Jak sázet a pěstovat topoly

Přímé podrobnosti o výsadbě a pěstování několika druhů topolů.

Topol (Populus spp.), původní dřevina vyskytující se téměř ve všech státech Unie, se obvykle nejlépe pěstuje v jejich přirozeném prostředí. Když jsou topoly vysazeny v městské a příměstské krajině, daleko od nuancí jejich původních stanovišť, chřadnou. V těchto upravených prostředích jsou to krátkověké, nepořádné stromy s křehkým dřevem, které vytváří častý odpad. Mezi známé druhy topolů patří osika třesavá, osika velká, topol východní, topol bílý, topol černý a topol lombardský. Všichni členové stejného rodu sdílejí tyto topoly několik vlastností.

Třesavé osiky jsou jedny z nejznámějších topolů, a to z dobrého důvodu. Jejich nápadná bílá kůra, silný vertikální habitus a nádherná podzimní barva dodávají krajině krásu a zajímavost. Šlechtitelé rostlin pracovali na výběru kultivarů třesavého osika, které obstojí v náročných podmínkách obytné krajiny. K dispozici je několik kultivarů, a když jsou vysazeny na správném místě, daří se jim. Topol východní je další obyčejný topol. Mohutný strom, který dosahuje výšky více než 100 stop, východní bavlník snáší vlhkou půdu a často se vyskytuje v blízkosti potoků a řek ve svém přirozeném prostředí. Východní topol, stejně jako mnoho topolů, není dobrou volbou pro městskou a příměstskou krajinu.

Cottonwood Přehled
RODOVÉ JMÉNO Populus
BĚŽNÝ NÁZEV Cottonwood
DALŠÍ BĚŽNÁ JMÉNA Osika třesavá, osika velká, osika evropská, topol Freemont, topol bílý, topol stříbrný, topol černý, topol lombardský
TYP ROSTLINY Strom
SVĚTLO Část Slunce, Slunce
VÝŠKA 30 až 100 stop
ŠÍŘKA 20 až 40 stop
BARVA LISTŮ Modrá/zelená
VLASTNOSTI SEZÓNY Barevné podzimní listí
ZÓNY 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9
MNOŽENÍ Kmenových řízků

Kde zasadit topoly
Topoly dobře rostou na plném slunci nebo v polostínu. Strom potřebuje alespoň šest hodin přímého slunečního záření denně, aby se vytvořila silná struktura větví. Topoly jsou ceněny pro svou schopnost růst v široké škále půd, od hlinitého písku po jíl. Od třesoucích se osik po východní topoly rostou topoly nejlépe ve svých původních stanovištích. Narušená půda a nepravidelné pěstební podmínky v městských a příměstských oblastech pro ně nejsou vhodné. V obytných oblastech mají obvykle krátkou životnost a ty, které přežívají desítky let, mívají slabé dřevo a často padají větve a větve.

Ne každý topol je ve Spojených státech invazivní, ale mnoho z nich je invazivních v konkrétních státech – některé jsou silně invazivní. Před objednáním nebo výsadbou některého z mnoha druhů topolů se poraďte s odborníkem na zahradnictví ve vaší oblasti.

Jak a kdy sázet topoly
Zasaďte topol na jaře, jakmile lze půdu zpracovat. Vykopejte výsadbovou jámu jen o několik centimetrů širší, než je kořenový bal stromu. Když je strom umístěn do výsadbové jámy, horní část kořenového balu by měla být v rovině s okolním svahem. Zasypte výsadbovou jamku přírodní zeminou a kolem kořenové zóny vybudujte mělkou nádrž. Zalévejte strom poskytnutím asi 10 galonů vody jednou týdně. Pokračujte v pravidelném zavlažování během prvního vegetačního období.

Tipy na péči o topol

Světlo
Topol roste nejlépe na plném slunci nebo v polostínu. Vyberte místo pro výsadbu, na které dopadá alespoň šest hodin přímého slunečního světla denně.

Půda a voda
Topol roste v nejrůznějších půdních podmínkách. Dařit se mu bude v rychle propustné, písčité hlíně a pomalu propustné hlíně. Většina topolů roste nejlépe v oblastech s pravidelnou vlhkostí. Některé druhy topolů snášejí suchá období.

