Kapsaicin: Vědci zkoumají zdravotní přínosy aktivní složky chilli papriček

Jste v indické, mexické nebo thajské restauraci. Zakousnete se do načervenalé hmoty. Okamžitě vás brní jazyk, cítíte příval tepla, polije vás pot. Právě jste potkali kapsaicin!

 

Kapsaicin je chemická sloučenina nacházející se ve vnitřních membránách chilli papriček, která při požití vyvolává pocit pálení v ústech.

Pálivost se liší v závislosti na odrůdě pepře a měří se na Scovilleově stupnici.

Kapsaicin, který se aplikuje na kůži jako lokální krém, může zmírnit některé bolesti spojené s artritidou nebo bolestí spojenou s postherpetickou neuralgií, nejčastější komplikací pásového oparu.

Při první aplikaci krém často způsobuje pálení, lokální zarudnutí a zánět.

Trpíme tedy další bolestí, abychom zmírnili počáteční bolest?

„Může se to zdát paradoxní, ale ano, bojujeme s ohněm,“ řekl profesor Réjean Couture, výzkumník na katedře farmakologie a fyziologie na univerzitě v Montrealu.

„Kapsaicin aktivuje nociceptor (receptor bolesti) umístěný na konci senzorických neuronů v kůži (C-vlákna).“

„Když je tento nociceptor stimulován příliš velkým množstvím kapsaicinu prostřednictvím opakované topické aplikace, C-vlákno je nakonec vyčerpáno o neurotransmitery, které vysílají signály bolesti do mozku.“

„Zkrátka hypersenzibilizujeme systém a poté jej znecitlivíme, abychom dočasně zmírnili bolest způsobenou virem pásového oparu nebo jinými typy neurogenního zánětu zahrnujícího C-vlákna.“

Ačkoli je možné zmírnit bolest aplikací kapsaicinu na kůži, nejběžnějším způsobem, jak se dostat do kontaktu s kapsaicinem, je samozřejmě jeho konzumace.

„Při požití má potenciální antioxidační, antikarcinogenní a antiobezitogenní výhody,“ řekla profesorka Valérie Marcil, výzkumná pracovnice na katedře výživy na univerzitě v Montrealu.

„Za prvé, kapsaicin může ovlivnit životní cyklus rakovinných buněk podporou apoptózy, programované smrti buněk.“

„Toto je mechanismus, který v rakovinných buňkách často nefunguje normálně. Přežívají a množí se, když by je měla zničit apoptóza.“

„Ale existují důkazy, že kapsaicin může pomoci zničit některé rakovinné buňky.“ Také se předpokládá, že molekula kapsaicinu má antiobezitogenní vlastnosti, protože zvyšuje energetický výdej a pocit sytosti.

„Ale kapsaicin není všelék.“ A zatímco jeho přínosy byly prokázány ve studiích in vitro, jeho účinnost u lidí prokázána nebyla.“

„To je případ všech živin,“ řekla.

„Ve skutečném životě nejíte živiny, ale jídlo. A jídlo není droga. Musíme být opatrní, když mluvíme o síle jídla, protože skutečné účinky jsou často výsledkem kombinace faktorů.“

V roce 2021 tým výzkumníků z Institutu mikrobiologie, infekčních nemocí a imunologie, Charité a Humboldt-Universität zu Berlin poskytl důkazy, že kapsaicin je slibnou doplňkovou možností pro léčbu bakteriálních infekcí rezistentních na antibiotika.

I když není dostatečně účinný, aby nahradil antibiotika, může snížit množství antibiotik potřebných k léčbě bakteriálních infekcí a snížit riziko vzniku rezistence.

„Toto je cesta, kterou stojí za to prozkoumat,“ řekl profesor Yves Brun, mikrobiolog na katedře mikrobiologie, infekčních nemocí a imunologie na univerzitě v Montrealu.

„Přístupy, které kombinují dvě molekuly, mají řadu výhod, protože mohou mít synergický efekt.“

„Kapsaicin se v těle dobře vstřebává a nezdá se, že by byl toxický, alespoň v požité dávce. Neznáme však mechanismus jeho působení, takže zde by měl začít další výzkum.“

„Základní molekulární mechanismy musí být lépe pochopeny a převod výsledků in vitro do modelů in vivo bude muset být ověřen v budoucích klinických studiích.“

„Ale ať už jsou účinky antioxidační, anti-obezitogenní, antibiotické nebo jen příjemně pálivé, není důvod se zříkat horké omáčky!“

Zdroj: sci-news.com