Jaký je rozdíl mezi Paleo a Whole30 dietami?

Whole30 a paleo dieta jsou dva z nejoblíbenějších stravovacích modelů.

Oba podporují celé nebo minimálně zpracované potraviny a vyhýbají se zpracovaným produktům bohatým na přidané cukry, tuky a sůl. Oba navíc slibují, že vám pomohou zhubnout a zlepší vaše celkové zdraví.

Proto se můžete divit, jaké jsou jejich rozdíly.

Tento článek nastiňuje podobnosti a rozdíly mezi paleo a Whole30 dietou, a to jak z hlediska jejich struktury, tak potenciálních zdravotních přínosů.

Co je paleo dieta?
Paleo strava je vytvořena podle toho, co možná jedli lidští předkové lovci a sběrači ve víře, že tyto potraviny chrání před moderními nemocemi.

Je tedy založen na celých, minimálně zpracovaných potravinách a slibuje, že vám pomůže zhubnout bez počítání kalorií.

Potraviny k jídlu: maso, ryby, vejce, ovoce, zelenina, ořechy, semena, bylinky, koření a některé rostlinné oleje, jako je kokosový nebo extra panenský olivový olej – plus víno a hořká čokoláda v malých množstvích
Potraviny, kterým je třeba se vyhnout: zpracované potraviny, přidaný cukr, umělá sladidla, trans-tuky, obiloviny, mléčné výrobky, luštěniny a některé rostlinné oleje, včetně sójového, slunečnicového a světlicového oleje
Kromě toho se doporučuje, abyste si, kdykoli je to možné, vybírali produkty krmené trávou a organické produkty.

SOUHRN
Paleo dieta je založena na potravinách, které možná jedli vzdálení předkové člověka. Slibuje prevenci moderních nemocí a pomůže vám zhubnout.

Co je to Whole30 dieta?
Dieta Whole30 je měsíční program určený k resetování vašeho metabolismu a přetvoření vašeho vztahu k jídlu.

Stejně jako paleo propaguje plnohodnotné potraviny a slibuje, že vám pomůže zhubnout bez počítání kalorií.

Dieta má také za cíl zvýšit vaši energetickou hladinu, zlepšit váš spánek, snížit chuť k jídlu, zvýšit váš sportovní výkon a pomoci vám identifikovat potravinové intolerance.

Jídla: maso, drůbež, ryby, mořské plody, vejce, ovoce, zelenina, ořechy, semena a některé tuky, jako jsou rostlinné oleje, kachní tuk, přepuštěné máslo a ghí
Potraviny, kterým je třeba se vyhnout: přidané cukry, umělá sladidla, zpracované přísady, alkohol, obiloviny, mléčné výrobky a luštěniny a luštěniny, včetně sóji
Po prvních 30 dnech máte povoleno pomalu znovu zavádět omezené potraviny ⁠ – jednu po druhé – abyste otestovali svou toleranci k nim. Potraviny, které dobře snášíte, mohou být přidány zpět do vaší rutiny.

SOUHRN
Dieta Whole30 má za cíl pomoci vám identifikovat potravinové intolerance, zlepšit váš vztah k jídlu, zhubnout a dosáhnout dlouhodobého zdraví. Jeho počáteční fáze trvá 1 měsíc a zaměřuje se na plnohodnotné potraviny.

Jaké jsou jejich podobnosti a rozdíly?
Dieta Whole30 a paleo dieta jsou velmi podobné ve svých omezeních a zdravotních účincích, ale liší se v jejich provádění.

Obě dvě diety vyloučili stejné skupiny potravin
Ovoce a zelenina bohaté na živiny jsou bohaté na paleo a Whole30 dietu.

To znamená, že obě diety omezují příjem obilovin, mléčných výrobků a luštěnin, které se mohou pochlubit řadou prospěšných živin, jako je vláknina, sacharidy, bílkoviny, železo, hořčík, selen a několik vitamínů B.

Vyloučení těchto potravin z vaší stravy má tendenci snížit příjem sacharidů a zároveň zvýšit spotřebu bílkovin, protože se začnete spoléhat na více potravin s vysokým obsahem bílkovin.

