Jak pěstovat bobule v nádobách

Pomocí těchto tipů můžete pěstovat jahody, maliny nebo borůvky v květináčích.

Sklizeň čerstvého sladkého ovoce přímo z vašeho vlastního dvorku je jednou z nejlepších odměn, kterou může zahradnictví poskytnout. Ale pokud si myslíte, že to znamená, že musíte zasadit obrovský sad nebo ostružiní, hádejte znovu. Vždy můžete začít v malém pěstováním bobulí v nádobách, což je jednodušší, než se může zdát. Vše, co potřebujete, je místo na plném slunci a dostatek vody, abyste mohli pěstovat lahodné bobule v nádobách na smoothies, dezerty a další.

Základy pěstování bobulí v nádobách

Sluneční světlo
Všechny plodící rostliny, ať už pěstujete bobule v květináčích nebo v zemi, produkují nejvíce bobulí na plném slunci. Zajistěte alespoň 6 až 8 hodin slunce denně.

Voda
Bobule v nádobách potřebují více vody než rostliny v zemi. Vzhledem k tomu, že terakota je prodyšný materiál, rostliny v těchto nádobách vysychají ještě rychleji než ty vysazené v plastových nebo keramických květináčích. Denně kontrolujte půdu v nádobách, abyste se ujistili, že zůstává vlhká, ale ne mokrá. Ve větrných nebo horkých podmínkách mohou rostliny dokonce potřebovat zalévání dvakrát denně. Před zavlažováním zasuňte prst až k prvnímu kloubu v půdě, abyste zjistili, zda je potřeba voda.

Výběr kontejneru
Klíčem k úspěchu je vždy pěstování bobulí v nádobách s drenážními otvory. Kořeny, které mohou zůstat ve stojaté vodě, hnijí. Přelévejte půdu vodou, dokud neuvidíte, jak voda vytéká z drenážních otvorů.

Nejlepší druhy bobulí pro pěstování v nádobách
Ujistěte se, že vybíráte odrůdy borůvek, malin a jahod, které jsou kompaktnější a lépe se hodí do omezených prostor. Každá z těchto rostlin má několik specifických potřeb péče, ale tyto tipy a triky vám pomohou úspěšně udržet jejich prosperitu a produkovat spoustu ovoce.

Jak pěstovat maliny v nádobách
Některé odrůdy malin rostou příliš velké na to, aby je bylo možné snadno pěstovat v nádobách, ale novější typy, jako je ‚Heritage‘ nebo ‚Raspberry Shortcake‘, zakrslá odrůda bez trnů, se dobře hodí pro pěstování ve velkých květináčích. Pokud zvolíte jinou odrůdu, ujistěte se, že se jedná o podzimní typ.

Tipy pro výsadbu: Maliny zasaďte do nádoby, která je široká a hluboká alespoň 24 až 36 palců. Půlsudy nebo pětilitrové květináče jsou ideální velikosti, které poskytují dostatek prostoru pro růst nových palic v budoucích letech. Začněte se třemi až šesti hůlkami, v závislosti na velikosti nádoby.

Zemina: Pro pěstování malin v nádobě použijte směs pro květináče, nikoli zahradní zeminu. Směs na bázi kůry a kompostu funguje nejlépe, protože si zachová svou strukturu několik let, zatímco směsi na bázi rašeliny mají tendenci se do jednoho roku rozpadnout.

Hnojivo: Protože budete pravděpodobně jíst maliny, použijte organické hnojivo. Aplikujte hnojivo brzy po výsadbě na jaře.

Řez a další péče: Maliny jsou trvalky, které obvykle nasazují plody na dvouletých palicích. Můžete získat nějaké bobule v prvním roce, kdy je zasadíte, ale plná plodnost začíná v roce dva. Nové zelené klíčky vyrostou a stanou se z nich plodící palice pro následující rok. Všechny mrtvé palice (ty bez nového růstu) ořežte na úrovni země.

Zimní péče: V oblastech s krutými zimami přemístěte květináče s malinami do nevytápěné garáže, aby rostliny mohly zůstat v klidu, ale zalévejte jen tolik, aby zůstaly naživu. Po přechodu nebezpečí mrazů vraťte rostoucí keře maliníku na slunné místo. Pokud se rozhodnete květináč ponechat na místě, izolujte jej mulčem pro zimní ochranu. Vyhněte se používání keramických nebo terakotových květináčů venku po celý rok v chladném klimatu, protože cykly zmrazování a rozmrazování mohou tyto nádoby prasknout.

