5 způsobů, jak heřmánkový čaj prospívá vašemu zdraví

Heřmánkový čaj je oblíbený nápoj, který také nabízí řadu zdravotních výhod.

Heřmánek je bylina, která pochází z květů kopretinovitých z čeledi hvězdnicovitých (Asteraceae). Po staletí se konzumuje jako přírodní lék na několik zdravotních problémů.

Pro přípravu heřmánkového čaje se květy suší a poté vyluhují v horké vodě.

Mnoho lidí si užívá heřmánkový čaj jako bezkofeinovou alternativu černého nebo zeleného čaje a pro jeho zemitou, poněkud sladkou chuť.

Kromě toho je heřmánkový čaj nabitý antioxidanty, které mohou hrát roli při snižování rizika několika onemocnění, včetně srdečních chorob a rakoviny.

Heřmánek má vlastnosti, které mohou také napomáhat spánku a trávení.

Tento článek bude diskutovat o 5 potenciálních zdravotních přínosech pití heřmánkového čaje.

1. Může zlepšit kvalitu spánku

Heřmánek má některé jedinečné vlastnosti, které mohou prospívat kvalitě vašeho spánku.

Obsahuje apigenin, antioxidant, který se váže na určité receptory ve vašem mozku, které mohou podporovat ospalost a snížit nespavost nebo chronickou neschopnost spát.

V jedné studii ženy po porodu, které dva týdny pily heřmánkový čaj, uváděly lepší kvalitu spánku ve srovnání se skupinou, která heřmánkový čaj nepila. Měli také méně příznaků deprese, která je často spojena s problémy se spánkem.

Další studie zjistila, že lidé, kteří konzumovali 270 mg extraktu z heřmánku dvakrát denně po 28 dní, měli o 1/3 méně nočního probuzení a usnuli o 15 minut rychleji než ti, kteří extrakt nekonzumovali.

Tato zjištění jsou slibná, ale k určení rozsahu účinků heřmánkového čaje na spánek je zapotřebí více studií. Nicméně pití heřmánkového čaje před spaním určitě stojí za vyzkoušení, pokud máte problémy s usínáním nebo spánkem.

SOUHRN:
Heřmánek obsahuje antioxidanty, které mohou podporovat ospalost, a bylo prokázáno, že pití heřmánkového čaje zlepšuje celkovou kvalitu spánku.

2. Může podporovat zdravé trávení
Správné trávení je nesmírně důležité pro vaše celkové zdraví.

Omezené důkazy naznačují, že heřmánek může být účinný pro podporu lepšího trávení snížením rizika určitých gastrointestinálních onemocnění.

Několik studií zjistilo, že extrakt z heřmánku má potenciál chránit před průjmem u myší. To je přičítáno jeho protizánětlivým vlastnostem.

Další studie na potkanech zjistila, že heřmánek je užitečný při prevenci žaludečních vředů, protože může snižovat kyselost v žaludku a inhibovat růst bakterií, které přispívají k rozvoji vředů.

Navzdory těmto zjištěním je zapotřebí více lidských výzkumů, aby se potvrdila role heřmánku při trávení.

Přesto existuje mnoho neoficiálních tvrzení, že pití heřmánkového čaje uklidňuje žaludek. Tradičně se používá k léčbě několika zažívacích onemocnění, včetně nevolnosti a plynatosti.

SOUHRN:
Heřmánkový čaj může chránit před průjmem, žaludečními vředy, nevolností a plynatostí, pravděpodobně díky svým protizánětlivým účinkům.

3. Může chránit před určitými typy rakoviny
Antioxidanty nalezené v heřmánkovém čaji jsou spojovány s nižším výskytem určitých typů rakoviny.

Heřmánek obsahuje antioxidant apigenin. Ve studiích ve zkumavce bylo prokázáno, že apigenin bojuje proti rakovinným buňkám, zejména proti buňkám prsu, trávicího traktu, kůže, prostaty a dělohy.

Jedna studie na 537 lidech navíc zjistila, že ti, kteří pili heřmánkový čaj 2–6krát týdně, měli výrazně nižší pravděpodobnost vzniku rakoviny štítné žlázy než ti, kteří heřmánkový čaj nepili.

Tato zjištění jsou slibná, ale k vyvození závěru ohledně role heřmánkového čaje v prevenci rakoviny je nutný kvalitnější lidský výzkum.

SOUHRN:
Heřmánkový čaj obsahuje antioxidant apigenin, který může pomoci snížit zánět a snížit riziko několika typů rakoviny.

4. Může kontrolovat krevní cukr
Pití heřmánkového čaje může pomoci snížit hladinu cukru v krvi.

Jeho protizánětlivé vlastnosti mohou zabránit poškození buněk slinivky břišní, ke kterému dochází, když je hladina cukru v krvi chronicky zvýšená.

Zdraví vaší slinivky je nesmírně důležité, protože produkuje inzulín, hormon zodpovědný za odstraňování cukru z vaší krve.

