13 nejlepších rostlin pro strmé svahy

Pokud má vaše nemovitost strmý svah, pak se terénní úpravy stanou mnohem obtížnějšími. Musíte počítat s erozí půdy. Čím těžší je pro kořeny dostat se hluboko do země, tím více dochází k erozi.

Musíte také myslet na to, kolik vody poteče přes oblast a kde se může usadit. Existuje několik kroků, které můžete udělat, abyste si vypěstovali hezčí zahradu na strmém svahu.

Můžete stavět opěrné zdi a navážet hlínu, abyste vybudovali spodní část kopce. Jednou z nejužitečnějších věcí, které můžete udělat, je zasadit květiny, které dobře rostou na strmých svazích.

Třapatka
Třapatka může být skvělou volbou, pokud žijete v zónách 5 až 8. Tato letní květina zdobí květy podobné sedmikráskám v různých barvách, přičemž fialová je nejtradičnější. Paprsky obklopují vyvýšené středové tlačítko, které je obvykle hnědé nebo tmavě červené.

Denivky
Denivky, stojící vzpřímeně na dlouhých stoncích, mohou být vynikající volbou pro zahradníky v zónách 3 až 10. Většina druhů kvete koncem jara a bude kvést i přes léto. Každý květ trvá asi jeden den, ale během sezóny pokračují v nových květech. Květy jsou obvykle jednobarevné a mají hluboké hrdlo. Zatímco většina v zimě zemře zpět na zem, můžete najít stálezelené možnosti.

Růže
Půdopokryvné růže mohou být výborným řešením do strmých kopců. K dispozici jsou různé odrůdy, přičemž většina dobře roste v zónách 5 až 11. Většina doroste do výšky asi 3 stop a vyžaduje velmi malou péči. Můžete najít možnosti milující slunce a další, které preferují stín. Na těchto růžích jsou k dispozici různé barvy, které pokvetou od poloviny léta až do prvního tuhého mrazu.

Kalifornský šeřík
Kalifornský šeřík může vyrůst až do výšky 8 stop. Bude růst téměř stejně široký jako vysoký, takže mu ponechte dostatek prostoru, aby se mohl rozšířit. Zahradníci v zónách 7 až 11 budou chtít zvážit tuto volbu, která v červnu rozkvétá modro až tmavě fialové květy podobné šeříku. Dlouhé dřevnaté kořeny této rostliny jí pomáhají držet se na svazích.

Jalovec plazivý
Jalovec plazivý je stálezelený keř, který roste v zónách 3 až 9. Této rostlině, která nekvete, se daří ve skalnaté půdě. Listy podobné šupinám rostou tak, že vysílají dlouhé vlečné větve, takže jsou vynikající volbou pro pokrytí strmých svahů. Za určitých okolností tato rostlina po druhém roce nasadí bobule, které vypadají jako borůvky.

Trpasličí Forsythia
Zlatice trpasličí roste v zónách 5 až 8. Nasadí brzy jarní žluté květy, což může být skvělý způsob, jak jaro přivítat. Není neobvyklé, že tato rostlina kvete až po pátých narozeninách. Tato rostlina, která dorůstá do výšky asi 3 stop, se často šíří do šířky asi 7 stop. Jedna věc, kterou musíte vzít v úvahu při výsadbě této rostliny na strmých svazích, je to, že musíte květiny zastavit, jakmile jsou utraceny, jinak rostlina znovu nepokvete.

Tis japonský
Tis japonský je živý plot, o jehož výsadbě budou chtít zahradníci v zónách 4 až 7 přemýšlet. Dorůstá do výšky asi 2,5 stop a může se šířit až 9 stop na šířku. Tato rostlina, která nekvete, nasazuje 1 palec dlouhé ostnaté jehlice. Tyto jehličí se v zimě zbarvují do červenohněda, což může být vítaným doplňkem vaší zahradní úpravy. Samičí rostliny budou produkovat červené bobule.

Anglický břečťan
Anglický břečťan je stínomilná rostlina, které se dobře daří v zónách 4 až 9. Každá rostlina může vysadit běháky dlouhé až 80 stop a tento břečťan se může rozšířit až na šířku více než 50 stop. Když je vysazen na strmých kopcích jako půdní kryt, obvykle dorůstá do výšky asi 9 palců. Tmavě zelené listy se třemi až pěti laloky jsou důvodem, proč mnozí volí tuto možnost, ale na podzim vytváří malé zeleno-bílé květy.

Trpasličí kojotí keř
Další možností, kterou zahradníci hledající rostlinu milující slunce, které se daří v zónách 8 až 10, budou chtít zvážit, je keř trpasličího kojota. Tento kalifornský domorodec se obzvláště dobře daří v písčité, mírně kyselé půdě. Samec na této dvoudomé rostlině vytváří žluté květy na podzim, zatímco samice vytváří bílé květy, které se nakonec promění v ovoce.

Vinca
Vinca, často nazývaná brčál, dobře roste v zónách 4 až 8. Na konci jara vytváří malé levandulově modré květy podobné floxu a bude vytvářet nové květy až do podzimu. Kromě květů má jasně zelené listy, které mohou mít v průměru až 1,5 palce. Tato rostlina, která jen zřídka dorůstá přes 6 palců, miluje slunce, ale snese i trochu stínu. Tato rostlina se může agresivně šířit, takže se ujistěte, že ji pěstujete ve správných podmínkách.

Rockrose
Skalník roste v zónách 4 až 9 a mimořádně dobře snáší sucho. Této rostlině, která miluje slunce, se dobře daří i v písčité a kamenité půdě. Květy s pěti okvětními lístky tenkými jako papír se objevují v květnu. Každá květina vydrží jeden den, ale až do poloviny léta bude produkovat nové. Je to stálezelená rostlina v jižní části její pěstitelské zóny.

Čemeřice
Několik dostupných barev čemeřic dorůstá do výšky asi 18 palců v zónách 4 až 9. Tato rostlina preferuje stín a nesnese téměř žádné přímé sluneční světlo. Koncem jara nasazuje nápadné květy s pěti okvětními lístky, které se často překrývají. Květy stojí v ostrém kontrastu s tmavě zelenými listy čemeřice, které vydrží po celý rok.

Hortenzie
Hortenzie preferuje úrodnou půdu a hodně vláhy. Nejlépe roste v zónách 4 až 8. Tato rostlina v průběhu času vysílá vzdušné kořeny, takže dospělé rostliny mají často liány dlouhé až 40 stop. Není neobvyklé, že tato rostlina vytváří shluky, které mohou být vysoké až 4 stopy. Tmavě zelené listy mohou být dlouhé až 4 palce. Tato trvalka produkuje květy v hroznech, které mohou být koncem jara a začátkem léta široké až 8 palců.