Hnojte hortenzie jako profesionál pomocí těchto 6 tipů

Získejte více květin tím, že budete přesně vědět, jak a kdy hortenzie hnojit.

Hortenzie je taková radost růst. Vyžadují minimální péči, pokud je zasadíte na správné místo pro typ hortenzie, který jste si vybrali. Odměnou je působivá letní květinová show s květy, které jsou stejně nádherné v zahradě, na terase v ozdobném květináči nebo uvnitř jako úžasné aranžmá řezaných květin. Jen s trochou TLC budou vaše hortenzie každým rokem lepší. Ale pro nejlepší květy musíte hortenzie správně pohnojit. Pro nejúchvatnější ukázku těchto krásných květů postupujte podle těchto jednoduchých tipů pro hnojení hortenzií.

1. Nehnojte v době výsadby.
Při výsadbě hortenzie není nutné přidávat další hnojivo. Pokud jste rostlinu zakoupili ze školky, půda, ve které roste, zatím obvykle stále obsahuje dostatečné množství hnojiva s pomalým uvolňováním. Jednoduše udržujte svou novou hortenzii dobře zalévanou, poskytněte jí vrstvu mulče a dejte jí šanci, aby se ve vaší zahradě usadila.

2. S hnojením začněte rok po výsadbě.
Existuje několik různých druhů hortenzií – hortenzie velké, latové, hladké, dubové, horské. Všechny tyto druhy by měly být hnojeny alespoň jednou za sezónu koncem zimy nebo brzy na jaře, určitě v době, kdy se kolem základny rostliny začne objevovat nový růst.

Hortenzie velkolisté, horské a hladké hortenzie – zvláště kvetoucí odrůdy, které vytvářejí květy na starém i novém dřevě – budou mít prospěch z druhé aplikace hnojiva v polovině léta. Vyrobit všechny ty květiny vyžaduje spoustu energie!

U hortenzií, které přezimovaly v nádobách, postačí jednorázová jarní aplikace hnojiva s pomalým uvolňováním.

3. Vyberte nejlepší hnojivo pro hortenzie.
Nejlepší hnojivo pro hortenzie je produkt s pomalým uvolňováním, který rostlinám dodává základní živiny, jako je dusík, fosfor a draslík, postupně během několika měsíců. Nejlépe se jim také daří s formulací, která podporuje produkci květin. Vyvážená granulovaná hnojiva jako Espoma Rose Tone a Holly Tone jsou dobrou volbou. Jobes Fertilizer Spikes jsou další dobrou volbou.

Na hortenzie se vyvarujte používání rychle se uvolňujících hnojiv v tekuté formě. Tyto produkty mohou krátkodobě stimulovat růst, ale nemusí rostlinu dlouhodobě udržet. Tento typ hnojení má také tendenci podněcovat spíše vegetativní růst než květy.

4. Aplikujte správné množství hnojiva.
Vždy se řiďte pokyny na štítku hnojiva, které používáte, zejména pokud jde o použité množství. Aplikujte pomalu se uvolňující hnojivo na povrch půdy pod celé rozprostření větví vaší hortenzie. Pokud provádíte dvě aplikace, rozdělte doporučené množství na polovinu a pokaždé aplikujte toto množství. Po aplikaci hnojiva rostliny dobře zalijte.

Nedovolte, aby se hnojivo dostalo do přímého kontaktu s listy vaší hortenzie – některá hnojiva mohou způsobit spálení listů.

5. Nepřekrmujte své hortenzie.
Příliš mnoho hnojiva – zejména přípravků s vysokým obsahem dusíku – může mít za následek bujné olistění, ale málo květů. A o to vám rozhodně nejde. Pokud zažijete rok bujného vegetativního růstu a málo květů, vynechejte hnojení hortenzií až do následujícího roku.

6. V srpnu přestaňte hnojit.
Po polovině srpna neaplikujte hnojivo na žádný typ hortenzie. Nechcete podporovat růst pozdní sezóny, který je citlivější na zimní poškození. To je důležité zejména u druhů hortenzií, které nasazují poupata na předchozí rok (staré dřevo). Pokud tento porost v zimě odumře, v příštím roce získáte méně květů.

Často kladené otázky
Jaké hnojivo mám použít ke změně barvy květů hortenzie?
Technicky to není druh hnojiva, které mění barvy květů hortenzie, jsou to úpravy půdy, které mění pH půdy. Také pouze barvy květů hortenzie velkolisté nebo hortenzie jsou ovlivněny pH. Pokud chcete růžové květy hortenzie, použijte zahradní vápno, které zvýší pH půdy. U modrých květů hortenzie přidejte do půdy síran hlinitý, který snižuje pH.

Existuje nějaké domácí hnojivo pro hortenzie, které mohu použít?
Domácí kompost je skvělým zdrojem pomalu se uvolňujících živin pro hortenzie. Buď posypte půdu pod rostlinami kompostem a dobře zalévejte, nebo si uvařte várku kompostového čaje a dopřejte rostlinám jeho hluboký nápoj. Aplikaci kompostového čaje můžete opakovat za 2 až 3 týdny.