10 nejlepších rostlin pro plotové linie

Ať už hledáte soukromí, chcete změkčit drsné hrany vytvořené oplocením nebo jednoduše chcete zatraktivnit svůj oplocený dvůr, existuje řada rostlin, které jsou ideální pro výsadbu podél plotů.

Estetická přitažlivost terénních úprav plotů může výrazně změnit celkový vzhled vašeho domova a také zvýšit hodnotu vašeho domova. Ve skutečnosti se mnoho z těchto keřů často používá místo pokračující linie plotu.

V této příručce pokrýváme 10 skvělých možností pro rostliny na plotové linii!

Clematis

Plamének, známý jako královna horolezců, je krásným pěstitelem, když je vysazen v blízkosti plotů, mříží nebo altánů. Jeho květy jsou fialové, růžové, modré nebo bílé a vytvářejí bohatou tapisérii barev. Tyto krásné rostliny rostou nahoru a ne ven, takže jsou ideální i pro zahrady, které jsou docela malé. Oplocení je perfektní věc, po které se tyto květinové liány šplhají nahoru, a ještě lépe, když se přelijí přes vrchol v jejich krásném královské purpurovém odstínu. Clematis nejlépe roste v zónách 4 až 9 a bude nejlépe fungovat na plném slunci.

Cherry Laurel

Vavřín veselý by měl být vysazen v bohaté, vlhké půdě a bude se mu dařit v zónách 5 až 9. Zahradníci mají rádi třešně loajální, protože poroste téměř za všech světelných podmínek. Tento keř kvete elegantními bílými květy proti stálezeleným listům. Je známý pro svou sladkou vůni, která je zvláště silná na jaře, a také svými malými třešňovými plody, které přitahují ptáky a další malá přátelská stvoření.

 

Zimostráz


Zimostráz, kterému se přezdívá „aristokrat zabezpečovacích rostlin“, se skvěle vyskytuje v mnoha formálních zahradách, často vyřezávaných do geometrických tvarů nebo dokonce topiarií. Jeho ostré, vysoké živé ploty z něj dělají ideální pro obložení plotu nebo jako živý plot pro soukromí, který slouží jako typ oplocení sám o sobě, protože si zachovává své listí po celý rok. Tento stálezelený keř dobře roste v zónách odolnosti 5 až 8.

Ptačí zob

Známý jako nejrychleji rostoucí živý plot v Americe a může každý rok dorůst až 3 stopy, v průměru dorůstá do výšky 8 až 12 stop v dospělosti. Díky tomu je zobák dokonalým živým plotem pro ochranu soukromí pro plotové linie, nebo dokonce pro použití místo plotu úplně – odtud běžný termín „zobí plot“. Zobák je mimořádně oblíbeným rostlinným doplňkem každé plotové řady pro své vysoce atraktivní tmavě zelené listy. Dobře poroste v zónách 4 až 8.

Fan Palm (Chamaerops humilis)

Tento palmový keř, známý také jako evropská vějířová palma, má korunu zelených vějířovitých listů, které vyrůstají z jediného kmene nebo vícekmenné základny. Mezi nejodolnější palmy se vějířovitá palma daří na plném slunci a je tolerantní vůči suchu a dokonce i extrémnímu horku. Většinou se pěstuje v zónách 9-11.

Arborvitae

Arborvitaes rostou ve tvaru podobném pyramidě, díky čemuž jsou dokonalým doplňkem jakékoli linie plotu, zejména pokud jsou vysazeny v párech u otvoru, konce nebo začátku plotu. Tyto malé stálezelené rostliny si udržují své zelené listy po celý rok a nejlépe rostou, když dostávají v zónách 3 až 7 každý den alespoň 6 hodin slunečního světla.

Photinia

Tento okrasný stálezelený keř se běžně nazývá photinia s červenou špičkou kvůli nápadným, ohnivě červeným listům, které se se změnou ročních období mění v tmavě zelené. Je velmi nenáročný na údržbu a má skvělý estetický vzhled, když je zasazen v blízkosti jakéhokoli plotu nebo je používán jako samostatná zástěna pro ochranu soukromí. Photinia červené špičky rostou 6 až 12 stop na výšku a dobře rostou v zónách 7 až 9.

Euonymus


Euonymus je kvetoucí lesní rostlina, která je také známá jako ozimá liána, což je obecně malý strom nebo stálezelený keř. Jsou to nádherné zajišťovací rostliny a jejich listy mají fascinující vzor, který je uvnitř sytě zelený a ustupuje krémově bílému okraji. Euonymus vyžaduje malou údržbu a dobře roste na plném slunci i v tom nejtěžším stínu.

Hicks Yew

Tento temperamentní stálezelený keř poskytuje svěží, celoročně sytě zelenou barvu. V dospělosti dorůstá přibližně 10 až 15 stop a je dokonalým doplňkem k plotu, který poskytuje dodatečné soukromí a přitom nezahlcuje krajinu. Tis obecný roste nejlépe v zónách odolnosti 5 až 8 a dobře poroste na slunci nebo ve stínu.

Čokoládová réva (pětilistá akebia)

Tato réva, která překypuje purpurově hnědými visícími květy a lesklými tmavě zelenými pětilistými listy, získala své jméno podle dekadentního čokoládového aroma, které květy vydávají během jarních měsíců. Čokoládová réva pěkně poroste v zónách 4 až 8, když bude mít alespoň šest hodin slunečního svitu denně.

 

Zdroj: gardenloversclub.com