Jak a kdy hnojit růže pro větší a jasnější květy

Použijte tyto tipy pro hnojení růží, které jim pomohou vytvořit spoustu květů.

Růže jsou z větší části pěkně houževnaté rostliny, které porostou a pokvetou, aniž by od vás vyžadovaly velkou pozornost. Ale aby si růže užily největší květy a nejzdravější růst, potřebují více výživy než většina kvetoucích keřů. Naštěstí je poskytování živin, které potřebují, snadné a můžete to udělat organicky nebo pomocí syntetických hnojiv. Klíčem je používat to nejlepší hnojivo na růže se správným poměrem živin a pravidelně tak činit. Vědět, kdy přihnojit růže a dodržovat pravidelný rozvrh, vás odmění zahradou plnou úžasných, voňavých květin.

Proč růže potřebují hnojení
Stejně jako všechny rostliny potřebují i růže tři primární živiny: dusík („N“ na etiketě hnojiva), fosfor (P) a draslík (K), plus několik sekundárních a stopových prvků. Stopové prvky (bór, chlór, měď a železo) podporují růst rostlinných buněk a kořenů. Většina zahradních půd poskytuje některé z těchto živin, ale s tím, jak rostliny rostou a využívají je, dochází k jejich vyčerpání. To je místo, kde vstupujete; přidání živin zpět do půdy pomáhá růžím podávat nejlepší výkony.

Nejlepší hnojiva na růže
Primární živiny jsou dostupné jak z organických (pocházejících z rostlinného nebo živočišného života), tak ze syntetických nebo anorganických materiálů. Hnojiva se dodávají v suché, tekuté nebo listové formě postřiku. Nakupujte produkt označený jako růže a pečlivě si přečtěte pokyny pro množství a frekvenci aplikace. Pamatujte, že více není lepší; nadměrné hnojení může poškodit rostliny nebo je učinit náchylnými k napadení chorobami a hmyzem.

Organická hnojiva na růže
Využití organických zdrojů živin ke krmení růží má tu výhodu, že je méně pravděpodobné, že bude půda přetížena zbytečnými chemikáliemi. Koncentrace živin v bio produktech je však obecně nižší než v syntetických produktech, proto se doporučuje častější aplikace. Kompromisem je, že organické produkty také živí půdní organismy a vyvíjejí humus (organický materiál, obvykle z rozkládajících se listů nebo jiných rostlin), což činí půdu zdravější pro růst rostlin. Mezi dobré možnosti patří:
Rybí emulze
Letité hnoje
Kompostový čaj
Alfalfa jídlo
Kostní moučka

Jak a kdy hnojit růže
Většina růží potřebuje pravidelné krmení po celou vegetační sezónu. Ale přesně to, jak a kdy růže hnojit, závisí na tom, zda se jedná o nové nebo zavedené rostliny a zda se jedná o opakovaně kvetoucí růže.

Nově vysazené růže
Když do zahrady přidáváte novou rostlinu růže, přidejte do jamky v době výsadby kompost. Asi o měsíc později, poté, co se usadí, poskytněte tekuté hnojivo (syntetické nebo organické).

Zavedené růže
Začněte krmit stávající rostliny růží na jaře, když je nový růst asi 6 palců dlouhý. Po prvním květu zajistěte druhé krmení tekutým hnojivem.

Opakovaně kvetoucí růže
Opakovaně kvetoucí růže na jaře přihnojujte jako kterékoli jiné růže, poté každé 2-3 týdny až do pozdního léta.

 

Tipy na hnojení růží
Je dobré provádět test půdy každých několik let, zvláště pokud je třeba upravit pH půdy, aby byly vaše růže zdravé. Výsledky vám pomohou přesně zjistit, jaký typ hnojiva a dalších úprav půdy, jako je zahradní vápno, musíte přidat.
Pokud jsou podmínky suché, zalijte růže před krmením a poté je udržujte dobře hydratované. To pomáhá rostlinám lépe absorbovat živiny a zabraňuje spálení hnojiva na kořenech a listech.
Přestaňte krmit asi osm týdnů před průměrným datem prvního mrazu, abyste se vyhnuli stimulaci příliš nového růstu, který by nízké teploty poškodily.

 

Často kladené otázky
Existují růže, které nepotřebují pravidelné hnojení?
Ano, nenáročné odrůdy krajinných nebo keřových růží se dobře obejdou bez pravidelného hnojení, kromě toho, že jim na jaře dáte dávku pomalu se uvolňujícího hnojiva.

Kolik hnojiva potřebují růže v květináčích?
Hnojte růže rostoucí v květináčích častěji než růže v zemi. Je to proto, že růže v květináčích mají omezenější objem půdy, aby našly živiny, a častěji se zalévají, což může živiny odplavit.