10 nejlepších doprovodných rostlin levandule

Vypěstujte si jedlou nebo květinovou zahradu s nižší údržbou pomocí těchto špičkových doprovodných rostlin levandule.

Levandule je jednou z nejoblíbenějších bylin, která se pěstuje v zahradách s opylovači, vonných zahradách, kontejnerových zahradách a samozřejmě bylinkových zahradách. Se silnou vůní a pevnými listy a stonky je levandule přirozeně odolná vůči většině škůdců, a proto je běžnou doprovodnou rostlinou pro pěstování v zeleninových a květinových zahradách. Vzhledem k tomu, že levandule má nízkou potřebu zalévání, je důležité vybrat si doprovodné rostliny, kterým se také daří v sušší půdě. V seznamu níže najdete nejlepší doprovodné rostliny pro levanduli a podrobnosti o tom, jak tyto rostliny společně pěstovat v zahradách a nádobách.

Nejlepší doprovodné rostliny pro levanduli bývají rostliny, které také potřebují plné slunce, minimum vody a dobře propustnou půdu s nízkým obsahem živin.

01 z 10 Rozmarýn

Rozmarýn a levandule jsou vynikajícími doprovodnými rostlinami, protože mají velmi podobné pěstební potřeby. Obě rostliny pocházejí ze středomořské oblasti a nejlépe rostou na plném slunci a dobře propustné půdě, která je mírně zásaditá a nepříliš bohatá. Udržování těchto rostlin pohromadě má velký smysl, zejména proto, že obě mohou růst v zapuštěných záhonech nebo nádobách. Jen mějte na paměti, že většina druhů rozmarýnu je méně mrazuvzdorná než levandule a často se chová jako letnička na chladnějších místech.

02 z 10
Růže

Růže a levandule se běžně pěstují společně ve vonných zahradách a na zahrádkách, kde se různé textury rostlin a barvy květů krásně doplňují. Navíc tyto rostliny mají podobné pěstební potřeby. Můžete také najít kompaktní odrůdy růží, které můžete pěstovat v květináčích s levandulí, nebo můžete obojí pěstovat ve smíšeném záhonu pro spoustu barev. Silná vůně levandule může dokonce pomoci chránit vaše růže před některými škůdci, jako je jelen.

03 z 10
Řebříček

Stejně jako levanduli se i řebříčku daří na plném slunci a dobře propustné půdě a je to také poměrně suchovzdorná trvalka. Když se řebříček pěstuje ve velmi bohaté zemi, má tendenci se šířit jako plevel, ale pokud je držen v půdách s nízkým obsahem živin, ve kterých levandule nejlépe roste, je řebříček mnohem lépe ovladatelnou rostlinou. Řebříček i levandule jsou také špičkovými opylovači.

04 z 10
Tymián

Tymián je další aromatická bylina ze středomořské oblasti a stejně jako rozmarýn a levandule nepotřebuje mnoho vody navíc. Používá se také ve směsi bylinek de Provence s levandulí, takže si ji musíte vypěstovat, pokud si chcete vyrobit vlastní koření. Tymián je mrazuvzdornější než rozmarýn, což z něj dělá perfektní levandulovou doprovodnou rostlinu v chladnějším klimatu. Kromě toho lze odrůdy tymiánu s nižším růstem, jako je tymián plazivý, pěstovat jako nízkoúdržbové půdní kryty, které potlačí plevel kolem vašich levandulových rostlin.

05 z 10
Sedum

Sedum je další rostlina, která má nízké nároky na zalévání, což z ní dělá skvělého partnera pro levanduli. Sedum také začíná kvést pozdě v sezóně a na podzim, dlouho poté, co květy levandule odkvetou, poskytne opylovačům pyl a nektar. Na výběr jsou stovky různých rozchodníků, včetně některých nízko rostoucích odrůd, které lze použít jako půdní pokryv kolem rostlin levandule k potlačení plevele a zachování půdní vlhkosti.

06 z 10
Brassicas

Brassica, včetně brokolice, květáku a zelí, jsou jedny z nejchutnějších a nejvýživnějších druhů zeleniny, které můžete na své zahradě pěstovat. Brassica zelenina je však také velmi přitažlivá pro hmyzí škůdce a často se na ni zaměřují sluky zelí, slimáci a hlemýždi, kteří proděraví listy brassica dírami. Pěstování levandule v blízkosti rostlin brassica může snížit aktivitu škůdců a zajistit, aby vaše zelenina vypadala co nejlépe. Protože však levandule potřebuje vláhu méně než brukev, možná budete chtít levanduli zasadit do květináčů ve vaší zeleninové zahradě, abyste udrželi půdu pro tuto bylinku o něco sušší.

07 z 10
Třapatky

Třapatky jsou klasickými opylovači a jejich velké semenné hlavy jsou důležitým zdrojem potravy pro volně žijící ptáky na podzim a v zimě. Ale pokud hledáte dobrou doprovodnou rostlinu pro levanduli, třapatky mohou být pro vás tou správnou volbou. Nejen, že tyto dvě rostliny mají podobné pěstební potřeby, ale jejich květy se krásně koordinují na okrasných záhonech a přitahují včely a motýly.

08 z 10
Šalvěj

Šalvěj je další aromatická bylina, která má stejné pěstební potřeby jako levandule. Šalvěj lze pěstovat v květináčích i na záhonech a ve spojení s levandulí ji lze použít k ochraně proti škůdcům, jako jsou mrkvové mouchy a molice zelné, mimo okrasné a zeleninové zahrady. I když můžete pěstovat šalvěj obecnou, pokud dáváte přednost odvážnějším rostlinám, možná budete chtít vyzkoušet rostliny šalvěje tříbarevné nebo fialové, které mají ještě barevnější listy.

09 z 10
Oregano

Oregano je další bylina, která snáší sušší půdu a je ještě mrazuvzdornější než levandule. Tato rostlina nenáročná na údržbu roste výjimečně dobře, když je spárována s levandulí. A pokud jí dovolíte kvést, vytvoří záplavu krásných fialových květů, které doplní vaše levandulové rostliny.

10 z 10
Olivy

Olivy se nepěstují tak běžně jako některé jiné jedlé rostliny, ale pokud žijete v teplejším klimatu, můžete levanduli a olivy udržet pohromadě. Stejně jako levandule i olivovníky preferují dobře odvodněnou půdu, která je poměrně zásaditá a nejlépe rostou v oblastech s horkými léty a mírnými zimami. Nemluvě o tom, že měkké zelené listy olivovníků vypadají velmi majestátně, když rostou vedle stříbřitě zeleného listí levandulových rostlin.