Výhody a nevýhody 5 metod přerušovaného hladovění

Přerušovaný půst je jedním z nejpopulárnějších zdravotních trendů posledního desetiletí.

Někteří lidé přísahají na stravovací návyky a zjišťují, že jim pomáhá zvládat chuť k jídlu a váhu a podporuje optimální zdraví.

Nicméně přerušovaný půst nemusí být vhodný pro každého – buď ze zdravotních důvodů, nebo proto, že neodpovídá jejich představě o výživné a udržitelné stravě.

Tento článek se blíže podívá na některé z nejoblíbenějších způsobů provádění přerušovaného půstu a také na několik výhod a nevýhod.

Tyto informace vám mohou pomoci rozhodnout se, zda je přerušovaný půst něco, co chcete vyzkoušet pro své zdraví a štěstí.

Co je to přerušovaný půst?
Přerušovaný půst je stravovací vzorec, během kterého se zdržíte konzumace jakýchkoli kalorií po delší dobu. Obvykle toto období trvá 12 až 40 hodin.

Voda, káva a další nekalorické nápoje jsou během půstu povoleny, ale nejsou povoleny žádné pevné potraviny ani nápoje obsahující kalorie.

Pokud například skončíte večeři v 19 hodin. pondělí a nejezte až do 19:00. V úterý jste dokončili 24hodinový půst. Někteří lidé volí půst od snídaně do snídaně nebo oběda do oběda. Ale který časový rámec funguje nejlépe, závisí na jednotlivci.

Úplný 24hodinový půst každý druhý den se může zdát extrémní a pro mnoho lidí může být obtížné jej udržet, takže se obvykle začátečníkům nedoporučuje. Nemusíte však jít hned all-in a mnoho přerušovaných půstů začíná kratšími obdobími půstu.

Zde je 5 nejoblíbenějších stravovacích vzorů pro přidání přerušovaného půstu do vaší stravy:

Časově omezené stravování. Zahrnuje půst každý den po dobu 12 hodin nebo déle a jídlo ve zbývajících hodinách. Oblíbeným příkladem je metoda 16/8. Vyznačuje se denním 16hodinovým půstem a 8hodinovým jídelním oknem, do kterého se vejdete 2, 3 nebo více jídel.
Dieta 5:2. Dieta 5:2 zahrnuje stravování jako obvykle 5 dní v týdnu a omezení příjmu kalorií na 500–600 ve zbývajících 2 dnech.
Jíst Stop Jíst. Eat Stop Eat zahrnuje 24hodinový půst jednou nebo dvakrát týdně.
Střídavý půst. Při půstu na druhý den je cílem držet se každý druhý den.
Warrior Diet. Warrior Diet byla mezi prvními populárními dietami, které zahrnovaly formu přerušovaného půstu. Zahrnuje konzumaci malých množství syrového ovoce a zeleniny během dne a jedno velké jídlo na noc.
SOUHRN
Přerušovaný půst je dietní rutina, která pravidelně střídá období jídla a půstu. Existuje mnoho různých metod, jak toho dosáhnout, přičemž mnoho z nich vyžaduje, abyste se postili 12–40 hodin v kuse.

3 výhody přerušovaného půstu
Vědci již spojili četné zdravotní přínosy s přerušovaným půstem a nadále je zkoumají.

Navíc pro některé lidi přerušovaný půst dobře zapadá do jejich modelu zdravé a udržitelné dlouhodobé stravy.

Pokud přemýšlíte, zda by pro vás mohl být přerušovaný půst to pravé, zde je několik výhod, které by vás mohly zaujmout.

1. Může podpořit hubnutí a zlepšit metabolické zdraví
Dva hlavní důvody, proč lidé zkoušejí přerušovaný půst, jsou řídit svou váhu a metabolické zdraví. Metabolické zdraví je ukazatelem toho, jak dobře tělo zpracovává nebo metabolizuje energii. Často se měří krevním tlakem, hladinou cukru v krvi a hladinou tuku v krvi.