Nízkosacharidové a vysokoproteinové diety však nemusí vyhovovat každému, včetně sportovců, kteří potřebují vyšší příjem sacharidů. Vysoký příjem bílkovin může také zhoršit podmínky u lidí, kteří jsou náchylní k ledvinovým kamenům nebo mají onemocnění ledvin.

A co víc, zbytečné omezování příjmu obilovin, mléčných výrobků a luštěnin může ztížit splnění všech vašich denních potřeb živin.

Obojí napomáhá hubnutí
Vzhledem ke své restriktivní povaze mohou obě diety vytvořit kalorický deficit, který potřebujete k hubnutí, aniž byste museli měřit porce nebo počítat kalorie.

Paleo a Whole30 jsou navíc bohaté na vláknité ovoce a zeleninu. Strava s vysokým obsahem vlákniny může pomoci snížit hlad a chutě a zároveň podpořit pocity plnosti – to vše vám může pomoci zhubnout (10, 11, 12).

Kromě toho, vynecháním obilovin, mléčných výrobků a luštěnin mají tyto stravovací návyky nižší obsah sacharidů a vyšší obsah bílkovin než průměrná strava.

Diety s vysokým obsahem bílkovin přirozeně snižují vaši chuť k jídlu a pomáhají vám udržet svalovou hmotu při ztrátě tuku, což jsou klíčové faktory při hubnutí.

To znamená, že paleo a Whole30 může být obtížné udržovat kvůli těmto omezením. Pokud se z vašeho výběru jídla při těchto dietách nestane zvyk, pravděpodobně znovu naberete váhu, kterou jste ztratili, jakmile dietu ukončíte.

Oba mohou podporovat podobné zdravotní přínosy
Paleo a Whole30 mohou poskytovat podobné zdravotní výhody.

Může to být proto, že jsou bohaté na ovoce a zeleninu a odrazují od vysoce zpracovaných potravin, které jsou často nabité cukrem, tukem nebo solí (17).

V souladu s tím studie spojují paleo stravu se zlepšenou citlivostí na inzulín a sníženým zánětem a hladinou cukru v krvi – což jsou všechny faktory, které mohou snížit riziko cukrovky 2. typu.

Tato dieta může také snížit rizikové faktory srdečních onemocnění, včetně krevního tlaku, triglyceridů a hladiny LDL (špatného) cholesterolu.

Ačkoli strava Whole30 nebyla tak důkladně prozkoumána, může nabízet velmi podobné zdravotní výhody díky své podobnosti s paleo.

Může se lišit zaměřením a udržitelností
Přestože mají obě diety za cíl pomoci zhubnout a zlepšit zdraví, liší se svým zaměřením.

Například Whole30 tvrdí, že vám pomůže identifikovat možné potravinové intolerance, což vyžaduje, abyste vynechali o něco více potravin než paleo dieta – alespoň zpočátku.

Navíc počáteční fáze Whole30 trvá jen 1 měsíc. Poté se výrazně zmírní, což vám umožní postupně znovu zavádět omezené potraviny, pokud je vaše tělo toleruje.

Na druhou stranu se paleo dieta nejprve jeví jako mírnější. Například povoluje malá množství vína a hořké čokolády hned od začátku. Jeho seznam omezených potravin však zůstává stejný, ať už jej budete dodržovat 1 měsíc nebo 1 rok.

Proto je pro některé lidi zpočátku obtížnější dodržovat dietu Whole30, ale snáze se jí drží dlouhodobě.

Nicméně riziko opuštění diety může být u Whole30 mnohem vyšší, protože je předem tak přísná.

SOUHRN
Whole30 a paleo diety pravděpodobně nabízejí stejné zdravotní výhody, jako je hubnutí a nižší riziko cukrovky a srdečních onemocnění. Přesto se Whole30 po počáteční fázi postupně stává méně přísným, zatímco paleo udržuje stejný režim po celou dobu.

Sečteno a podtrženo
Whole30 a paleo diety jsou podobně strukturovány kolem celých potravin a nabízejí srovnatelné výhody, včetně hubnutí.

To znamená, že mohou také omezovat váš příjem živin a být obtížné je udržet.

Zatímco Whole30 je zpočátku přísnější, jeho první fáze je časově omezená a brzy povolí svá omezení. Paleo si mezitím zachovává stejná omezení.

Pokud vás tyto diety zajímají, můžete je vyzkoušet obě, abyste zjistili, která pro vás bude nejlepší.