8 málo známých vedlejších účinků příliš velkého množství rybího oleje

Rybí olej je dobře známý pro své bohaté zdraví prospěšné vlastnosti.

Rybí olej, bohatý na omega-3 mastné kyseliny prospěšné pro srdce, snižuje hladinu triglyceridů v krvi, zmírňuje záněty a dokonce zmírňuje příznaky onemocnění, jako je revmatoidní artritida.

Více rybího tuku však není vždy lepší a příliš vysoká dávka může ve skutečnosti způsobit více škody než užitku, pokud jde o vaše zdraví.

Zde je 8 potenciálních vedlejších účinků, které se mohou objevit, když konzumujete příliš mnoho rybího tuku nebo omega-3 mastných kyselin.

1. Vysoká hladina cukru v krvi
Některé výzkumy ukazují, že suplementace vysokým množstvím omega-3 mastných kyselin může zvýšit hladinu cukru v krvi u lidí s cukrovkou.

Jedna malá studie například zjistila, že užívání 8 gramů omega-3 mastných kyselin denně vedlo k 22% zvýšení hladiny cukru v krvi u lidí s diabetem 2. typu během osmitýdenního období.

Je to proto, že velké dávky omega-3 mohou stimulovat produkci glukózy, což může přispívat k vysokým hladinám dlouhodobé hladiny cukru v krvi.

Jiný výzkum však přinesl protichůdné výsledky, které naznačují, že pouze velmi vysoké dávky ovlivňují hladinu cukru v krvi.

Ve skutečnosti další analýza 20 studií zjistila, že denní dávky až 3,9 gramů EPA a 3,7 gramů DHA – dvou hlavních forem omega-3 mastných kyselin – neměly žádný vliv na hladinu cukru v krvi u jedinců s diabetem 2.

SOUHRN
Užívání vysokých dávek omega-3 mastných kyselin může stimulovat produkci glukózy, což může vést ke zvýšení hladiny cukru v krvi – ačkoli vědecké důkazy nejsou přesvědčivé.

2. Krvácení
Krvácení dásní a krvácení z nosu jsou dva z charakteristických vedlejších účinků nadměrné konzumace rybího tuku.

Jedna studie na 56 lidech zjistila, že suplementace 640 mg rybího oleje denně po dobu čtyř týdnů snížila srážlivost krve u zdravých dospělých.

Kromě toho další malá studie ukázala, že užívání rybího oleje může být spojeno s vyšším rizikem krvácení z nosu, přičemž uvádí, že 72 % dospívajících užívajících 1–5 gramů rybího tuku denně zaznamenalo krvácení z nosu jako vedlejší účinek.

Z tohoto důvodu se často doporučuje přestat užívat rybí olej před operací a promluvit si se svým lékařem, než začnete užívat doplňky, pokud užíváte léky na ředění krve, jako je Warfarin.

SOUHRN
Užívání velkého množství rybího oleje může inhibovat tvorbu krevních sraženin, což může zvýšit riziko krvácení a způsobit příznaky, jako je krvácení z nosu nebo krvácení z dásní.

3. Nízký krevní tlak
Schopnost rybího oleje snižovat krevní tlak je dobře zdokumentována.

Jedna studie na 90 lidech na dialýze zjistila, že užívání 3 gramů omega-3 mastných kyselin denně významně snížilo systolický i diastolický krevní tlak ve srovnání s placebem.

Podobně analýza 31 studií dospěla k závěru, že užívání rybího oleje může účinně snížit krevní tlak, zejména u lidí s vysokým krevním tlakem nebo vysokou hladinou cholesterolu.

Zatímco tyto účinky mohou být jistě prospěšné pro osoby s vysokým krevním tlakem, mohou způsobit vážné problémy těm, kteří mají nízký krevní tlak.

Rybí olej může také interagovat s léky na snížení krevního tlaku, takže je důležité prodiskutovat doplňky stravy se svým lékařem, pokud se léčíte na vysoký krevní tlak.

SOUHRN
Bylo prokázáno, že omega-3 mastné kyseliny snižují krevní tlak, což může interferovat s některými léky a způsobit problémy lidem s nízkým krevním tlakem.

4. Průjem
Průjem je jedním z nejčastějších vedlejších účinků spojených s užíváním rybího oleje a může být zvláště převládající při užívání vysokých dávek.

Ve skutečnosti jeden přehled uvádí, že průjem je jedním z nejčastějších nežádoucích účinků rybího tuku spolu s dalšími zažívacími příznaky, jako je plynatost.

Kromě rybího tuku mohou průjem způsobit i jiné typy doplňků omega-3.

Lněný olej je například oblíbenou vegetariánskou alternativou rybího tuku, ale bylo prokázáno, že má projímavé účinky a může zvýšit frekvenci vyprazdňování .

Pokud po užití omega-3 mastných kyselin zaznamenáte průjem, ujistěte se, že užíváte doplňky s jídlem a zvažte snížení dávky, abyste zjistili, zda příznaky přetrvávají.

SOUHRN
Průjem je vedlejší účinek doplňků omega-3 mastných kyselin, jako je rybí olej a lněný olej.

5. Acid Reflux
Přestože je rybí olej známý pro své silné účinky na zdraví srdce, mnoho lidí hlásí, že po zahájení užívání doplňků stravy s rybím olejem pociťují pálení žáhy.

Další příznaky kyselého refluxu – včetně říhání, nevolnosti a žaludečních nevolností – jsou běžnými vedlejšími účinky rybího oleje z velké části kvůli jeho vysokému obsahu tuku. V několika studiích bylo prokázáno, že tuk spouští zažívací potíže.

