Toxicita vitaminu E: Vše, co potřebujete vědět

Vitamin E je nezbytný vitamin, který hraje ve vašem těle mnoho důležitých rolí.

Nicméně, stejně jako u mnoha vitamínů, příliš mnoho může vést ke zdravotním komplikacím. V tomto případě je to známé jako předávkování vitamínem E nebo toxicita vitamínu E.

Tento článek shrnuje toxicitu vitaminu E, včetně jejích příznaků a vedlejších účinků, a také jak ji léčit a předcházet.

Co je toxicita vitaminu E?
Toxicita vitaminu E je, když se ve vašem těle hromadí nadměrné množství vitaminu E a způsobuje zdravotní komplikace.

Vitamin E je vitamin rozpustný v tucích, který funguje jako antioxidant. Může snížit riziko srdečních onemocnění, některých druhů rakoviny, problémů se zrakem a poruch mozku.

Jednou z jeho klíčových funkcí je udržovat krevní cévy rozšířené a zabraňovat tvorbě sraženin ve vašich cévách.

Denní hodnota (DV) vitaminu E je 15 mg denně. Následující potraviny jsou bohaté na vitamín E:

Oleje: sójový olej, slunečnicový olej, světlicový olej, olej z pšeničných klíčků, kukuřičný olej
Ořechy a semínka: slunečnicová semínka, mandle, lískové ořechy, arašídové máslo, arašídy
Ovoce: kiwi, mango, rajčata
Zelenina: špenát, brokolice
Vzhledem k tomu, že vitamíny rozpustné v tucích jsou uloženy v tuku, mohou se hromadit ve vašem tělesném tuku, zvláště pokud je přijímáte v nadměrném množství prostřednictvím stravy nebo doplňků (2 důvěryhodný zdroj).

U vitaminu E je horní limit (UL) – neboli množství, které může většina lidí denně konzumovat prostřednictvím jídla a doplňků bez komplikací – 1 000 mg.

SOUHRN
Vitamin E je v tucích rozpustný antioxidační vitamin. Pokud se užívá ve vysokých dávkách, může se hromadit ve vašem tělesném tuku a způsobit komplikace.

Kdo potřebuje doplněk vitaminu E?
Mnoho lidí užívá doplňky vitaminu E v naději, že zlepší svůj imunitní systém, sníží riziko rakoviny nebo posílí vlasy, kůži a nehty prostřednictvím antioxidačních účinků vitaminu a potenciálně proti stárnutí.

Doplňky vitaminu E jsou však zbytečné a poskytují jen malý užitek, pokud nemáte nedostatek vitaminu.

Lidé s nízkotučnou dietou nebo lidé s poruchami, které ovlivňují jejich schopnost trávit a absorbovat tuk, jako je Crohnova choroba nebo cystická fibróza, mohou být vystaveni zvýšenému riziku nedostatku vitaminu E.

SOUHRN
Pokud nemáte nedostatek vitamínu E, pravděpodobně jej nebudete muset doplňovat. Pokud máte poruchu malabsorpce tuků nebo dodržujete dietu s nízkým obsahem tuku, můžete být vystaveni zvýšenému riziku nedostatku vitaminu E.

Nežádoucí účinky a příznaky
Nadměrný příjem vitaminu E může způsobit ředění krve a vést ke smrtelnému krvácení. Může také narušit srážení krve, což je přirozená obrana vašeho těla proti nadměrnému krvácení po zranění.

Je také spojován se zvýšeným rizikem hemoragické mrtvice nebo mrtvice způsobené krvácením do mozku.

Kromě toho jedna studie naznačuje, že nadměrný příjem vitaminu E je spojen s vyšším rizikem úmrtí z jakékoli příčiny, ale k prozkoumání této možnosti je zapotřebí více výzkumu.

Vzhledem k těmto potenciálně závažným rizikům byste neměli užívat velké dávky doplňků vitamínu E.

Potenciální lékové interakce
Zdá se, že existuje malé riziko interakce vitaminu E s léky, když je konzumován v normálních hladinách.

Vysoké dávky doplňků vitamínu E – ty, které poskytují více než 300 mg denně – však mohou interagovat s léky na ředění krve aspirinem a warfarinem.

Mohou také interferovat s tamoxifenem, lékem používaným k léčbě rakoviny prsu, a cyklosporinem, imunosupresivem používaným lidmi po transplantaci orgánu.

Máte-li jakékoli obavy ohledně potenciálních interakcí mezi doplňky vitaminu E a vašimi léky, měli byste se poradit se svým poskytovatelem zdravotní péče.

SOUHRN
Předávkování vitamínem E může způsobit nadměrné ředění krve a vést k mrtvici nebo zvýšenému riziku úmrtí. Vysoké dávky doplňků mohou interferovat s ředidly krve, tamoxifenem a cyklosporinem.

Léčba a prevence
Léčba mírné toxicity vitaminu E zahrnuje přerušení užívání vašeho doplňku vitaminu E, ale závažnější komplikace mohou vyžadovat lékařskou intervenci.

Nejlepší způsob, jak zabránit toxicitě vitaminu E, je udržovat denní příjem vitaminu E – jak z doplňků, tak z potravin – pod UL 1 000 mg denně. Je nepravděpodobné, že by k předávkování došlo v důsledku konzumace samotných potravin bohatých na vitamín E.

To znamená, že doplňky vitaminu E mohou začít interferovat s léky, když se užívají nad 300 mg denně, a jedna studie zaznamenala zvýšené riziko mrtvice u lidí užívajících 180 mg denně.

Většina lidí však nepotřebuje téměř tolik, protože DV je pouze 15 mg. Máte-li jakékoli dotazy nebo obavy týkající se doplňků vitaminu E, promluvte si se svým poskytovatelem zdravotní péče.

Také se ujistěte, že tyto doplňky skladujete na bezpečném místě, které je mimo dosah dětí. Protože je vitamin E rozpustný v tucích, představuje u dětí zvýšené riziko toxicity a komplikací.

SOUHRN
Léčba toxicity vitaminu E zahrnuje přerušení užívání vašich doplňků vitaminu E. Abyste tomu zabránili, neužívejte více než 1 000 mg vitamínu E denně mezi jídlem a doplňky.

Sečteno a podtrženo
Přestože je vitamín E nezbytnou živinou, je možné se jím předávkovat – zvláště při užívání doplňků.

Toxicita vitaminu E může způsobit vážné komplikace, jako je ředění krve, a může zvýšit riziko mrtvice a smrti z jakékoli příčiny.

Abyste předešli toxicitě vitaminu E, ujistěte se, že mezi doplňky a jídlem nedostanete více než 1 000 mg vitaminu E denně.