V jedné studii na 64 diabeticích měli ti, kteří konzumovali heřmánkový čaj denně s jídlem po dobu osmi týdnů, výrazně nižší průměrnou hladinu cukru v krvi než ti, kteří konzumovali vodu.

Kromě toho několik studií na zvířatech naznačuje, že heřmánkový čaj může výrazně snížit hladinu cukru v krvi nalačno a může být také prospěšný pro prevenci skoků v krvi po jídle.

Většina důkazů o úloze heřmánkového čaje při kontrole hladiny cukru v krvi je založena na výsledcích studií na zvířatech. Nicméně zjištění jsou slibná.

SOUHRN:
Protizánětlivé účinky heřmánkového čaje mohou podporovat kontrolu hladiny cukru v krvi, zvláště když je konzumován s jídlem.

5. Může zlepšit zdraví srdce
Heřmánkový čaj je bohatý na flavony, třídu antioxidantů.

Flavony byly zkoumány pro jejich potenciál snižovat krevní tlak a hladinu cholesterolu, což jsou důležité ukazatele rizika vašeho srdečního onemocnění.

Jedna studie na 64 diabetických pacientech zjistila, že ti, kteří pili heřmánkový čaj s jídlem, měli pozoruhodné zlepšení v hladině celkového cholesterolu, triglyceridů a „špatného“ LDL cholesterolu ve srovnání s těmi, kteří pili vodu.

K potvrzení role heřmánkového čaje při podpoře zdraví srdce je nutný další výzkum, ale rozhodně neuškodí zařadit ho do svého jídelníčku.

SOUHRN:
Heřmánek je skvělým zdrojem flavonových antioxidantů, které mohou hrát roli při zlepšování zdraví srdce.

Další potenciální zdravotní přínosy
Následující zdravotní přínosy heřmánkového čaje jsou většinou neoficiální a nejsou podpořeny vědeckým výzkumem:

Posiluje imunitní zdraví: Heřmánkový čaj je často propagován jako strategie prevence a léčby běžného nachlazení, ale důkazy pro to chybí. Také se říká, že uklidňuje při bolestech v krku .
Zmírňuje úzkost a depresi: Existují určité důkazy, že heřmánek může snížit závažnost úzkosti a deprese, ale většinou je to založeno na jeho používání jako aromaterapie nebo jako doplněk.
Zlepšuje zdraví pokožky: Bylo hlášeno, že aplikace heřmánku na pokožku prostřednictvím kosmetických produktů, jako jsou pleťové vody, oční krémy a mýdla, může hydratovat a pomoci snížit zánět kůže.
Zabraňuje úbytku kostní hmoty: Někteří tvrdí, že heřmánkový čaj může hrát roli v prevenci úbytku kostní hmoty, který vede ke stavům, jako je osteoporóza. Důkazy pro to jsou však slabé.
Ačkoli tato zdravotní tvrzení postrádají důkazy, neznamená to, že jsou nepravdivá. Jednoduše ještě nebyly studovány a mohou být v budoucnu.

SOUHRN:
V současné době neexistuje žádný pádný důkaz, že pití heřmánkového čaje zlepšuje imunitu, zdraví kostí a kůže. Kromě toho chybí výzkum týkající se jeho role v úzkosti a depresi.

Nežádoucí účinky heřmánkového čaje
Pití heřmánkového čaje je pro většinu lidí obecně bezpečné.

Byly hlášeny alergie na heřmánek, které se s největší pravděpodobností vyskytují u jedinců, kteří jsou alergičtí na rostliny z čeledi sedmikrásek, jako je ambrózie a chryzantémy.

Kromě toho mohou kosmetické výrobky, které obsahují heřmánek, dráždit oči, pokud se s nimi dostanou do přímého kontaktu. To může vést ke konjunktivitidě, což je zánět sliznice oka.

Je také důležité poznamenat, že bezpečnost pití heřmánkového čaje nebyla stanovena u malých dětí, těhotných nebo kojících žen a lidí s onemocněním jater nebo ledvin.

Přesto nebyly hlášeny žádné život ohrožující nežádoucí reakce nebo toxicita z pití heřmánkového čaje.

SOUHRN:
Ačkoli několik lidí může být alergických na heřmánek, pro většinu lidí je bezpečné ho pít. Negativní vedlejší účinky jsou extrémně vzácné.

Sečteno a podtrženo
Heřmánkový čaj je zdravý nápoj.

Je bohatý na některé silné antioxidanty, které mohou mít řadu zdravotních výhod, včetně snížení rizika rakoviny a srdečních chorob.

I když je výzkum týkající se heřmánkového čaje slibný, prostě nebylo dost studií, aby bylo možné učinit závěr o jeho účincích na zdraví.

Mnoho studií týkajících se heřmánkového čaje bylo provedeno na zvířatech a ve zkumavkách a výsledky nelze převést na lidi.

Přesto je heřmánek velmi bezpečný na pití a mnoho lidí ho s oblibou pije pro jeho lahodnou chuť a uklidňující vůni.

Pokud chcete prozkoumat potenciální výhody heřmánkového čaje, rozhodně stojí za to ho zařadit do svého jídelníčku.