8 způsobů, jak přidat živiny do půdy

Chemická zahradní hnojiva mohou ublížit lidem a způsobit zkázu na půdě.

Naštěstí existují ekologické alternativy a některé z nich dokonce najdete přímo u vás doma.

Zde je 8 DIY způsobů, jak přirozeně přidat živiny do půdy:

1. Banánové slupky

Masité a vlhké banánové slupky bohaté na minerály snadno difundují silné živiny do půdy. Kromě toho jsou banánové slupky impozantními repelenty mšic. Nakrájejte slupky na kousky, aby se snadno rozložily, a zakopejte je o centimetr nebo dva ve vaší zahradě. Růže a zelenina mají obzvláště v oblibě banánové slupky.

2. Vaječné skořápky

Vaječné skořápky jsou plné dusíku, vápníku a kyseliny fosforečné. Vaječné skořápky, které jsou méně páchnoucí než syrová vejce a rychleji se rozkládají, lze rozdrtit a zapracovat do půdy. Mohou být také rozptýleny do dna otvorů nově vysazené zeleniny, aby odpuzovaly zvířátka, jako jsou hlemýždi a slimáci.

3. Epsomská sůl

Epsomská sůl, která obsahuje velkorysou směs hořčíku a síry, rozproudí květy, pomůže rostlinám stát se huňatějšími a zvýší produkci chlorofylu. Je zvláště účinný u růží, rajčat a paprik, protože často mají nedostatek hořčíku. Může se buď nasypat do výsadbové jámy, nebo smíchat s vodou.
4. Dřevěný popel

Dřevěný popel se obvykle používá ke zvýšení pH půdy a může být rozptýlen nebo kompostován. Jsou plné základních živin pro růst rostlin. Před použitím dřevěného popela však vyzkoušejte půdu. Pokud je již alkalický, mohly by poškodit nebo dokonce zabít vaše rostliny.

5. Hnůj

Hnojení vaší zahrady zvířecími výkaly může znít povrchně, ale je to špičková výživa. Hnůj je vlastně zásobárna živin. Ideálně by měl být kompostován, aby rostliny nespálil. Nikdy však nepoužívejte psí nebo kočičí výkaly, protože mohou obsahovat přenosná onemocnění, jako je toxoplazmóza a škrkavky.

6. Prošlé krmivo pro zvířata
Prošlé krmivo pro zvířata lze přidat do kompostu pro zvýšení živin. Krmivo pro koně a kuřata je plné bílkovin, což je skvělé pro rostliny. Nevyhazujte ani to prošlé krmivo pro psy. Uvolňuje dusík, draslík, vápník a fosfor a také přitahuje užitečný hmyz, plísně a bakterie.

7. Káva

Káva otevírá oči lidem a je také povzbuzujícím prostředkem pro rostliny. Kávová sedlina dodává rostlinám velké množství dusíku a lze ji přidat do kompostu. Mohou být také posypány přímo na zem.

8. Kompostování

Kompost je organická hmota, která se přirozeně rozkládá na hnojivo plné živin. Kompostovací materiály mohou zahrnovat:

• Jádra jablek

• Prošlý chléb

• Zeleninové slupky

• Listí a posekaná tráva

Na rozdíl od hnojiva, které krmí rostliny, kompost obohacuje půdu samotnou. To dává rostlinám lepší podmínky pro růst a rozkvět.

Nekvalitní půda přinese jen stejně nekvalitní rostliny. Naštěstí je snadné obohatit půdu. Postupujte podle těchto kutilských metod a blaho vašich rostlin bude snadné zakořenit.