10 nejlepších rostlin pro suchou půdu

Zatímco mnoho rostlin nemá rádo mokré nohy, zahradničení v suché půdě přináší své vlastní problémy.

Mnoho zahrádkářů, kteří se potýkají s tímto problémem, také naráží na omezení zalévání nebo nemají čas zalévat denně. Existuje však mnoho rostlin, kterým se daří v suché půdě bez velké zvláštní péče.

Výběr správné rostliny pro suchou půdu může pomoci vyřešit mnoho problémů, ale musíte také zvážit svou pěstební zónu, požadavky rostliny na světlo a mnoho dalších faktorů.

Lilie Foxtail (Eremurus)

Tato jedinečná rostlina produkuje asi 2 stopový čtvercový trs. Listy bazalky, které mohou být až 18 palců vysoké. Ze středu trsu vyrůstá bezlistá stopka, která může být až 6 stop vysoká. Na konci jara pokrývají horní 2 až 3 stopy stonku šestičetné květy o průměru až 1 palce. Tato rostlina roste v zónách 5 až 8.

Jehněčí uši (stachys byzantina)

Jehněčí ucho zřídka dorůstá přes 18 palců a vytváří tlustou rohož listů, které jsou vysoké asi 6 palců. Tmavě zelené listy jsou neobvyklé kvůli jejich vlnitému vzhledu. Ze středu každé rostliny vychází v létě kvetoucí klas. Tyto hroty barví malé purpurově růžové květy. Tato rostlina se šíří pomocí běhounů tvořících růžici, přičemž každá růžice má průměr asi 4 palce.

Vousatá Iris

Tato rostlina milující slunce, která roste v zónách 3 až 10 do výšky asi 30 palců, vytváří květy koncem jara. Můžete najít vousaté kosatce, které se snaží dorůst do výšky 8 palců, až po vysoké kosatce, které dorůstají přes 30 palců. Každý stonek obvykle na jaře produkuje šest květů. K dispozici je mnoho různých barevných kombinací.

Cardoon (Cynara)

V zónách 7 až 9 může být vynikající volbou pro suchou půdu kardon, který dorůstá do výšky 3 až 6 stop. Spodní polovina každé rostliny obsahuje mnoho hluboce laločnatých, stříbrošedých listů. Ze středu vyrůstá stonek, který vytváří modrofialový květ podobný bodláku. Lze je řezat a používat do květinových vazeb nebo sušit. Tato květina obvykle kvete koncem léta.

Mučenky

Zasaďte mučenky na plné slunce nebo do polostínu a budete mít květinu, která na sebe zaujme svou jedinečnou kvetoucí hlavou. Tato rostlina, která roste v zónách 5 až 9, má tmavě zelené, třílaločné listy. Voňavé květy, které se objevují v létě na této rostlině, která dorůstá do výšky asi 7 stop, mají bílé okvětní lístky, které obklopují centrální korunu růžovofialového vlákna. Každá květina má také bílé sepaly. Tato plata také v polovině léta produkuje vejčité plody, které se na podzim zbarvují do žluta.

Africká lilie

Lilie vhodná do teplého počasí, nejlépe roste v zónách 8 až 10. Africké lilie mají stálezelené listy podobné trávě, což z ní dělá atraktivní rostlinu, když nekvete. V létě vytváří květní stonek, který je asi 20 palců vysoký a trychtýřovité, modré květy rostou ve shluku na stonku. Této rostlině se nejlépe daří, když má odpoledne stín.

Balónový květ

Pokud žijete v zónách 3 až 8, je to rostlina, na kterou se budete bavit pozorováním. Jeho květní poupata se rozfouknou jako balón, než se v létě otevřou a odhalí fialové květy s pěticípými laloky, které směřují dopředu nebo mírně nahoru. Buďte však opatrní, kam tuto volbu zasadíte, protože vzchází až v polovině jara a nechcete poškodit její kořenovou strukturu.

Hůlkový květ (Gaura)

Rostlina milující slunce, která je ideální pro hranice v zónách 5 až 9, tato rostlina dorůstá do výšky asi 5 stop. Každý stonek květu má několik listů ve tvaru lžíce, které mohou být dlouhé až 3 palce. Narůžovělé pupeny se objevují podél celého stonku, který se otevírá a odhaluje bílé květy připomínající konec hůlky. Najednou se otevře jen několik květů na každém stonku. Jak květy dozrávají, zbarvují se do růžové.

Lilyturf

Pokud hledáte rostlinu podobnou trávě, které se dobře daří v suché půdě, zvažte lilyturf. Tato rostlina dorůstá do výšky asi 16 palců a má lesklé tmavě zelené listy, které se klenou. Na konci léta každá rostlina také vytváří stupňovitý přeslen hustě napěchovaný drobnými fialovofialovými květy. Po vyblednutí květů na této rostlině, která má ráda alespoň šest hodin slunce denně, se často objevují ostružiny, které mohou na rostlině zůstat až do poloviny zimy.

Růžové (Dianthus spp.)

V zónách 3 až 9 se první květ může objevit na růžových v květnu a může pokračovat v kvést až do prvního tuhého mrazu. Květy se objevují na této rostlině, která může vyrůst až do výšky 24 palců v plochých koncových shlucích až 5 palců širokých. Jednokvěté a dvoukvěté rostliny najdete v mnoha různých odstínech, včetně červené, růžové a bílé, přičemž některé mají na jedné rostlině více než jednu barvu květu.

Mnoha rostlinám se daří v suché půdě. Ve skutečnosti, pokud je příliš mnoho vody, kořeny těchto rostlin často hnijí. Vyberte si své oblíbené a začněte brzy plánovat svou další zahradu.

 

Zdroj: gardenloversclub.com