Dodržování mírné dávky a užívání doplňků stravy s jídlem může často účinně snížit kyselý reflux a zmírnit příznaky.

Rozdělení dávky na několik menších porcí během dne může pomoci odstranit zažívací potíže.

SOUHRN
Rybí olej má vysoký obsah tuku a u některých lidí může způsobit příznaky kyselého refluxu, jako je říhání, nevolnost, špatné trávení a pálení žáhy.

6. Mrtvice
Hemoragická mrtvice je stav charakterizovaný krvácením do mozku, obvykle způsobeným prasknutím oslabených krevních cév.

Některé studie na zvířatech zjistily, že vysoký příjem omega-3 mastných kyselin může snížit srážlivost krve a zvýšit riziko hemoragické mrtvice.

Tato zjištění jsou také v souladu s jinými výzkumy, které ukazují, že rybí tuk může inhibovat tvorbu krevních sraženin.

Jiné studie však přinesly smíšené výsledky a uvádějí, že neexistuje žádná souvislost mezi příjmem ryb a rybího oleje a rizikem hemoragické mrtvice.

Měly by být provedeny další studie na lidech, aby se zjistilo, jak mohou omega-3 mastné kyseliny ovlivnit riziko hemoragické mrtvice.

SOUHRN
Některé studie na zvířatech zjistily, že vysoký příjem omega-3 mastných kyselin může zvýšit riziko hemoragické mrtvice, zatímco jiné studie na lidech nenalezly žádnou souvislost.

7. Toxicita vitaminu A
Některé typy doplňků omega-3 mastných kyselin mají vysoký obsah vitamínu A, který může být toxický, pokud je konzumován ve velkém množství.

Například jen jedna polévková lžíce (14 gramů) oleje z tresčích jater může pokrýt až 270 % vaší denní potřeby vitaminu A v jedné porci.

Toxicita vitaminu A může způsobit vedlejší účinky, jako jsou závratě, nevolnost, bolesti kloubů a podráždění kůže.

Z dlouhodobého hlediska by to mohlo také vést k poškození jater a v závažných případech dokonce k selhání jater.

Z tohoto důvodu je nejlepší věnovat zvýšenou pozornost obsahu vitaminu A ve vašem doplňku omega-3 a udržovat mírné dávkování.

SOUHRN
Některé typy doplňků omega-3 mastných kyselin, jako je olej z tresčích jater, mají vysoký obsah vitamínu A, který může být ve velkém množství toxický.

8. Nespavost
Některé studie zjistily, že užívání mírných dávek rybího oleje může zlepšit kvalitu spánku.

Jedna studie na 395 dětech například ukázala, že užívání 600 mg omega-3 mastných kyselin denně po dobu 16 týdnů pomohlo zlepšit kvalitu spánku.

V některých případech však může užívání příliš velkého množství rybího oleje ve skutečnosti narušovat spánek a přispívat k nespavosti.

V jedné případové studii bylo hlášeno, že užívání vysoké dávky rybího oleje zhoršilo příznaky nespavosti a úzkosti u pacienta s depresí v anamnéze.

Současný výzkum se však omezuje na případové studie a neoficiální zprávy.

Je zapotřebí více výzkumu, abychom pochopili, jak velké dávky mohou ovlivnit kvalitu spánku u běžné populace.

SOUHRN
Ačkoli bylo prokázáno, že mírné dávky rybího oleje zlepšují kvalitu spánku, jedna případová studie naznačuje, že užívání velkého množství způsobilo nespavost.

Kolik je příliš mnoho?
Ačkoli se doporučení mohou značně lišit, většina zdravotnických organizací doporučuje příjem alespoň 250–500 miligramů kombinované EPA a DHA, dvou základních forem omega-3 mastných kyselin, denně.

Vyšší množství se však často doporučuje lidem s určitými zdravotními problémy, jako je srdeční onemocnění nebo vysoké hladiny triglyceridů (27).

Pro srovnání, typický 1000 mg měkký gel z rybího oleje obecně obsahuje asi 250 mg kombinované EPA a DHA, zatímco jedna čajová lžička (5 ml) tekutého rybího oleje obsahuje asi 1 300 mg.

Podle Evropského úřadu pro bezpečnost potravin lze doplňky omega-3 mastných kyselin bezpečně konzumovat v dávkách až 5 000 mg denně.

Obecným pravidlem je, že pokud zaznamenáte nějaké negativní příznaky, jednoduše snižte příjem nebo zvažte pokrytí potřeby omega-3 mastných kyselin prostřednictvím potravinových zdrojů.

SOUHRN
Za bezpečné se považuje až 5 000 mg omega-3 mastných kyselin denně. Pokud zaznamenáte nějaké negativní příznaky, snižte příjem nebo místo toho přejděte na zdroje potravy.

Sečteno a podtrženo
Omega-3 jsou nezbytnou součástí stravy a doplňky, jako je rybí tuk, jsou spojovány s řadou zdravotních výhod.

Konzumace příliš velkého množství rybího tuku by si však mohla ve skutečnosti vybrat daň na vašem zdraví a vést k vedlejším účinkům, jako je vysoká hladina cukru v krvi a zvýšené riziko krvácení.

Držte se doporučeného dávkování a snažte se získat většinu vašich omega-3 mastných kyselin z plnohodnotných potravinových zdrojů, abyste získali co největší nutriční zisk.