletop Vervain

Vervain nachový (Verbena bonariensis) je mrazuvzdorný v zónách 7-11. Jeho drátovité stonky dosahují výšky 3-6 stop a nesou shluky malých fialových květů, které jsou oblíbené u opylovačů, zejména u motýlů. Pochází z Jižní Ameriky a někdy je považován za plevel ve státech s teplým klimatem, kde se může agresivně rozsévat. Dlouhé stonky a vzdušné květy tvoří atraktivní řezanou květinu do vázy a rostliny se snadno pěstují ze semínek.

Růže Verbena

Verbena růžová (Verbena canadensis) pochází z velké části středního jihu USA. Je odolnější vůči chladu než mnoho verben a je mrazuvzdorný v zónách 5-9. Nejlépe se mu daří v sušších, písčitých půdách a roste v kupovitém tvaru, rozprostřený podél země. Verbena růže se výborně hodí do skalek nebo na přední okraj trvalkových mezí.

Verbena hlízovitá

Verbena hlízovitá, nazývaná také tuhá verbena nebo verbena štíhlá (Verbena rigida), je rozložitá půdopokryvná. Tato verbena, původem z Jižní Ameriky, ale naturalizovaná na americkém jihu, se šíří oddenky. Kvete ve 2-3 palcových shlucích lila-barevných květů a dobře se daří v nádobách. Je mrazuvzdorný v zónách 7 až 10, i když může potřebovat zimní ochranu v chladnější části rozsahu.

Citronová verbena

Verbena citrónová (Aloysia citrodora) je ve stejné rodině rostlin jako ostatní verbeny, ale je v jiném rodu, takže nevypadá příliš podobně. Je to ve skutečnosti dřevitý keř odolný v zónách 8-11. Jeho listy jsou velmi voňavé a často se používají k dodání citrusové chuti pečivu, jako jsou sušenky a nápoje, včetně čaje z citronové verbeny.

Kdy zasadit verbeny
Vzhledem k citlivosti většiny verben na teploty pod bodem mrazu by měly být vysazeny poté, co nebezpečí mrazů na jaře pomine. Vysazujte je ven přibližně ve stejnou dobu jako rajčata a jiné teplomilné rostliny. Nezapomeňte je nejprve na týden nebo deset dní otužovat, ponechat je venku na postupně delší dobu a přinášet je na noc.

Často kladené otázky
Mám svou verbenu umrtvit?
I když to není nutné, vybledlé květy z vaší verbeny podpoří další kvetení a udrží rostlinu úhlednou. Stále však udrží určité množství kvetení, i když zapomenete.

Budou jeleni jíst verbenu?
Verbeny jsou odolné vůči jelenům a kopytníci je často ignorují ve prospěch jiných, chutnějších rostlin. Jsou také odolné vůči králíkům, zvláště když rostliny stárnou a jsou houževnatější.

Má verbena vůni?
Květy verbeny moc nevoní, ale mnoho lidí si myslí, že listy verbeny voní jako citrón. Jiní hlásí vůni jako čistou a povznášející. A některým to vůbec nevoní.