12 nejlepších rostlin pro váš trellis

Většina zahrádkářů je velmi hrdá na výsledky své myšlenky, úsilí a péče, kterou věnovali pěstování krásné zahrady.

Zasazením popínavých květin na mřížovinu vznikne výjimečná výstavní zátka, která jistě upoutá pozornost každého kolemjdoucího. Přidání květinami zdobeného mřížoví do vaší zahrady s popínavými květy je jistý způsob, jak posunout vaši zahradu na další úroveň – doslova. Výběr ideální rostliny, která ozdobí vaši mříž, může být trochu problém.

Existuje mnoho popínavých rostlin, které elegantně šplhají vzhůru, každá má své vlastní kouzlo a vlastnosti.

Když přijde čas vybrat si perfektní rostlinu nebo rostliny pro vaši zahradní mříž, zde je 12 nejlepších prolézaček pro vaši zahradu.

Popínavé rostliny
Bougainvillea je absolutní kvetoucí stroj, který zajistí vaší zahradě celoroční květinovou fiestu, kterou vám okolí jistě bude závidět. V závislosti na odrůdě doroste až do výšky přibližně 8 stop nebo velmi vysoké druhy mohou dorůst až 35 stop. Tento horolezec preferuje plné sluneční světlo a čím více slunečního světla dostane, tím živější bude jeho květ. Bougainvillea je docela tolerantní vůči suchu a poroste v zónách odolnosti 9 a výše.

Černooká Susan liána
Černooká Susan se přímo uprostřed psích dnů pozdního léta prosadila mohutným rozkvětem žlutých květů podobných sedmikráskám s tmavě hnědými středy. Je to zvláště vynikající rostlina pro zahradní mřížovinu, protože její veselé, živé květy vyžadují velmi malou péči, zatímco vydrží v květu několik týdnů. Kromě toho přitahují i ​​zahradní opylovače. Jejich výška se velmi liší, rostou kdekoli od 1 do 7 stop. Černooké Susanny porostou dobře v zónách 3 až 9.

Ranní sláva
Svlačec, který se někdy nazývá „zpět do školy vinné révy“, protože kvete na konci léta, je ve skutečnosti název, který zahrnuje více než 1000 různých druhů rostlin. Nejběžnějším typem svlačecového květu je královská modř a fialová, ale květy svlačcových také přicházejí v odstínech růžové, krémově bílé, červené a světle fialové. Tyto květiny jsou pro kolibříky velmi atraktivní a každou letní sezónu dorostou až 15 stop. Tento všestranný horolezec pěkně poroste v zónách 3 až 10.

Clematis
Tato kvetoucí liána, známá jako královna horolezců, snadno vyroste do mřížoviny nebo altánu a vytvoří zářivou tapisérii svěže fialových květů podobných hvězdám. Má také odrůdy s květy v měkké bílé, růžové, červené nebo modré. Clematis pokvete nejlépe na plném slunci a kvete od začátku léta do poloviny podzimu, nejlépe roste v zónách 4 až 9.

Jasmín
Jasmín je zbožňován pro exotickou, svůdnou vůni svých květů. Jasmínové rostliny mohou být keře nebo odrůdy vinné révy a většinou se vyskytují v subtropických klimatech. Zatímco jasmín ve srovnání s některými jinými horolezci vyžaduje trochu úsilí, díky měkké přikrývce jeho parfému to stojí za námahu. Jasmín obecně nejlépe roste v zónách odolnosti 9 až 10, zatímco některé druhy mohou růst v zónách 7 a 8.

Trumpet Vine
Tato výjimečně rychle rostoucí liána je velmi nenáročná na péči a vytváří pestré spektrum trubkovitých květů ve tvaru trubky, které vydrží celé léto až do poloviny podzimu. Tato snadno pěstovatelná popínavka má nápadné květy v odstínech žluté, korálově růžové, červené a oranžové. Réva Trump.t roste velmi pěkně v zónách 4 až 9 a v dobře odvodněné půdě. O trubce je však třeba pečovat, protože za jediné vegetační období mohou dorůst až 30 stop.

Abutilon
Abutilon roste hlavně v subtropech Ameriky a díky podobnosti listů se mu přezdívá „tekoucí javor“. Stejně krásné jako květy rostliny jsou její listy, směs vůní limetkové zeleně a královské sytě. Abutilon vyžaduje průměrnou vodu a plné sluneční světlo a v chladném počasí se mu nedaří. Dařit se mu bude v zónách 9-10.

Nasturtium
S květinami, které kvetou v elegantních drahokamových tónech, je Nasturtium známá svou schopností přidat do zahrady velké množství výšky s malou námahou. Listy i květy jsou jedlé a chutnají jako pikantní paprika. Nejlépe rostou v zónách 9-11 a vyžadují velmi malou péči.

Cobaea Scandens (Zvony katedrály)
Tato sladce vonící rostlina má květy ve tvaru šálku s podšálkem a má krásné purpurově modré květy. Je vysoce atraktivní pro motýly, kolibříky a včely a nejlépe roste na plném slunci. Vyžadují malou údržbu a pokvetou od poloviny letní sezóny do začátku podzimu, přičemž nejlépe fungují v zónách 9 až 11.

Sladký hrášek
Ikonický květ hrachu kvete ve shlucích jemných droboučkých květů v růžové, levandulové, bílé a červené barvě. Je to opravdu nádherná květina, ideální pro ozdobu mřížoví. Květy hrachu jsou vynikající, když je nakrájíte a přinesete domů. Mají dlouhou dobu kvetení během jara a léta a jsou velmi univerzální v tom, kde porostou, daří se jim v zónách 2 až 11.

Petúnie
S ohromujícími květy snad v některých z nejsytějších a nejhlubších odstínů královské modři, fialové, tmavě červené, levandule, fuchsie, levandule, maliny a červeno-oranžové. Petúnie rozzáří každou zahradu a měly by mít co nejvíce slunečního světla, aby maximálně kvetly. Snadno se o ně pečují a nejlépe rostou v zónách 10 a 11.

Popínavé růže
Popínavé růže jsou velmi zvláštní, protože mají schopnost udávat celkový tón celé vaší zahradě. Jsou ikonou romantiky stejně jako chatové zahrady. Popínavé růže se dobře daří na plném slunci, v zónách 6-9 dorůstají výšky 12 až 14 stop.