Tipy, jak pěstovat zeleninu v nádobách

Pokud jste omezeni prostorem nebo půda na vašem dvoře není vhodná pro zahradničení, může pro vás být řešením pěstování zeleniny v nádobách. Téměř každé zelenině se bude dařit v nádobách, pokud jsou splněny její potřeby. Naštěstí uspokojení potřeb zeleniny pěstované v kontejnerech není obtížné. Při výběru a přípravě nádob pro letošní pěstování zeleniny postupujte podle těchto tipů.

Výběr kontejneru
Pro zahradničení v kontejnerech lze použít téměř jakýkoli kontejner s výjimkou ošetřeného dřeva a košů nebo kbelíků, které byly použity k uložení chemikálií, protože mohou kontaminovat půdu a poškodit vaše rostliny. Možnosti zahrnují plastové kbelíky, kbelíky, koše a krabice. Na kontejnery lze použít i dřevěné sudy nebo přepravky.

Než se vydáte koupit nové nádoby na zahradu, rozhlédněte se po garáži a kůlně po věcech, které můžete recyklovat. Pokud se vám nelíbí jejich vzhled, malování vnějšku je vždy možností. Jinak široký sortiment nádob na rostliny najdete v místním obchodě pro domácí kutily. Pro levnější variantu navštivte místní dolarový obchod a projděte si skladovací koše, koše a kbelíky na nádoby na zeleninu. Dokonce i patrové kuchyňské koše lze použít k výsadbě bylinek nebo salátové zeleniny.

Nádoba, kterou si vyberete pro svou zeleninu, musí poskytovat dostatek prostoru pro růst kořenů. Kromě toho musí být nádoby dostatečně těžké, aby se zabránilo převrácení ve větru nebo hmotnosti dospělých rostlin.

 

Při výběru nádoby na zeleninu dodržujte tato doporučení pro velikost květináče.

Zelený salát, bylinky, řepa a ředkvičky: nádoba o objemu 1 až 2 galony s hloubkou 6 až 8 palců.
Fazole, hrášek, okurky: 3 až 5 galonová nádoba s hloubkou 12 až 18 palců.
Papriky: 3 až 5 galonová nádoba s hloubkou 12 až 18 palců.
Rajčata: 5galonová nádoba s hloubkou 18 až 24 palců.
Kukuřice: 15galonová nádoba s hloubkou 12 až 16 palců.
Brambory 5-galonová nádoba s hloubkou 18 až 24 palců.

Přidání odvodnění
Přiměřená drenáž pro vaše nádoby je životně důležitá, protože zelenina potřebuje půdu, která dobře odtéká a nezůstává mokrá. Pokud recyklujete staré nádoby pro vaši zahradu, vyvrtejte otvory ve spodní části nádoby, aby voda mohla při zalévání zeleniny snadno odtékat.


Tvorba půdní směsi
Zahradní zemina nebo víceúčelová zemina do květináčů je do nádob nevhodná, protože je příliš těžká a při opakovaném zalévání se snadno zhutňuje. Zeminu určenou pro kontejnery si můžete zakoupit v místním centru pro kutily nebo si můžete vyrobit vlastní. Na internetu je k dispozici několik „receptů“, jak si vyrobit vlastní půdní směs.

Penn State Extension doporučuje smíchat stejné díly sterilizované zahradní hlíny (nebo kompostu), rašeliny a perlitu nebo vermikulitu, abyste vytvořili směs pro zalévání do vašich nádob. Zakoupená sterilovaná zahradní hlína neobsahuje plevel a kontaminaci a nezanese do vaší směsi žádné choroby. Používání půdy z vaší zahrady představuje riziko onemocnění nebo patogenů přenášených půdou.

Výběr místa pro vaše květináče

Téměř veškerá zelenina preferuje plné slunce, ale existují výjimky. Listová zelenina, jako je zelený salát, špenát a mangold, poroste na částečném slunci a během nejteplejší části léta jí může prospět i stín. Kořenová zelenina, jako jsou brambory, řepa a mrkev, také snesou určitý stín. Zelenina v teplé sezóně, jako jsou rajčata, okurky, papriky a tykev, však potřebuje alespoň 6 až 8 hodin přímého slunečního záření denně, aby prospívala.

Hmotnost a velikost vašeho kontejneru mohou být také limitujícími faktory, kde by měly být umístěny. Těžké kontejnery ideální pro obložení chodníků nemusí být vhodné pro palubu. Podobně může být nutné umístit vysokou štíhlou nádobu ke zdi nebo blízko mříže, aby se zabránilo převrácení ve větru.

Pěstování zeleniny

Mnoho zeleniny lze zasadit ze semen přímo do nádoby. Ve skutečnosti někteří dávají přednost výsadbě na svém trvalém místě a nemají rádi přesazování. Rychle rostoucí zeleninu, jako je salátová zelenina, řepa, hrášek a ředkvičky, lze zasadit, jakmile se oteplí. Při výsadbě semen do nádob se řiďte pokyny pro výsadbu na obalu semen.

Sazenice zeleniny z teplé sezóny, jako jsou rajčata, papriky, tykve, fazole a okurky, je třeba zasadit poté, co ve vaší oblasti pominou všechna nebezpečí mrazů.
Udělejte jamku dvakrát větší než je kořenový bal sazenic, které chcete zasadit.
Umístěte je do původní růstové hloubky a pevně zpevněte půdu, abyste je zajistili na místě.
Důkladně je zalévejte a udržujte půdu vlhkou, dokud se neobjeví nový růst a neusadí se sazenice.

Zalévání nádob

Zelenina pěstovaná v nádobách se ve svých potřebách spoléhá na vás a dostatek vody je jednou z nich. Rostlinám budete muset pravidelně dodávat doplňkovou vodu. Vzhledem k tomu, že půda v nádobách během horkého počasí rychle vysychá, budete možná muset zalévat nádoby každý den, protože rostliny dozrávají a počasí se otepluje.

Zalévejte rostliny, dokud není půda nasycená a voda volně protéká dnem nádoby. Denně kontrolujte, zda je půda suchá. Pokud je půda suchá 1 palec pod povrchem, vaše rostliny potřebují zalévat.

Hnojení vaší zeleniny
Rostliny v nádobách vyžadují častější aplikaci hnojiva než rostliny pěstované v zemi, protože hnojivo se zálivkou vyluhuje dnem květináčů. Aplikujte ve vodě rozpustné hnojivo určené pro rajčata nebo zeleninu každých 10 až 14 dní po celé léto. To nahradí ztracené živiny z častého zavlažování a dodá vaší zelenině živiny, které potřebuje, aby prosperovala.

Možná budete překvapeni, když zjistíte, kolik zeleniny můžete pěstovat na malém prostoru pomocí nádob. Nebojte se zastrčit kbelíky a kontejnery do nevyužitých prostor na vašem dvoře. Podložte schody, umístěte je na terasu nebo balkon nebo je dokonce zavěste, abyste vytvořili svěží zahradu s čerstvou zeleninou na dosah ruky.