Jak pěstovat borůvky v nádobách
Pěstování borůvek v květináči funguje dobře, pokud jim vytvoříte půdní podmínky, které mají nejraději. Začněte s hrncem, který je alespoň 20 až 24 palců široký nebo větší.

Tipy pro výsadbu: Pro borůvky zvolte zeminu se směsí pro borůvky určenou pro kyselomilné rostliny, jako jsou rododendrony, azalky nebo kamélie. Hledejte rovnováhu pH mezi 4,5 a 5,5.

Hnojivo: Používejte organické hnojivo určené pro kyselomilné rostliny. Aplikujte brzy a pozdě na jaře, abyste podpořili růst a produkci ovoce, poté na rok přestaňte hnojit. Neváhejte občas posypat použitou kávovou sedlinou na vrch zeminy kolem rostlin borůvek.

Řez a další péče: Brzy na jaře seřízněte případné odumřelé dřevo. Jinak borůvky nepotřebují žádný další řez, pokud nechcete tvarovat rostlinu.

Většina rostlin borůvek potřebuje k opylení jeden až dva další druhy rostlin borůvek v blízkosti. Některé odrůdy, včetně ‚Peach Sorbet‘ a ‚Jelly Bean‘ jsou však samosprašné, i když by mohly produkovat lépe s více rostlinami v okolí.

Pokud žijete v celoročně teplém klimatu, pamatujte, že borůvky potřebují k produkci ovoce po určitý počet hodin nízké teploty. Informujte se u místního Cooperative Extension Service a najděte odrůdy, které se nejlépe hodí pro vaše klima.

Obecně vybírejte odrůdu v nádobách, která je odolná vůči chladu vůči jedné zóně odolnosti, která je chladnější než ta, ve které žijete. ‚Sunshine Blue‘ je dobrá odrůda pro teplejší klima; „Cylin“ je dobrý pro chladné oblasti.

Zimní péče: V oblastech s krutými zimami přemístěte květináče s borůvkami do nevytápěné garáže, aby rostliny mohly zůstat v klidu, ale zalévejte jen tolik, aby zůstaly naživu. Po přechodu nebezpečí mrazu vraťte květináč na slunné místo. Pokud se rozhodnete květináč ponechat na místě, izolujte jej mulčem pro zimní ochranu. Vyhněte se používání keramických nebo terakotových květináčů venku po celý rok v chladném klimatu, protože cykly zmrazování a rozmrazování mohou tyto nádoby prasknout. Pěstování borůvek v interiéru také funguje dobře.

Jak pěstovat jahody v nádobách
Vzhledem k jejich malému kořenovému systému je pěstování jahod v květináčích snadné. I když postačí jakýkoli květináč, který je alespoň 18 palců široký a 8 palců hluboký, možná budete chtít zasadit do závěsného košíku nebo květináče s jahodami, který má řadu kapes po stranách nádoby a také otvor v horní části. . Nádoba, která je širší než hluboká, například půlsud, umožňuje pěstovat více rostlin.

Tipy pro výsadbu: Zkontrolujte značku rostliny, ale pravidlem je zasadit jahody do květináčů asi 10 palců od sebe. Některé odrůdy mohou být umístěny blíže. Kořeny nezapomeňte zasypat zeminou, ale vyvarujte se zakopání koruny (centrálního rostoucího pupenu), abyste zabránili hnilobě.

Zemina: Použijte pytlovanou směs a vyhněte se zahradní půdě, která nebude správně odtékat.

Hnojivo: Pěstování jahod vyžaduje jen málo dalších organických hnojiv.

Kolik rostlin jahod potřebuji?: To závisí na použití, ale plánujte 6–10 rostlin na osobu pro čerstvou spotřebu, když dozrávají.

Nejlepší jahody do kontejnerů: Denně neutrální druhy, které produkují jahody po celou vegetační sezónu a produkují méně rostlin, jsou nejlepší pro kontejnery. Některé denní neutrální odrůdy, které je třeba zvážit, zahrnují Tribute, Tristar a Seascape. Mohou být také vybrány vždy plodící odrůdy, které plodí dvakrát ve vegetačním období. Vyhněte se červnovým druhům, které produkují pouze jednu úrodu ročně a často neplodí první rok.

Zimní péče: Existují dvě možnosti: Vyhoďte rostlinu, vysypte zeminu z květináče a na zimu uložte květináče dovnitř. Nebo pěstující jahody opatrně zalévejte až do pozdního podzimu a poté nádobu uložte do nevytápěné garáže, aby rostliny mohly usnout a zalévejte jen tolik, aby zůstaly naživu. Po přechodu nebezpečí mrazu vraťte květináč na slunné místo.