Půst nebo zdržování se jídla může způsobit kalorický deficit, což znamená, že vaše tělo má méně kalorií, než potřebuje k udržení své současné hmotnosti. To je důvod, proč diety, které spoléhají na omezení kalorií, jako je půst, jsou charakteristickým znakem většiny diet na hubnutí.

Výzkum ukazuje, že některé typy přerušovaného půstu mohou být pro hubnutí stejně účinné – i když ne nutně účinnější – jako jiné diety, které také spoléhají na omezení vašeho denního příjmu kalorií.

Časově omezené stravovací rutiny podobné metodě 16/8 jsou jedním z typů přerušovaného půstu, který je přímo spojen s hubnutím. Efektivní může být také střídavý denní půst a dieta 5:2.

Kromě přirozeného vyloučení příjmu kalorií během období půstu může přerušovaný půst podpořit hubnutí tím, že reguluje vaši chuť k jídlu, aby se zvýšily pocity plnosti a zároveň potlačily pocity hladu.

Stravovací vzorec je také spojen s dalšími zlepšeními zdraví, jako jsou:

snížení krevního tlaku
zlepšení hladiny cukru v krvi
oprava poškozených buněk
ochrana zdraví mozku

2. Může to být udržitelná změna životního stylu
Přerušovaný půst může znít složitě a děsivě, ale někdy může být jednoduchý. Ve skutečnosti můžete dokonce zjistit, že půst vám pomůže zjednodušit den, protože si musíte naplánovat méně jídel.

Navíc obvykle nevyžaduje počítání kalorií, sledování maker, konzumaci určitých jídel, na která možná nejste zvyklí jíst, nebo vyloučení určitých potravin, které vám jinak chutnají.

Jedním ze způsobů přerušovaného půstu je například brzká večeře následovaná pozdní snídaní další den. Pokud skončíte s posledním jídlem ve 20 hodin. a nejezte do poledne následujícího dne, technicky jste se postili 16 hodin.

Pro lidi, kteří ráno dostanou hlad a rádi snídají, nebo pro ty, kteří kvůli pracovnímu rozvrhu a jiným povinnostem nemohou jíst až později večer, může být těžké si na tuto metodu zvyknout.

Jiní lidé však již takto instinktivně jedí. Mohou být náchylnější k vyzkoušení stravovacího režimu s přerušovaným půstem.

3. Funguje dobře s výživnou, celozrnnou stravou
Protože se přerušovaný půst zaměřuje spíše na to, kdy než na to, co jíte, je obecně snadné jej zavést ve spojení s vaší současnou dietou.

Nemusíte nutně kupovat žádné speciální potraviny nebo se příliš odchýlit od toho, co obvykle jíte.

Pokud jste již spokojeni se stavem své současné stravy, ale hledáte další způsoby, jak pokračovat v posilování svého celkového zdraví, půst může být něco, co byste chtěli prozkoumat.

Například přerušovaný půst může fungovat zvláště dobře pro někoho, kdo jej chce spojit s programem odporového tréninku a dietou s vysokým obsahem bílkovin.

Přesto to neznamená, že na tom, co jíte, nezáleží. Není pochyb o tom, že nejvíce výhod z přerušovaného půstu využijete tím, že budete jíst různé výživné potraviny a omezíte ultra zpracované potraviny během období jídla.

SOUHRN
Přerušovaný půst se často používá k řízení hmotnosti a metabolického zdraví. Stravovací rutina může pomoci snížit krevní tlak, hladinu cukru v krvi a hladinu krevního tuku. U některých lidí funguje také jako součást zdravého dlouhodobého dietního vzorce.

3 nevýhody přerušovaného půstu
Přerušovaný půst je jedním ze způsobů, jak regulovat příjem kalorií a pracovat na zlepšení svého metabolického zdraví.