Teplota a vlhkost
Preference teploty a vlhkosti u topolů se liší podle druhu. Třesoucí se osiky například chřadnou v horku a vlhku. Jsou doma v chladných horských oblastech. Topol východní naopak dobře roste v teple a vlhku a snáší intenzivní letní podmínky.

Hnojivo
Topolové stromy nevyžadují hnojení. Těží z půdy živiny a rychle rostou bez hnojiva.

Prořezávání
Prořezávejte topoly na jaře nebo kdykoli si všimnete mrtvých nebo zlomených větví. Slabý zalesněný strom, topol, často po silné bouři shazuje větve a celé větve. Není neobvyklé najít na jaře po typické zimě drn pod topolem obsypaný větvičkami.

Škůdci a problémy
Králíci a jeleni často prohlížejí mladé topoly. Mladé stromky chraňte zejména v zimním období drátěnou zábranou. Hmyzí škůdci zahrnují vrtalky, mšice, housenky a šupiny.

Několik druhů topolů produkuje silné sazenice, které se mohou rychle stát na obtíž. Mějte připravený plán, jak se vypořádat se sazenicemi stromů; herbicidy jsou obecně neúčinné a často je vyžadováno ruční tahání.

Druhy topolů
Existuje asi 35 druhů topolů, ale většina není v domácí krajině nijak zvlášť žádoucí.

Východní Cottonwood
Topol východní (Populus deltoides) je velký, rychle rostoucí strom, který se v jeho původním prostředí obvykle vyskytuje podél potoků a břehů řek. Roste 100 stop vysoký a je také známý jako Carolina topol nebo jednoduše topol. Východní topol produkuje každé jaro velké množství semen. Semena jsou přichycena k hedvábně bílým chloupkům a roznášena větrem. Nekontrolovatelný přesazující strom, sazenice východního topolu se mohou stát na obtíž. Stejně jako ostatní členové rodiny topolů má východní topol křehké dřevo a často opadává větve. Trápí ji nejrůznější škůdci a choroby. Není to dobrý strom pro městskou nebo příměstskou krajinu. Zóny 3–9.

Evropský Aspen
Podobně jako osika třesavá má osika evropská (Populus tremula) srdčité nebo trojúhelníkové listy, které se třpytí při sebemenším vánku. Má hladkou šedou kůru. Hledejte vysokou a úzkou „Erecta“ evropskou osiku. Tento výběr 40 stop vysoký a 7 stop široký je neplodný – neprodukuje semena. Zóna 2–9.

Fremont Cottonwood
Topol Fremont (Populus fermontii), původem ze západu Spojených států, se běžně vyskytuje v blízkosti potoků v suchých pouštních zemích. Stejně jako ostatní zástupci čeledi topolovitých je zaplevelený a v domácích krajinách není užitečný. Zóny 5–9.

Třesoucí se Aspen
Třesavý osika (Populus tremuloides) je doma v chladných horských oblastech. Je známý pro svou výjimečnou žlutou podzimní barvu, bílou kůru a listy, které se třesou při sebemenším vánku. Na zahradě se hodí jako rychle rostoucí větrolam. Nesnáší horko a vlhko a nejlépe roste v dobře propustné půdě. Dorůstá výšky 40 až 50 stop a šířky 20 až 30 stop. Zóny 2–6.

Topol bílý
Topol bílý (Populus alba), také známý jako topol stříbrný, je evropská introdukce, která se naturalizovala v některých oblastech Severní Ameriky, kde je považována za plevelnou nebo invazivní. Křehké dřevo, agresivní dosévání a slabá stromová struktura z něj činí strom chudé krajiny. Zóny 3–9.

Často kladené otázky
Kde je nejlepší místo pro výsadbu třesoucí se osiky?
Třesoucí se osice se daří v chladných horských oblastech. Vysazujte ji do kamenitých půd ve vysokých nadmořských výškách nebo do písčitohlinité půdy v nižších polohách. Je mrazuvzdorný v zónách 2–6.

Jak rychle rostou topoly?
Výjimečně rychlé! Je známo, že například třesoucí se osiky zvyšují svou výšku o 24 palců nebo více za rok, když jsou vysazeny na pohostinném místě.

Kdy je nejlepší prořezávat topoly?
Topoly ořežte na jaře, než se objeví nový růst. Větve bez listů umožňují snadno vidět strukturu stromu. Neváhejte ořezávat zlomené nebo nemocné větve kdykoli během roku.