Jak zazimovat trvalky v 5 jednoduchých krocích

S trochou práce teď budete odměněni příští jaro zdravější a barevnější zahradou.

Na podzim začne většina trvalek ustupovat a chladnější měsíce usnout. Ukážeme vám, jak zazimovat trvalky, aby se příští jaro vrátily v dobré kondici. Trocha práce v příjemných podzimních dnech vás naladí na svěží, zdravou trvalkovou zahradu, jakmile se opět oteplí. Nenechte se však zlákat k tomu, že zimní přípravu začnete příliš brzy. Počkejte, až se teploty trvale udrží na chladné straně a rostliny většinou přestanou růst. Pak pomocí těchto tipů zastrčte své trvalky na dlouhý zimní spánek.

1. Udělejte si inventuru

Konec vegetačního období je ideální čas na posouzení trvalkové zahrady. Všechny úspěchy a výzvy budou ve vaší mysli čerstvější než příští jaro, kdy vaše vzpomínky na předchozí sezónu možná vybledly. Podívejte se kritickým okem, spárujte svou vizi prostoru s tím, jak rostliny rostou.

Kterým trvalkám se dařilo? Které z nich bojovaly a lze některou z těchto rostlin přesunout na lepší místo? Existují oblasti pro výsadbu, které potřebují v určité sezóně záblesk barev? Udělejte si čas na procházku zahradou a dělejte si poznámky.

2. Odstraňte plevel

Jakmile se vaše trvalky začnou zpomalovat, začnou vzkvétat některé plevele, které preferují chladnější počasí, a mnoho plevelů může přezimovat. I drobný plevel má potenciál se příští jaro rychle proměnit v monstra. Nelítostně se pohybujte po zahradě, vytrhávejte nebo vykopávejte nežádoucí rostliny za kořen. Pokud se plevel těžko vytrhává, zalévejte oblast hluboko, aby se půda uvolnila, což umožní snadnějšímu vyklouznutí kořenů.

3. Studna vody

Pro většinu rostlin je podzimní hydratace rozhodující pro úspěch přezimování. Důkladně zalijte zahradu dříve, než zem zamrzne, pokud vaše oblast zažívá suchý podzim a půda je na dotek suchá asi dva palce pod povrchem. Nechat postřikovač chvíli běžet na záhonech s trvalkami je dobrý způsob, jak zajistit, aby se voda vsákla hlouběji do půdy, než jen stříkat všechno z hadice. Šetřete vodou opatrným nanášením vody přímo ke kořenům rostliny.

4. Vyčistěte nemocné nebo poškozené listy

Rostliny sužované hmyzem nebo chorobami je nejlepší seříznout na úroveň země. Odstranění postižených listů je cennou taktikou, jak zabránit návratu škůdce nebo choroby v příštím roce. Zdravé trvalky naopak nechte přes zimu stát na zahradě. Jejich listy poskytují určitou izolaci pro korunu rostliny nebo růstový bod. Listy a stonky také poskytují cenný úkryt pro užitečný hmyz a zvířata a hlavy semen jsou zimním bufetem pro ptáky.

5. Mulčujte trvalky selektivně

Ne všechny rostliny potřebují další vrstvu mulče, aby přežily zimu. Mulč může být pro některé rostliny škodlivý, zachycuje vlhkost proti stonkům a vede k hnilobě. Existují tři situace, kdy se doporučuje mulčování:

Nově vysazené trvalky. Trvalky, které můžete zasadit na podzim, neměly šanci vytvořit hluboký kořenový systém, takže jim prospívá izolační vrstva mulče.
Něžné trvalky. Rostliny citlivé na nejchladnější teploty ve vaší oblasti mohou často přežít zimu, když jejich kořeny chrání přikrývka mulče.
Oblasti, kde dochází k častým cyklům zmrazování a rozmrazování. Nejvíce převládající v zónách odolnosti USDA 7 a 8, teploty v zimě mohou mít velké výkyvy, což způsobuje expanzi a smršťování půdy. To může vést k mrazu, což znamená, že rostliny jsou vytlačovány ze země a vystavují své kořeny poškození.

Nejlepší čas na mulčování trvalek je poté, co zmrzne horní 1-2 palce půdy. Mulč poskytuje izolaci a udržuje půdu trvale chladnou přes zimu. Volný organický mulč, jako je drcené listí, odštěpky kůry, jehličí a sláma, je dobrou volbou, jak trvalkám pomoci přežít zimu.