7 škůdců rostlin rajčat a jak se jich zbavit

Tito škůdci rajčat mohou ukousnout velké sousto vaší sklizni. Použijte tyto tipy, abyste je měli pod kontrolou.

Škůdci rajčat jsou různorodá skupina. Najdete je, jak se plíží, plazí a hrabou v listech a plodech. Ostatní škůdci napadají kořeny a stonky rostlin. Jejich ničení je různé, ale výsledek pro rostliny rajčat je obecně stejný – špatný růst rostlin a snížená sklizeň.

Vítězství v boji proti zahradním škůdcům začíná identifikací, proti kterému vetřelci bojujete, a poté podniknutím kroků k ochraně vašich rostlin. Tento seznam 7 běžných škůdců rajčat vám pomůže zjistit, kteří z nich sdílejí vaši zeleninovou záplatu, a najít nejlepší způsoby, jak se jich zbavit.

01 z 07
Mšice

Existuje mnoho druhů mšic, které žvýkají rostliny rajčat. Tento drobný hmyz s měkkým tělem má barvu od světle žluté přes zelenou až po černou. Poškozují rostliny propichováním částí rostlin, což způsobuje zkroucení a deformaci nového růstu a opadávání květů. Mšice zřídka zabíjejí rostliny, ale snižují výnos a činí rostlinu zranitelnější vůči jiným škůdcům a chorobám.
Co dělat: Nejlepší obranou proti mšicím je podpora přirozených predátorů, jako jsou slunéčka a larvy křídlatky. Tento užitečný hmyz se živí mšicemi a udržuje populaci pod kontrolou. Podporujte přirozené predátory omezením používání pesticidů. Pesticidy, dokonce i přírodní prostředky, mohou poškodit užitečný hmyz i ty, které způsobují potíže.

02 z 07
Armyworms

Existuje několik různých druhů armádních červů, které napadají rajčata, ale obecně mají malé larvy žlutý nebo krémový pruh, který se táhne po každé straně jejich šedého nebo černého těla. Poškozují rajčata okusováním malých otvorů po celém dozrávajícím ovoci. Obvykle poškozují mnoho rajčat ve shluku ovoce.

Co dělat: Pokud jsou larvy háďátek nalezeny, když jsou malé, mohou být kontrolovány Bacillus thuringiensis. Včasná detekce je klíčem k ovládání. Během květu kontrolujte listy rostlin, abyste zkontrolovali, zda se v nich nenacházejí červci.

03 z  07
Řezné červy

Existuje několik druhů červů, ale škody, které způsobují, jsou podobné. Zabíjejí rostliny tím, že se živí stonky a kořeny, odřezávají rostlině vodu a živiny. Červi 2 palce dlouzí tvoří při narušení pevný tvar C a mají barvu od hnědé po růžovou, zelenou nebo černou. K poškození červotočem jsou nejnáchylnější křehké mladé sazenice rajčat. Řeznice jsou v létě jen zřídka problémem.

Co dělat: Dávejte pozor na rostliny, které jsou odříznuté u země nebo které náhle vadnou (červi mohou žvýkat stonky, ale neodřezávají rostlinu). Jakmile si všimnete poškození, odstraňte všechny červy, které najdete – nejaktivnější jsou brzy ráno a pozdě večer. Kolem sazenic umístěte hliníkové nebo kartonové límce. Obojky vytvoří bariéry, které zabrání larvám hlístic se živit rostlinami. Na podzim obdělejte záhon, abyste zničili přezimující červy v půdě.

04 z 07
Zoborožci

Jedná se o některé z nejsnadněji identifikovatelných škůdců rajčat, většinou kvůli malému „rohu“ na jednom konci a jejich velikosti. Dospělí hornworms mohou být 3 až 3 ½ palce dlouhé. Ale možná budete muset pracovat, abyste je objevili, protože jejich světle zelená barva a výrazné černé znaky ve tvaru V jim pomáhají zapadnout do listů rajčat. Jsou to nenasytní jedlíci; skupina zoborožců dokáže odlistit rostlinu rajčete asi za 24 hodin.

Co dělat: Nejlepším způsobem, jak ovládnout červce rajčat, je ruční sběr z rostlin. Vytrhněte housenky z rostlin a vhoďte je do kbelíku s mýdlovou vodou. Na zoborožcích parazituje vosa brachonidní. Pokud uvidíte růžkatého, kterému ze zad trčí bílá zrnka rýže, byl parazitován a již se nekrmí. Z bílých tobolek se vylíhnou prospěšné vosy, které budou parazitovat na dalších harožcích. Pokud najdete parazitované zoborožce, nechte je na místě, aby se mohly vylíhnout prospěšné vosy.

05 z 07
Stříbrolisté molice

V tropickém a subtropickém prostředí, molice stříbrnolistá, která je běžná v tropickém a subtropickém prostředí, poškozuje rostliny rajčat přímo i nepřímo. Drobný hmyz proniká do rostlinné tkáně a saje rostlinnou šťávu, což způsobuje žloutnutí listů a odumírání stonků. Poškozené rostlinné pletivo snižuje výnos plodů. Moušky poškozují rostliny rajčat nepřímo šířením chorob, když se pohybují z rostliny na rostlinu.

Co dělat: Whitefly Silverleaf nevyžaduje kontrolu. Podmínky prostředí se brzy změní a molice si najdou jiné hostitelské rostliny. Nejlepší obranou proti molici a jakémukoli škůdci rajčat je silná, zdravá rostlina rajčat. Poskytněte rostlinám 1 palec vody týdně a na kořenovou zónu rozprostřete 2 palce silnou vrstvu mulče, abyste zabránili ztrátě vlhkosti.

06 z 07
Smradlavé

Tyto jasně zelené nebo hnědé brouci ve tvaru štítu propichují části rostlin a sají šťávu z pupenů, květů a plodů. Plody poškozené páchníkem jsou skvrnité s malými žlutými skvrnami, které jsou měkké a houbovité. Poškození páchníkem je nejrozšířenější v létě, kdy dozrávají plody rajčat.

Co dělat: Obzvláště obtížně se ovládají brouci. Nejlepší kontrolou je prevence. Páchnouci přezimují v divokých, zarostlých oblastech. Udržujte oblasti poblíž vaší zahrady uklizené, abyste zabránili páchníkovi vytvořit útulný zimní domov; v následujícím roce bude počet obyvatel pravděpodobně menší.

07 z 07
Červi z rajčat ovoce

Červi z rajčat, které se živí ovocem a listy, jsou aktivní v celé Severní Americe. Tyto 1 ½-palcové červovité larvy jsou zelenožluté až hnědé. Červi rajčete často pronikají do zelených rajčat na konci stonku a způsobují poškození a hnilobu. Poškozené ovoce rozřízněte a červa můžete najít hluboko uvnitř plodu, na rozdíl od armádních červů, kteří jsou často blízko povrchu. Ovocné červy poškozují listy tím, že se živí vyvíjejícími se pupeny a občas se zavrtají do stonků rostliny.

Co dělat: Insekticidy jsou v domácí zahradě potřeba jen zřídka. Můry snášející vajíčka se brzy přesunou na jiné plodiny a poškození larvami se rozptýlí. Pokud je populace červců rajčete intenzivní, účinné přírodní insekticidy zahrnují Bacillus thuringiensis, Spinosad a pyrethrin. Pokud je to možné, zvolte tekutou verzi přírodního insekticidu – tekuté spreje mají lepší pokrytí než prachová forma insekticidu. Aby byl insekticid účinný, musí se dostat do kontaktu s larvami nebo vajíčky.