10 perfektních rostlin pro suchý stín

Při výběru nejnovějších přírůstků do vaší vysněné krajiny se chcete ujistit, že vybíráte rostliny, které přežijí a vzkvétají v prostorách, kde je zamýšlíte zasadit. Například nechcete kupovat exotickou květinu, která by rostla ve vaší suché, zastíněné oblasti, jen aby o několik týdnů později zemřela.

Místo toho jsme sestavili seznam 10 nejlepších rostlin pro suchý stín, abychom vám výběr usnadnili. Pokračujte ve čtení a získejte další informace o různých rostlinách podporujících stín, které budete chtít přidat na svůj dvůr, o kterých jste možná jinak nepřemýšleli.

Postní růže
Rostlina postní růže navzdory názvu není růže. Tato rostlina, vědecky známá jako Helleborus orientalis, je hybridní stálezelená trvalka, která je nejblíže příbuzná pryskyřníkům. Rostlina kvete během teplých jarních měsíců a může se pochlubit zářivými žlutými, růžovými, fialovými, zelenými nebo modrými květy.

Vzhledem k tomu, že rostlina roste ve shlucích, dosahujících 18 palců na šířku a výšku, je postní růže vynikající rostlinou pro pokrytí půdy. Kromě toho rostlina nevyžaduje přílišnou údržbu s výjimkou zimy, kdy si můžete všimnout zhnědlých listů.

Mějte však na paměti, že tato rostlina je toxická pro lidi i zvířata. Takže to nemusí být nejlepší volba, pokud máte domácí mazlíčky.

Plicník
Květy Pulmonaria spp jsou výrazné růžové, modré nebo bílé květy, které jsou ideální pro přidání barevnosti do vaší krajiny navzdory méně přitažlivému názvu. Plicník kvete také poměrně brzy na jaře, dříve než většina ostatních rostlin.

Rostlina sice nevyžaduje neustálé zalévání, spíše dobře odvodněnou půdu, ale neocení pěstování kolem základů stromů, kde by mohla soupeřit o vláhu. Rád však roste ve stínu.

Mějte na paměti, že tato rostlina může vyrůst až do výšky jedné stopy, takže možná budete chtít zvážit její výsadbu pro půdní kryt spíše než jako samostatný prvek. Navíc, když jej zasadíte, aby pokryl půdu, zažene plevel, což pro vás znamená méně práce na zahradě.

Hosta
I když to není kvetoucí rostlina, rostlina hosta může rozbít hučící buben s pulzující zelení a dokonce fungovat jako hranice. Navíc tato rostlina v suchém stínu vyžaduje malou až žádnou údržbu a stačí zasadit Hosta na suché, zastíněné místo a nechat rostlinu růst nezávisle.

Pokud zjistíte, že chcete zasadit více Hosta, můžete jej bez námahy rozdělit. Nemluvě o tom, že rostlina existuje v mnoha odrůdách, takže si můžete vybrat různé velikosti, tvary a barvy Hosta, abyste do svého dvora přidali více směsi.

Coral Bells
Jako rostlina pocházející ze skalnatého prostředí jsou Coral Bells neuvěřitelně odolné a nenáročné na údržbu. Cora Bells navíc přichází v mnoha variantách, z nichž všechny se mohou pochlubit zářivými barvami a mramorovanými listy. Coral Bells mají tendenci upřednostňovat chladné a suché podnebí, ale některé variace mohou tolerovat teplo a vlhkost.

Rostlina má také jedinečný vzhled. Základna je spíše keřovitá, zatímco ze středu vystřelují výběžky kvetoucího rákosu. Tyto jednotlivé rostliny neustále rostou na popularitě, možná proto, že mají tendenci přitahovat kolibříky.

Pěnový květ
Rostlina Foamflower je podobná Coral Bells, protože je odolná a snáší suché podmínky ve stínu. Název rostliny pochází z bílých, seskupených květů, které stříkají z dlouhých stonků a vytvářejí pěnový vzhled.

Foamflower, jinak známý jako Tiarella cordifolia, pochází z lesů a lesních prostředí, takže je skvělou volbou pro pěstování pod stromy na vašem dvoře. Jak se blíží podzim, květy rostliny se zbarvují z bílé do podzimních odstínů, ale kvést začíná na jaře.

Sibiřský Bugloss
Siberian Bugloss nebo dokonce vědecký název Brunnera macrophylla možná neznáte, ale možná znáte jeho běžnější název, Pomněnka velká. Jako vytrvalá květina s květy ve tvaru pomněnky zůstává sibiřská rostlina Bugloss atraktivní i po období kvetení.

Siberian Bugloss se shlukuje, což z něj činí výhodnější volbu pro pokrytí terénu. Může přitahovat šneka nebo slimáka v určitém okamžiku během svého života, ale nezaručuje žádné škůdce nebo choroby.

Bigfoot Geranium
Zatímco lidé mají tendenci si myslet, že muškáty rostou v horkém, slunečném klimatu, variantě Bigfoot Geranium se daří dobře v suchém stínu. Jak je naznačeno v názvu, Bigfoot Geranium obvykle dosahuje 12 palců na výšku a může se rozšířit až na dvojnásobek.

I přes její dospělou velikost nebudete muset rostlinu stříhat, pokud ji nebudete chtít zmenšit. Kromě občasného stříhání je Bigfoot Geranium rostlina neuvěřitelně nenáročná na údržbu, takže je ideální volbou pro rostliny v suchém stínu pro někoho, kdo nechce investovat spoustu času do údržby.

Oregonské hroznové víno
Hrozna z Oregonu, jinak známá jako Mahonia aquifolium ‚Apollo‘, přitahuje svými jasně žlutými květy mnoho včel a dalších opylovačů. Nápadné květy začínají vyskakovat brzy na jaře a tvoří shluky, než v letních měsících přinesou ovoce.

Rostlina nevyžaduje přílišnou údržbu, ale ocení důkladné prořezávání každý druhý rok, aby si udržela svůj tvar a podpořila zdravý růst. Kromě občasného prořezávání však Oregon Grape nepotřebuje mnoho k rozkvětu. Navíc vypadá skvěle v kombinaci s jinými rostlinami.

David Viburnum
Pokud hledáte spolehlivou rostlinu pro suchý stín, možná budete chtít zvážit David Viburnum. Navzdory zvláštnímu názvu se můžete spolehnout na to, že tento nízko rostoucí keř bude produkovat květiny a ovoce téměř po celý rok, každý rok.

Rostlina produkuje krémové, bílé nebo růžové květy a sytě zbarvené plody, které přitahují všechny druhy divoké zvěře. Dobře se také křížově opyluje a může ve vaší krajině fungovat jako přirozený živý plot nebo hranice. Zatímco David Viburnum toleruje stín, upřednostňuje občasné sluneční světlo po celý den.

Fern Brilliance podzim
Při hledání vytrvalé rostliny nenáročné na údržbu málokdy uděláte chybu s kapradinou. Podzimní variace odolné kapradiny Fern Brilliance vyžaduje malou až žádnou údržbu a má bohaté barevné listy od spálené oranžové až po jasně červenou.

Rostlina Fern Brilliance Autumn je vysoce kvalitním přírodním doplňkem na každém dvoru a vypadá dobře, když je spárována se směsí jiných rostlin, včetně Hosta.