Ačkoli stravovací vzorec může být jistě součástí zdravé stravy, bude pravděpodobně vyžadovat určité přizpůsobení na začátku. Navíc, jednoduše řečeno, přerušovaný půst není vhodný pro každého.

Zde je několik nevýhod, se kterými se můžete setkat při prvním pokusu o přerušovaný půst.

1. Může jít proti vaší intuici
Přerušovaný půst vyžaduje disciplínu, zdrženlivost a plánování dopředu.

Pro některé lidi není použití této taktiky k udržení příjmu kalorií v určeném časovém rámci žádný problém, ale pro jiné to může být zpočátku nepřirozené. To může být obzvláště pravdivé, pokud jste zvyklí spoléhat se na svou intuici při rozhodování, kdy jíst.

Dále, pokud nechcete dodržovat přísný plán, může vás přerušovaný půst frustrovat.

A co víc, pokud se váš rozvrh mění ze dne na den kvůli práci, rodině nebo jiným povinnostem, může být náročné udržet příjem kalorií v určeném časovém rámci.

2. Pravděpodobně budete mít hlad
I 8- nebo 12hodinový půst vám může připadat jako dlouhá doba, kdy nejste zvyklí na půst.

Několikrát týdně můžete jít spát hladoví. To může být přirozeně nepříjemné a dlouhodobě neudržitelné.

Navíc občas může být nutné potlačit váš přirozený hlad a narážky, abyste nepřerušili půst dříve, než bylo plánováno.

To neznamená, že půst není plán, na který si můžete zvyknout. Jakmile si zvyknete na přerušovaný půst, můžete dokonce zjistit, že se cítíte méně hladoví.

Mnoho lidí si zvykne na rutinu a někteří dokonce zjistí, že si to po několika měsících užijí. Hlad a frustrace jsou však určitě něco, co lze zpočátku očekávat a co si uvědomovat.

3. Nežádoucí účinky mohou ovlivnit vaši náladu
Když poprvé zkoušíte přerušovaný půst, jednou z prvních věcí, které si můžete všimnout – kromě pocitu většího hladu – jsou vzestupy a pády vaší nálady.

To je pochopitelné. Kromě počátečního zvýšení hladiny hladu může mít půst vedlejší účinky, včetně bolestí hlavy, zácpy, únavy, poruch spánku a dalších.

A co víc, podrážděnost a úzkost jsou klasickými příznaky nízké hladiny cukru v krvi. Toto je běžná tělesná reakce na půst nebo omezení kalorií.

Stejně jako hlad může být vaše emocionální pohoda dalším vedlejším účinkem přerušovaného půstu, který se časem a cvičením zlepší (15).

Jakmile budete mít čas se přizpůsobit, přerušovaný půst vám může dokonce přinést pocit úspěchu nebo hrdosti.

SOUHRN
Zejména na začátku může mít přerušovaný půst vedlejší účinky, jako je hlad, bolesti hlavy a únava. Kombinace nízké hladiny cukru v krvi z půstu a stresu spojeného s přizpůsobením se nové rutině může ovlivnit vaši náladu a duševní zdraví.

Sečteno a podtrženo
Přerušovaný půst je nástroj na hubnutí, který funguje pro některé lidi, ale ne pro každého.

Nedoporučuje se lidem, kteří kdysi měli nebo v současnosti trpí poruchou příjmu potravy. Může být také nevhodný pro děti, osoby se základním zdravotním stavem a osoby těhotné nebo kojící.

Pokud se rozhodnete vyzkoušet přerušovaný půst, nezapomeňte, že stejně jako u každého stravovacího režimu je klíčová kvalita stravy.

Chcete-li z přerušovaného půstu vytěžit co nejvíce, ujistěte se, že během svého jídelního období jezte různé nutričně bohaté celé potraviny a omezte ultra zpracované potraviny.

Kromě toho, než se pustíte do přerušovaného půstu, nezapomeňte se poradit s vyškoleným zdravotníkem, abyste se ujistili, že je to pro vás bezpečné.